Krkonoše trpí

Krkonoše trpí

Krkonoše trpí pod náporem lyžařů, volá správa KRNAPu. Dostali jsme do redakce mail s prosbou o zveřejnění aktuální zkušenosti s neukázněnými skialpinisty. S nepatrnými úpravami jej uveřejňujeme celý a předpokládáme, že se vyjádří i druhá strana, tedy skialpinisté. Článek doplňujeme odkazy na legální skialpové trasy…

Krkonoše trpí pod náporem lyžařů, volá správa KRNAPu. Dostali jsme do redakce mail s prosbou o zveřejnění aktuální zkušenosti s neukázněnými skialpinisty. S nepatrnými úpravami jej uveřejňujeme celý a předpokládáme, že v komentářích se vyjádří i druhá strana, tedy skialpinisté. Článek doplňujeme odkazy na legální skialpové trasy, které i s popisem najdete na stránkách KRNAP.

Podáte prst… a je pryč celá ruka, aneb vstřícnost má své meze
Minulý víkend se v Krkonoších vydařil – krásné počasí, stabilní svahy s minimem lavinového nebezpečí, prachový sníh a k tomu spousta lidí. A jaký je výsledek jednoho pěkného víkendu? Všechny potenciálně sjízdné volné terény byly rozježděné kvůli desítkám lidí, kteří nerespektovali pravidla pohybu v národním parku a sobecky využívali poslední zbytky klidových zón živočichů pro svoje sportovní či adrenalinové uspokojení. Co se vlastně dělo?

Živočichové jsou schopni do určité míry s člověkem koexistovat, ale pouze v případě, že jim dopřejeme alespoň nějaké útočiště. V případě Krkonoš se jedná hlavně o tetřívka obecného, pro něhož tyto hory poskytují jednu z posledních lokalit v ČR (spolu s Jizerskými a Krušnými horami) a místo, kde tráví celou zimu. Budeme-li tetřívka opakovaně plašit stoupáním nebo sjezdy v místech, kde sbírá potravu a odpočívá, za nepříznivých podmínek, např. při dlouho trvajících mrazech, což je zrovna v tuto zimu poměrně často, se vysílí natolik, že zahyne přímo, nebo se díky oslabení stane snadnou kořistí lišky, kuny apod.

Legální skialpinistické trasy
V loňském roce jsme intenzivně diskutovali a promýšleli spolu se zástupci skialpinistů, horolezců a horských vůdců možnosti nekonfliktního vyžití široké veřejnosti v našich „minivelehorách“. Neustálé porušování pravidel návštěvníky hor však ztěžuje možnosti takovýchto diskuzí a může vést až k opatřením u veřejnosti velmi nepopulárním.

Loni jsme uvítali pokrok a konstruktivní jednání při vymezování skialpinistických tras. Pocit z úspěšné dohody je však po právě uplynulém víkendu výrazně narušený. Letos bylo umožněno využití několika skialpinistických tras, které sice poskytují pouze částečný požitek oproti oblíbeným nelegálním sjezdům, ale na druhou stranu trasy vedou tak, aby právě nedocházelo ke zbytečnému vstupu do klidových zón živočichů a k jejich rušení.

Mějte proto na paměti, že lyžování do Krkonoš patří, ale freeride (tedy pohyb ve volném terénu) pouze omezeně a na legálních plochách. Proti Alpám a Tatrám jsou to totiž „velehory“ pouze kapesní a při současné návštěvnosti nelze o nějakém rozptýlení vůbec mluvit. Navíc do velkých okolních hor to není pro zapřísáhlé freeridery z Česka tak daleko, ne? A v Krkonoších by se mohli chovat podle dohodnutých pravidel.

Popis a mapky celkem osmi tras včetně souborů pro GPS najdete na stránkách KRNAP.

Tetřívek a sokol stěhovavý
Tetřívek nemá žádnou možnost načerpat síly v teple hospody nebo se chránit špičkovým outdoorovým oblečením… Že dojde k úmrtí několika kusů, se v terénu přímo nedozvíme, protože predátoři se o jeho tělo postarají dřív, než ho někdo najde. Že však dochází k trvalému snižování populace, zjistíme bohužel až s časovým zpožděním, kdy už bude pozdě. Populace bude početně oslabena natolik, že již nebude možné proces vymírání zastavit. Opravdu chceme, aby populace tetřívků v Krkonoších, uprostřed národního parku, následovala trend tetřívků šumavských? Tam žilo před pouhými 30 lety (v roce 1977) 1 250 samců, v roce 2008 již jen 60, tj. 5 % původního počtu! Faktorů, způsobujících úbytek, je celá řada, ale na pravděpodobném vymření této populace to nic nemění. A zmizí-li podobně tetřívci i z Krušných a Jizerských hor a Krkonoš, můžeme si udělat zářez za další vyhubený druh v celé ČR.

Tento problém se netýká jen Krkonoš. Jak je dokládáno řadou odborných článků z mezinárodních časopisů (lze vyhledat i přes Google), tam, kde došlo k omezení turistického ruchu, početnost tetřívků stoupla.

Další, koho ohrožujeme, je sokol stěhovavý, druh, který v Krkonoších hnízdí a vyvádí mladé až v posledních necelých 20 letech. Výběr hnízdiště, kde jsou sokoli již od konce ledna, stavba hnízda a kladení vajec probíhá ještě v době lyžařské sezony. Důsledkem značného pohybu lidí je opět stresování páru, vysilování neustálými vzlety a vyrušování inkubujících ptáků, které může skončit opuštěním hnízda s nakladenými vejci. Na rozdíl od tetřívků se sokolům v ČR zatím daří, ale stálo to několik desítek let ochranářského úsilí v řadě evropských států poté, co tu sokoli téměř vymizeli.

A o poškození stromků hranami lyží a prkny už bylo napsáno dost.

Kde najdete informace
Krkonoše jsou stovky let obývané lidmi, ale ještě v žádné době nebyly okupovány takovým způsobem a v takovém množství, jako se to děje v posledních letech. Dříve se také lidé v davech pohybovali po horách, ale jen po cestách a do volného terénu dobrovolně nevstupovali. Je fajn, že vývoj vybavení do terénu šel dopředu, zlepšily se možnosti a zjednodušila se řada věcí, lidi mají více volného času a zkoušejí nové věci… Neměli bychom ale zapomínat, že tam, kde se rekreujeme a bavíme, jsou doma i zvířata. A v národním parku dvojnásob.

Všichni milovníci skialpinismu najdou veškeré informace o legálním provozování tohoto sportu v Krkonošském národním parku na webu www.krnap.cz/skialpinismus. Ti slušní tam tipy pro své túry hledají už dnes. Ti ostatní mohou počítat se zesílenou intenzitou kontrol stráže přírody a nekompromisními sankcemi za porušování pravidel a poškozování vzácné krkonošské přírody.

© Svět outdooru, únor 2011, text Bc. Radek Drahný, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP, redakční úprava a mezititulky Svět outdooru, mapky a ilustrační foto KRNAP

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

Honza

Šel jsem teď o víkendu na běžkách jednu z těch oficiálních skialpových tratí. Až na vyjímky vedla buď po sjezdovce, nebo po vyrolbované cestě. Jelikož skialpinismus je podle mě hlavně o ježdění ve volném terénu, řekl bych, že z takových cest mnoho skialpinistů nadšeno není.
Řešení vidím v tom, přestat upravovat některé cesty a zavedení freeride zón (pokud možno aby to bylo někde z kopce 🙂
Prostě když někde přidám, jinde uberu. Vždyť v Krkonoších nebusí být všude vyrolbováno a na každém rohu hospoda.

Jirka

Z mého pohledu bych hlasoval za větší ohleduplnost vůči přírodě. Ale nejsem skialpinista a neumim posoudit, jestli legální trasy nejsou tak krotké, že jsou vlastně nanic (a tedy vstřícnost nulová). Aspoň podle Honzy to tak trochu vypadá, může ty trasy někdo nestranně zhodnotit?

Flavius

Přiznám se, že neznám osobně všechny trasy, kde je skialpinismus povolen, ale prošel jsem si je na mapě a znám zhruba polovinu. Jsou to docela hezké trasy na BC běžky, kterým taky holduji, ale skialpinismus je ze značné míry o sjezdu, a ten si skutečně na těch trasách neužiju. Tedy pokud nechce někdo argumentovat, že tam je přece pěkný sjezd ze Stohu – po sjezdovce.

Pitel

Ja bych snad ani ony nove ski-alp trasy ski-alpovymi nenazyval. Jak zminuji jiz vyse, jsou to temer vsechno cesty a upravene svahy. To se ski-alpinismem nema moc spolecneho. A kdyz uz se zeleny ohanej nejakym pritroublim ptakem, tak by alespon mohli povolit nezalesnena, hola uzemi. Napr Studnu a zleby v okoli apod… howk

Fil

No, právě jsem se z týdenního pobytu v K. vrátil a celkem bych s autorem článku souhlasil. Chráněná oblast je chráněná z nějakého důvodu – skialpinistům se to líbit nemusí, ale každý zákaz je nepopulární. Ve chvíli kdy si bude v chráněných oblastech dělat každý co chce, prijdeme i o těch pár posledních kousků slušné přírody. Nemluvě o tom, že hrát si na divoké terény v K. může jen ten, kdo hory viděl tak v Hudy katalogu.
Druhou věcí je, že stejně tak by měly být omezeny skútry, kterých se tam pohání požehnaně, v drtivé většině zbytečně.

Jan Kapsa

Na skialpy jezdím rád , ale že by mě napadlo si je brát do krkonoš to fakt ne, vždyť na krkonoše mi všude musejí stačit běžky.

Staci Smith

Pokud budete mít spisovatel na ISPO, chtěl bych se domluvit schůzku s
FREELINE brusle. FREELINE Brusle jsou nové x-treme sport a podobají
upravené, desky mini skate nosí na každé noze, který dává bruslaři
schopnost provádět nové triky nemožné dělat buď s skateboardy nebo
in-line brusle. Společnost bude také představení své nové obuvi line
na ISPO.

Pokud byste chtěli vidět, brusle a náhled obuvi řádek před
je na českém trhu, prosím napište mi a já vám zařídit schůzku s Ryanem
Farrelly, vynálezce FREELINE brusle, na ISPO.

S pozdravem,
Staci Smith

jarda

Žádné trasy ani zákazy nepomohou, dokud budou existovat sobečtí ignoranti, pro které jsou tetřívek a sokol pouze „přitroublí ptáci“.

MrBiker61

Plně souhlasím s autorem, který se podepsal jako „jarda“

Fil

I já se přidávám k Jardovi – zatímco looserů typu Pitela je plná zeměkoule, tetřívků je dost málo.

Pavel

Ano, ski-alpinisti jsou hrozní ničitelé přírody!
A proto je v Krkonoších na každém rohu hospoda, asfaltka až chatám, lanovky na každý hřeben, spousty sjezdovek a prohání se tam sněžné skútry. Vykácené plochy taky stojí za povšimnutí. Lidi proberte se a nevěřte každé masáži ze strany KRNAPU.
Mimochodem nejsem skialpinista.

Fil

Ahoj,
to že KRNAP postupně dovoluje dělat z národního parku disneyland je pravda a nakonec to zmiňuju i v tom svém prvním příspěvku – fakt si nemyslím, že si každý musí vozit prdel v rolbě nebo na skutru jen proto, že se mu nechce chodit pěšky.
To ale nemění nic na faktu, že se skialpinisti chovají úplně stejně – jen prostě nemají tak ničivé nástroje. Ale přístup je úplně stejný – příroda je mi lhostejná, chci (a mám právo) si užít děj se co děj.

Screaming Mammut

Všimli jste si, že dokonce na některém úseku doporučují haršajzny. To mi přijde úplně přehnané. I když sjezdovky občas zledovatělé jsou problém, přijde mi to přehnané. Nebo taky třeba sjezdy přímo po značených cestách většinou postrádají smysl alpinismu a o zábavnosti nemluvě. Bylo by lepší uvažovat o lepší koncepci doporučených tras. Nebylo by od věci také uvažovat o minimální výšce sněhu pro danou trasu, což lze jednoduše vyřešit metrem před vstupem do zón, které by chtěli nejvíce ochránit. Hlavně ale nutno oddělit tratě pro běžkaře a skialpinisty, protože jinak se skialpinista unudí k smrti. Vločkám zdar, teplu zmar.

Pitel

Mi obcas prijde, ze KRNAP funguje na principu maskovani velkeho zla malym zlem. Poukazuje na skialpinisty udajne plasici tetrivky, aby odvedl pozornost od skutru a roleb jezdicich temer vsude, halogenu z vecernich lyzovani, zaricich na kilometry daleko.. V lete vyhani bikery z lesu, aby je mohly vykacet..

Honza

Ačkoli to tak z tohoto článku nevypadá, skialpinismus je docela zelený sport 🙂
Zatímco sjezdař potřebuje k tomu, aby se dostal na kopec a sjel dolou vlek a pěkně širokou upravnou sjezdovku (nejlépe několik aby se nezačal nudit), běžkař potřebuje kopec obkroužit pozvolnou, pokud možno urolbovanou cestou, skialpinista nic z toho nepotřebuje – stčí mu jedna lajna nahoru a jedna dolu (a ještě si to plahočení užívá 🙂

Martin

Ahoj všem. Do Krkonoš jezdím jak na běžky, tak na pěší túry a i na skialpy. To na začátek. A musim říct, že ty kopce se mi líbí moc a stojí za to je chránit, ale opravdu se mi příčí jak se to praktikuje. Na nejvyšší kopec se táhne stará lanovka, já sám sem se zařek, že jí nikdy v životě nevyužiju, ale to je jenom moje rozhodnutí, nakonec moje bábrle s dědou by se nahoru nepodívali kdyby tam to lano nebylo, ale když nám tam zestárla, tak se vymyslel úžasnej plán, že postavíme novou a samozřejmě výkonnější. No a když už tam bude ta lanovka, tak z Růžový hory by byla parádní černá sjezdovka. Nezlobte se na mě ale KRNAP má chránit poslední zbytky jakštakš divoký přírody u nás. Tomu někdo věří? Dyť je tam víc lidí než v Praze na Václaváku. Sjezdovka kam se podíváš, a kde neni sjezdovka je chata, cesta, na ní kolona taxi-skutrů a ze zadu to jistí dvě rolby plný nalitejch rekreantů. A kdyby něco tak opásovaná čtyřkolka je nablízku. Vůbec netvrdim, že by se mělo v Krkonoších chodit jenom pěšky, každá chata potřebuje zásobování, ale to co se děje v Krkonoších určitě neni jenom zásobování. A o tom jak se horečně staví pro bohatý pupkáče, který se jedou do hor jenom zpuprdlíkovat a zahulákat si ani nemluvim. O sokola a tetřívka bych přišel nerad, ale stejně tak přicházim nerad o stromy a všechno ostatní. Ať mi nikdo nevykládá, že je skialpinista stejně ničivej element jako rolby a skutry všude po kopcích. Chápu, že zvěř potřebuje svůj klid a ani nevíte jak nerad bych jí ho bral, ale světla ze sjezdovek a řev všemožný techniky i když z trochu větší dálky (jenže nejenom z dálky a navíc často i přímo od krnapáků který se proháněj na skutru mimo značený trasy) jí ho snad nebere? Můj názor je, že by se mělo z Krkonoš vyhnat mnohem víc a hlavně něco uplně jinýho než skialpinisti. Kdyby KRNAP dělal svojí práci pořádně v Krkonoších by to vypadalo úplně jinak a pro skialpinisty by se určitě místo, kde by nepřekáželi našlo. Nakonec skialpinista, když si to supí do kopce určitě nebude plýtvat energií na pořvávání kolem dokola. Takhle si akorát KRNAP našel hůl i psa na kterym se vybije a bude to vypadat, že KRNAP pracuje. A název článku podej prst… to ať mě už vůbec neštvou, to že sou rozježdný svahy mimo povolený trasy nemá s otevřením nových rádoby skialpových tras ani ťuk společnýho. To zařídilo akorát počasí a přístup těch kdo tam jeli. Popravdě sám bych tam vlít nejradši taky a tim, že KRNAP háže všechno svinstvo na skialpinisty mám sto chutí nevěřit těm povídačkám o ptácích. Ale protože minimálně aspoň doufám, že tam ty ptáci sou tak tam nepudu, ale naprosto chápu, že u někoho převáží dojem, že KRNAP zas plácá do vzduchu a jede lyžovat. Kdyby KRNAP přistupoval k věci férově a označil svahy kde žádný tetřívci ani sokoly nejsou a já sám si myslim, že o pár takovejch svazích vim a tam vyznačil trasu, byť třeba úzkou a ne přes celej kopec, věřim tomu, že by mimo trasy pak vyrazilo mnohem míň lidí, protože by měli důvod něčemu věřit. Takhle je to všechno k ničemu, rádoby ochrana přírody stejně nic moc nechrání, a nikdo s ní ani nechce mít nic společnýho, protože když už se s ní dostanete do styku akorát praštěnej krnapák ječí na mámu že její dítě šlape po kameni metr od cesty, nebo se dočtete jak jednou chrání něco co za rok kácí a pod. KRNAP má co napravovat myslim, ale ať nedělá naoko vstřícný kroky, když žádnej vstřícnej krok neni ve skutečnosti. To ať radši nic nepovoluje, když to neumí. Nakonec kdyby to mělo aspoň trochu řád ta ochrana, dalo by se uvažovat i třeba o permitech za vstup, ale ne tak, že skialpinista by platil jak mourovatej, aby mu přes záda přelít maník na skutru zadara.

Honza

Pekne napsane. Troufam si rict, ze stejny postoj jako Martin, ma k tomuto problemu drtiva vetsina skialpinistu. Pokud se dojde k rozumny dohode a budou zpristupneny nektere skutecne skialpove atraktivni tereny, tak nikdo nebude mit problem takovou dohodu dodrzovat.

Grázl

Je to komedie.. Vydra se nesmí jezdit, ale přehrada tam být může.. Skialpinisti nesmějí do chráněných zon protože vyplaší ptáka zatim co skůtru s nápisem KRNAP si ani nevšimne…
Byla by velká škoda čemukoliv ublížit, ale skialpinisti jsou ti poslední co něco ničí – viz příspěvek výše..
Ale jelikož „návštěvníci sjezdovek“ za nic nemůžou jelikož do Krkonoš vozí hromady peněz tak je třeba to na někoho hodit.. ale pročpak se nikde nezveřejní fakta o zvířatech který vyhnala stavba lanovek..
Až nebudou víkend co víkend v Krkonoších kolony aut, hromady plastových kelímků a kravál dlouho do noci tak pak lze říct „skialpinisti nám ničí hory“.. Do té doby ať odpovědné osoby raději mlčí a dumají proč se z Krkonoš stal zábavní park..

vena

Vystudoval jsem ekologii se zaměřením na kajinu, jsem tedy ekolog a patřím tedy mezi ty zelené, které kde kdo háže do jednoho zeleného pytle. Skialpinisti jsou na nějakém pomyslném žebříčku ničitelů Krkonoš kdesi na konci. Každý kdo v Krkonoších byl a má trochu rozumu třeba i selskýho si přece musí uvědomit, že je tam shruba 1000 podstatně větších problémů. Jak už někdo uvedl výše větší problémy se zastítají těmi menšími. Jo a kdo si chce užít Krkonoš bez skůtrů a ožratých turistů, tak musí dle mých zkušeností vyrazit v počasí kdy by ani psa nevyhnal, pak je tam celkem klid a pohoda, všichni jsou totiž zalezlí v hospodách. Zdar

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: