Komáří hůrka

Komáří hůrka

Jedním z krušnohorských vrcholků s ideálními rozhledy široko-daleko je Komáří hůrka (808 m n. m.), někdy též zvaná jako strašidelná hora.

Tajemně znějící historický název Mückberg jednoho z nevýrazných vrcholků Krušných hor severočeského regionu je synonymem pro dnešní příhraniční českou Komáří hůrku (808 m n. m.) s kouzelnými výhledy v jekékoliv roční době. Vrcholek sice nenabízí příliš zajímavé výhledy na sever do sousedního Německa, o to lepší scenérie se ale otevírá na zbylé světové strany, na nichž se rozprostírá česká země, a přímo dolů pod nohy na Teplicko a Ústecko.

Hotel Komáří vížkaHotel Komáří vížka

Kdo nahlédne do bohaté historie tohoto krušnohorského místa, zjistí například, že již přes 50 let vede na vrcholek lanovka z údolí, že už v 16. století zde stála dřevěná věž se zvonem, která sloužila k oznamování začátku i konce pracovní doby těžařů dřeva, stejně jako velkým svátkům či neštěstím, nebo že tento zvon byl často důvodem pro velká loupežná přepadení. V současnosti je poslední, více než 150 let starý objekt hotelu/restaurace po rekonstrukci, včetně rozhledny, která je ale bohužel nepřístupná. Není důvod zoufat – výhledy jsou i z místního parkoviště a dalších pozic skvělé!

Přístup

Minout na hřebeni Komáří hůrku (808 m n. m.) téměř nelze – leží nejen na hlavní trase vedoucí přes celý hřeben Krušných hor po hranici, ale lze sem dojít z jižní strany hor buď po z Krupky od školy přes Horní Krupku (cca 5km) či po ze stejného místa, avšak osamělou divočinou lesů a hor (7km), nebo ze severní strany hor po podél silnice z Fojtovic (1km) a následně od Hůrky (808 m n. m.) sejít dolů na jih do Bohosudova (7km) – lze použít i jako třetí pěší výstopová trasa z jihu. Některé cesty jde zkombinovat s pochodem po Příhraniční hornické naučné stezce. Vzhůru samozřejmě mnozí vyráží autem, především v zimním čase za radovánkami …

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: