Do České Třebové si dojeďte vlakem. Tam sedněte na bicykl a šlapejte na vrch Kozlov. Proč? Aby jste se vysápali na kopec a k tomu přidali ještě 32 metrů rozhledny. Nastoupit na kolo se dá hned za nádražím (přímé vlaky z Prahy, Ostravy i Brna).
Hlavou sloup neporazíš
U Česká Třebové se dá hledat původ jméno hledat ve staroslověnštině. Triebiti znamená mýtit les. Naštěstí se to nepovedlo dokonale, lesnaté porosty město pořád obklopují. Pokud skutečně dorazíte vlakem, vzpomeňte na Jana Pernera, význačného budovatele tehdy rakouskouherských železnic. Ke smrtelnému zranění přišel právě nedaleko České Třebové, když po projetí choceňským tunelem sestoupil na poslední schůdek vlaku a hlavou se potkal se železničním sloupkem. Jiné zdroje tvrdí, že vykoukl z okna. Ať už je pravda jakákoli, výsledkem bylo, že zemřel v pouhých 31ti letech.
Rozhled z telefonního převaděče
Pokud budete mít pocit, že rozhledna Kozlov je jenom kovovou konstrukcí jakých v Česku telekomunikační společnosti nechaly postavit tisíce, tak nemáte tak úplně pravdu. Ne každý převaděč je veřejnosti přístupný. Čeká vás 174 železných schodů zatočených ve směru hodinových ručiček. Celková výška věže je 55 metrů, vyhlídková plošina vás zastaví v 32,8 metrech. „Až do počátku 20. let 20. století nebyl Kozlovský kopec navštěvován, neboť na vrchol vedly jen neudržované a špatně schůdné cesty,, píše Pavel Miškovský ve své publikaci věnované rozhlednám. Výšlap na Kozlovský kopec je – lidově řečeno – slušná „makačka“, neboť je nutné překonat zhruba třísetmetrové převýšení. Rozhledna tady stávala dřevěná, jenže zřejmě při jejím budování zapomněli na hromosvod, nebo ho blesk ignoroval a zasáhl přímo stavbu. K zásahu došlo roku 1939, rovných deset let po jejím slavnostním otevření. V padesátých letech musela být stavba pro naprostou zchátralost stržena.
Jste li „kolomobilní“ máte šanci uzřít ještě mnohem víc, než jen Krkonoše, Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky, Českomoravskou vysočinu a Kunětickou horu (samozřejmě za předpokladu optimální viditelnosti). Když šlápnete do pedálů můžete toho vidět ještě mnohem víc. A nejen z rozhledny, neboť popisovaný úsek je součástí 66 km dlouhé cyklotrasy z Ústí nad Orlicí do Ústí nad Orlicí s následující kilometráží: Ústí nad Orlicí (0 km) – Hrádek (4 km) – Sudislav nad Orlicí (9 km) – Na Mandlu(21 km) – Přívrat (25 km) – Němčice(32 km) – rozhledna Kozlovský vrch (42,5 km) – Česká Třebová (47 km) – Řetová ( 56 km) – rozhledna Andrlův chlum (62 km) – Ústí nad Orlicí (66 km).
Pokud berte výše uvedené řádky jako tip na výlet, ještě jednou se dobře podívejte na úvodní foto. Který význačný český malíř bydlel v téhle chaloupce? Odpověď najdete na výletě.
Tip na keškuGCXFJK Na horach |