Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Když vyrazíte na horskou túru s profesionálem, mělo by vám to přidat na klidu. Takový profesionál by měl kromě fyzických a morálních kvalit disponovat i patřičným vzděláním a držením potřebného certifikátu pro výkon tohoto povolání. A vy? Jako klienti byste si měli vybrat vhodného horského vůdce či průvodce. Jaký je mezi nimi rozdíl a jaké mají kompetence? To se vám pokusíme v tomto článku osvětlit.
KDO JE HORSKÝ VŮDCE?
Horský vůdce s licencí IFMGA/UIAGM je někdo, kdo má nejvyšší kvalifikaci na světě pro vedení lidí v horách, ať už při lyžování, lezení či alpinismu. Alpinistická průprava horského vůdce se upevňuje tvrdým výcvikovým a hodnoticím kurzem, který trvá od přijetí po závěrečnou zkoušku 4 roky. Pravidelný výcvik zaměřený na profesionální růst udržuje u horských vůdců přehled o nejnovějších technikách a standardech. Zkrátka, horští vůdci jsou mezinárodní odborníci, co se týče hor.
Alpinismus, lezení nebo lyžování s horským vůdcem vám poskytne klid v duši a vědomí, že jste v doprovodu té nejpovolanější osoby. Čeští horští vůdci zvládnou na lyžích všechny typy terénu od lyžařských stop až po vrcholky nejvyšších hor světa. Když lezete nebo lyžujete s horským vůdcem, jste s někým, kdo má skutečně mezinárodní přehled o horách. Vůdce vás může na cestách doprovázet do libovolných míst na světě a dovést vás na úroveň, k níž směřujete.
JAK JE TO S POJIŠTĚNÍM?
Každý horský vůdce má uzavřenou profesní pojistku. Tato pojistka kryje zodpovědnost za škodu vůči klientům v nejvyšší možné míře. Nicméně každý klient by měl mít uzavřenou vlastní úrazovou pojistku na horské aktivity.
JAK SE MI HORSKÝ VŮDCE PROKÁŽE?
Každý horský vůdce musí mít u sebe průkaz s platnou členskou známkou – viz obrázek. Každý klient má právo požádat horského vůdce o nahlédnutí. Pokud se túra koná v zahraničí (v některé z členských zemí EU), horský vůdce je povinen mít u sebe EPC dokument opravňující vykonávat činnost v dané zemi.
S HORSKÝM VŮDCEM
Lezení a horolezení s použitím horolezecké techniky: ANO
Alpské výstupy: ANO
Pohyb po ledovcích a v lezeckém terénu včetně zajištěných cest (via ferraty): ANO
Lyžování a pohyb na skialpových lyžích ve volném terénu (freeride): ANO
Ledolezení: ANO
Lezecké, skialpové, ledolezecké, lavinové, ledovcové, sněžnicové, via ferratové kurzy: ANO
Treky, expedice himalájského typu včetně odlehlých končin: ANO
KDO JE HORSKÝ PRŮVODCE?
Mezinárodní horský průvodce UIMLA se liší od horské vůdce IFMGA tím, že horský průvodce má kvalifikaci pro vedení klientů ve všech horských prostředích s výjimkou zaledněných terénů, trvalých sněhových polí a míst, kde je nutné lano pro vedení. Terény vyžadující techniky alpinismu (horolezectví) spadají do kompetence povolání horského vůdce. V případě polárních oblastí se pohybuje ve volném terénu bez omezení a bez využití horolezeckých technik. Pro zajištění bezpečnosti a řešení krizových situací může využít lano, mačky a cepín.
Minimální obsah vzdělání, hodnocení, výkon povolání a pokračující vzdělání je definováno jednotným celosvětovým standardem. Kvalita a náročnost hodnocení kurzu podle UIMLA standardu, který trvá průměrně 3 až 5 let, je v souladu s vysokým standardem profesního povolání horského vůdce.
UIMLA a IFMGA jsou jediné celosvětově uznávané zastřešující asociace, které mezinárodně certifikují horské průvodce a horské vůdce.
PROČ SI NAJMOUT HORSKÉHO PRŮVODCE?
Horští průvodci UIMLA splňují striktní požadavky stanovené jednotným mezinárodním systémem vzdělávání, hodnocení a odborného výkonu pro profesní dráhu horského průvodce. Tento standard je závazný pro všechny členské země UIMLA a pro splnění podmínek kvalifikace vyžaduje alespoň 40 dní výuky, 20 dní praxe a dalších 10 dní určených pro hodnocení. V případě České republiky se jedná o dotaci min. 70 dnů vzdělání/hodnocení a alespoň 40 dnů praxe v souladu s definovanými standardy.
JAK JE TO S POJIŠTĚNÍM?
Každý aktivní horský průvodce UIMLA musí mít uzavřenou profesní pojistku odpovědnosti. Pojištění kryje odpovědnost za škodu vůči klientům a limity musí splňovat podmínky platné v konkrétní zemi, kde probíhá výkon činnosti.
U ostatních horských průvodců neexistuje žádná povinnost profesního pojištění. Systémově ji mohou mít členové Českého spolku horských průvodců (aspiranti UIMLA nebo národní průvodci vzdělání v souladu s mezinárodním systémem).
JAK SE MI HORSKÝ PRŮVODCE PROKÁŽE?
Horský průvodce UIMLA musí mít u sebe průkaz s platnou holografickou validační známkou pro příslušný rok prokazující splnění všech členských podmínek licence. Klient a příslušné orgány mají právo požádat o předložení průkazu.
S HORSKÝM PRŮVODCEM
Treking, expedice, horská turistika, kola, psí spřežení, skútry: ANO
Lezení a horolezení s použitím horolezecké techniky: NE
Pohyb po ledovcích: ANO – oficiálně vyznačené cesty bez použití horolezeckých technik (polární expedice, úseky v dálkových trasách)
Polární oblasti a místa s trvalým sněhem: ANO
Zajištěné cesty (via ferraty): ANO dle legislativy konkrétního státu a v případě absolvování vzdělání a zkoušek v samostatném vzdělávacím modulu. Průvodce nesmí vést klienta na laně.
Lyžování, freeride a pohyb na skialpových lyžích ve volném terénu: NE
Běžky, skitouring, lovecké lyže, polární saně: ANO v polárních oblastech (zvlněný terén severského typu) a dle legislativy konkrétního státu
Ledolezení: NE
Kurzy: sněžnicové, lavinové, přežití, orientace, expedice, ostatní, kde není obsahem horolezectví a alpinistické techniky (lezení, ledovec) – ANO
Specializace: sopečné oblasti, tropické horské oblasti a džungle, polární expedice, canyoning, nordic walking, via ferraty, horská kola – ANO (v případě absolvování nástavbových modulů a zkoušek dle lokální legislativy)
VIA FERRATY
Německo: NE
Švýcarsko: NE
Francie (kontinent): NE
Itálie: Valle d’Aosta, Alto Adige/South Tyrol, Trentino (Provincia Autonoma di Trento): NE
Ostatní: ANO
Rakousko: Tirol a Vorarlberg: NE
Ostatní: ANO
Pro bezpečí a zážitek na horských túrách je vždy nejlepší spolupracovat s certifikovanými a ověřenými horskými profesionály nebo a organizací a prověřit jejich pověst a reference předem.
CO RISKUJETE PŘI TÚŘE S FALEŠNÝM HORSKÝM VŮDCEM ČI PRŮVODCEM?
Pokud komerční akci v horách vede člověk bez kvalifikace horského průvodce nebo horského vůdce, porušuje tím legislativu České republiky a obvykle i země, kde výkon činnosti probíhá.
Taková akce vedená lidmi bez příslušných kompetencí představuje značná rizika a nebezpečí pro účastníky, kdy může dojít k ohrožení zdraví i životů klientů.
V České republice jsou evidovány nehody zaviněné falešnými průvodci bez řádné kvalifikace se smrtelnými důsledky pro klienty.
Horští profesionálové jsou připravovaní na optimalizaci rizik v horském terénu a dokáží adekvátně reagovat na aktuální podmínky, hrozby a nebezpečí. Jsou připracováni a cvičeni na řešení krizových situací. Formou povinného pokračujícího vzdělání a recertifikace se neustále vzdělávají a rozšiřují své kompetence i dovednosti.
FALEŠNÝ „ČERNÝ“ PRŮVODCE NEBO VŮDCE
Nemusí mít adekvátní dovednosti, znalosti ani zkušenosti pro vedení horských aktivit. V důsledku toho mohou vzniknout nebezpečné situace.
Nedostatek znalostí a zkušeností může vést ke špatným rozhodnutím.
Může nedostatečně vybavit klienty či jejich vybavení pohlídat, což může znamenat nedostatečnou ochranu proti nepříznivým povětrnostním podmínkám nebo náhlým událostem.
Nemusí mít dostatečnou znalost terénu, včetně potenciálních rizikových oblastí, což zvyšuje pravděpodobnost ztráty nebo zranění.
Účast na horské túře s falešným horským profesionálem může mít právní následky, protože tato činnost často vyžaduje speciální povolení nebo licenci. Klienti i průvodce mohou být vystaveni trestnímu stíhání nebo pokutám.
Túra s falešným průvodcem může také postavit účastníky do morálního dilematu ohledně podpory nelegální činnosti a vědomého zvyšování rizika.