Dlouho avizovaná dostavba Jantarové cesty je u konce. Probíhalo vše podle plánu?
Ředitel správy KRNAP Jan Hřebačka říká, že ano. Výstavba byla dokonce hotova ještě před první sněhovou pokrývkou.
„Jsem rád, že se opravu podařilo stihnout. Cesta leží na hřebenech hor a práci mohlo zkomplikovat brzké podzimní sněžení. Naštěstí se tak nestalo. Navíc cestáři odváděli kvalitní a přesto rychlou práci, a to v klimatických podmínkách, které nejsou vůbec jednoduché.“
Cestáři na stezce v členitém terénu pracovali již od července.
O jak velký úsek se jednalo?
Když vám řeknu, že šlo „jen“ o 500 metrů, tak se asi usmějete. Důvodem pomalého postupu nejsou ani živelné pohromy, ani lenivost pracovníků. Na „vině“ je historická metoda, kterou se stezka staví. Nazývá se štětování a její pomalý průběh je vyvážen dlouhou životností. Někdy můžou cestáři pokročit jen o pár metrů za den. V náročných podmínkách Krkonoš, zvlášť na hřebenech, je každý lidský výtvor podroben drsnému testu v podobě nepříznivého počasí a metoda štětování zaručuje v tomto souboji člověka s přírodou relativní úspěch.
Kde se opravovaný úsek nachází?
Jantarová stezka je jedním z úseků Slezské cesty, která spojovala Čechy a Slezsko. V dnešní době opravovaný úsek ohraničuje Luční bouda a státní hranice s Polskem, přes kterou chodník plynule pokračuje na polskou stranu Krkonoš a slouží tak jako hraniční přechod.
„Na námi opravovaný úsek navázali s pracemi kolegové na polské straně a i jejich úsek by s největší pravděpodobností měl být opraven v nejbližších dnech“ dodává tiskový mluvčí parku Radek Drahný.
S využitím KRNAP