Kovové i plastové hrany na BC běžkách

Kovové i plastové hrany na BC běžkách

Lyže-běžky BCX řady od rakouské firmy Fischer patřily v mých očích vždy mezi ty nejlepší, které se daly ve středoevropském regionu sehnat. Letos mě zaujala jedna zvláštnost, atypické provedení jejich hran u BCX lyží s protismykem.

Lyže-běžky řady BCX od rakouské firmy Fischer patřily v mých očích vždy mezi ty nejlepší, které se daly ve středoevropském regionu sehnat. Letos mě zaujala jedna zvláštnost, atypické provedení jejich hran u BCX lyží s protismykem.

V katalogu firmy mají všechny lyže BCX (s protiskluzem i ty bez prostismyku) uveden u popisu hran termín Steel Edge. Steel Edge znamená, že úzká ocelová hrana probíhá po celé délce lyže. Údaj Mountain Crown značí protismyk.

Nečekaného provedení jsem si všiml právě u lyží BCX E89 Mountain Crown v ČR v současné době prodávaných. Ve skutečnosti jsem našel u tohoto modelu v provedení s protismykem označení Crown Tech. Zde, zřejmě ve snaze o co největší účinnou plochu protismyku, jsou v části kolem tohoto protismyku ocelové hrany nahrazeny plastovými (Kunstoffkante). Druh plastu a jeho vlastnosti jsem nezjistil.

Nevím, jak protismyk u lyží Fischer vzniká, je-li také řezán až dodatečně jako u BC lyží Sporten, vypadá to ale, že ano. Protismyk viditelně zasahuje i do plastových hran. Mohou to ale být i jiné technologické problémy, které tam plastové hrany řeší. Protismyk určený pro běžné lyže bez hran je označovaný jako Crown Tech, ve dvou provedeních Single či Double. U protismyku lyží BCX E89 se přitom v katalogu Fischer jasně píše, že mají protismyk Mountain Crown, který byl vyvinut právě pro lyže s ocelovými hranami.

Plastové hrany jsou poměrně dobře vidět, protože jsou červené, na rozdíl od lesklých kovových. Podle mého mínění je kolem protismyku (hlavně na ledových plotnách) hrana asi nejvíce namáhána a je zvláštní, že právě v těchto místech je ocelová hrana nahrazena plastovou.

Praktické zkušenost s tímto provedením ale nemám, a věřím, že Fischer má zkušenosti s BC běžkami určitě větší. U jejich lyží řady S-Bound Crown jsem tuto plastovou hranu zatím neviděl.

Vlastním už mnoho let staré BC lyže Fischer Evropa (E) 99, kde hrany ještě byly z tvrdého duralu, ale ty byly v pozdějších sériích nahrazeny ocelovými, pro jejich vyšší odolnost. Lyže BCX E99 jsou také stále vyráběné a zájem o ně trvá už mnoho let. Řada BCX běžek je značena E89, E99, a E109, liší se pouze svojí různou šířkou. Právě proto mě tento plastový střední díl, určitě měkčí než je můj dural, u jinak dosud odolných ocelových hran BC lyží zaujal a překvapil. Doufám, že s touto inovací nepřijde také náš Sporten.

© Svět outdooru 2008, text a foto Pavel Krupka

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Sporten se tímto směrem asi opravdu nevydá, jejich letošní BC běžky totiž mají opačnou inovaci – ocelové hrany už taky nejsou po celé délce, ale jenom uprostřed (jsou teda delší než protismyk). Hrany na špičce a hlavně patce totiž dokázaly dost účinně poškodit druhou lyži. Můžou vám to potvrdit moje Forestery:-) mám ještě loňský model s dlouhýma hranama a zvlášť jeden ze zářezů stojí za to.

jarda

díky,už vím odkud mám ty řezance vzadu na foresterech:))

jarda

Souhlas, zvlaste kdyz se snazite vyhrabat z obzvlaste povedene zaveje, tak se peknym skrabancum nevyhnete..:-)

Flavius

Kdyby to byly jenom škrábance, ale mám nově Forestery model 06/07 (vyšel mě skoro o litr levněji, než letošní), a když jsem je půjčil bráchovi, tak špatně namazal, klouzalo mu to a prodřel to až na dřevo… a já jsem tomu teď taky dalšími výlety moc nepomohl.
Máte nějaké zkušenosti, co s tím dělat? Zkoušel jsem to zapatlat chemoprenem a přilepit jím izolepu, ale ve vlhku to hnedka odpadlo.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: