Co se letos na jaře podařilo vylézt v Himálaji během předmonzunové sezony? Kdo uspěl a koho nepustilo na vrchol počasí?
Shrnutí českého a slovenského působení naleznete v tomto článku, kde jsme všechny expedice podrobně sledovali, jen v bodech shrnu:
- David Fojtík vylezl na Dhaulagiri a SV hranu sjel na lyžích
- Radek Jaroš vystoupil na svou devátou osmitisícovku – Manaslu
- Nikdo z cca deseti českých horolezců, kteří se pokoušeli vystoupat na Everest, neuspěl
- Dodo Kopold vylezl solo náročnou cestu na Annapurna South
- Při sestupu z Annapurny zemřel Martin Minařík
- Při pokusu o výstup na Everest zemřel Věslav Chrzaszcz
- Na expedici na Dhaulagiri s Peterem Hámorem zemřel po pádu do trhliny Piotr Morawski
Jen na Everest vylezlo přes 330 lidí, jen méně pět se ze svých pokusů nevrátilo, takže statisticky letošek patří k jednomu z nejbezpečnějších roků v historii. Dalších několik lezců zemřelo na ostatních nepálských a čínských vrcholech.
Zajímavé pokusy a úspěchy
Na letošek bylo naplánováno hned několik zajímavých počinů. Dva z nich ale skončily dříve než vůbec začaly. Američan Bill Burke se chtěl pokusit o přechod Everestu z Nepálu do Číny, Mexičan David Liano chtěl jako první na světě po výstupu z Nepálu, sestupu do čínského BC se otočit a vrátit se stejnou cestou zpět do Nepálu. A šanci měl slušnou, jeho avizovaný spolulezec David Tait stanul na vrcholu již 5. května, takže pokud by šel s ním a sestoupil do Číny, tak by měl ještě relativně dostatek času na odpočinek a návrat. Oba však kvůli nejistému datu otevření tibetských hranic svůj pokus nakonec odložili na další rok.
Dalším pokusem byl kompletní traverz Lhotse – Everest. O ten se pokoušelo již hodně špičkových horolezců, ale zatím nikdo neuspěl. Silná kazašská expedice chtěla vystoupit na Lhotse, poté přes jižní sedlo na Everest a po západním hřebeni dolů a zpět do BC. V ideálním případě jde o cestu na 7-8 dní, kdy musí být dobré počasí, 4 dny v kuse z toho jsou nad 7400 metry. Dvanáct Kazachů a dva Šerpové bylo rozdělených do tří týmů, jeden připravoval výstup na Lhotse, další na Everestu a třetí (šestičlenný) se měl pokusit o celý přechod hřebene. Nakonec expedici ukončili bez úspěchu. Není zřejmé jestli s někomu podařilo vystoupit na vrchol Lhotse, pravděpodobně nikoli a v nejbližší chvíli se otáčeli jen pár metrů pod vrcholem. Z jejich informací plyne, že samotný vrchol Lhotse nebyl cílem, a když viděli, že počasí jim neumožní pokračovat k Everestu, tak pokus vzdali. Při sestupu zemřel jeden z lezců – Sergej Samojlov.
Denis Urubko spolu s Borisem Dedeškem nechtěli čekat jestli a kdy otevře Čína hranice a tak se ke svému cíli – vylézt na Cho Oyu – postavili čelem a vylezli alpským stylem náročnou novou cestu v jihovýchodní stěně. Pěknou přímou linií tak Denis Urubko završil své snažení o vstup do klubu těch, kteří vylezli na všechny osmitisícovky. Jen pár dní po Denisovy se totéž povedlo Ralfu Dujmovitsovi, který se Gerlindou Kaltenbrunner vylezl na Lhotse. Gerlindě ke stejné metě chybí už jen K2 a Everest.
Korejec Park Young-seok, který rovněž má už všechny osmitisícovky vylezené a navíc k tomu i oba světové póly, na čtvrtý pokus dokázal vylézt svou vysněnou novou cestou na Everest. Jeho varianta je souběžná s britskou Boningtonovou cestou v jihozápadní stěně a hlavním problémem je náročný průstup tzv. žlutým pásem.
Zajímavostí je i výstup na Everest, který uskutečnil Scott Parazynski. Lezl sice „normálkou“ z Nepálu a s kyslíkem, ale za to je prvním člověkem, který vylezl na Everest i byl na Měsíci. Jeden měsíční kámen i vynesl na vrchol.
V současnosti už se horolezci pomalu sjíždějí do Pákistánu, spolulezkyně Martina Minaříka – Elizabeth Revol dokonce už čeká v C3 na Broadpeaku na vrcholové počasí.