Kopicovy skalní (naivní) plastiky

Kopicovy skalní (naivní) plastiky

Letní prázdniny pro rodiče znamenají mnohdy zvýšené úsilí ve vymýšlení společných výletů s menšími dětmi. Napadlo vás se vydat třeba s rodinou do Českého ráje za skalními plastikami u Kopicova statku?

Naivní sochař pro děti

Kopicův statek neboli zastarale Jirošova rychta je pěkné roubené stavení nedaleko Zlaté stezky Českého ráje a je vhodným cílem pro celou rodinu bez omezení věku – z obce Kacanovy je vzdálen po modré turistické značce necelých jeden a půl kilometru a díky zpevněné a dobré cestě je k němu možné dojet i s kočárkem. Statek je to opravdu starý, v roce 1787 ho postavil na malebné louce v klínu lesa Jiří Jiroš a postupem času se do něj v roce 1932 přiženil i Vojtěch Kopic, lidový umělec a sochař, který zdejšímu místu vtiskl ojedinělého ducha.

Vojtěch Kopic, mimo to, že kolemjdoucím například hrával z pavlače domu na varhany, totiž v malém pískovcovém údolí bezprostředně pod statkem, který je dnes dokonalou ukázkou místní dobové architektury, vytesal do skal různé osobnosti, legendy i stvoření české historie a bájí, díky čemuž dal vzinknout tzv. Kopicově skalní galerii obsahující desítky reliéfů – ty postupně vznikaly v letec 1940 až 1978. Plastiky a výjevy to jsou vskutku ojedinělé a na svou (i dnešní) dobu unikátní.

Stezka – okruh – vedoucí celou galerií má asi 500 metrů a je vyznačená místním značením (šipkami či pruhy), není se tedy kam ztratit. I tak se pěšinka klikatí mezi skalními bloky či většími a menšími kameny, v nichž jsou většinou nějaká stvoření, historické osobnosti a hlavně – popisky, lidová moudra a poučení. Obdivuhodné je například to, že k sochání využíval pouze upravený krumpáč, špičák a paličku.

Kopicovy skalní plastiky vyvolávají mezi místními lidmi i návštěvníky rozpolcené pocity – někteří svalují na Kopice vinu za devastaci pískovcových masívů, jiní zase s úsměvem vítají alternativní umění lidového sochaře, který nejspíše jenom z lásky k historii tvořil až naivní plastiky a reliéfy. Jedno je však přes všechny rozepře jisté – dětem se líbit budou, kde jinde si totiž můžou pohladit či osedlat metrového kamenného lva, vidět muflona, ale dozvědět se i něco o naší historii – kdo byla Libuše, sv. Vojtěch nebo Jiří z Poděbrad?

Na serveru youtube.com je dokonce uveřejněna i virtuální prohlídka tímto koutem Českého ráje, na níž vás nyní na závěr zvu a když pojedete kolem, určitě se zde s dětmi zastavte!

https://www.youtube.com/watch?v=Ov7IjdUKzLU

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: