Představte si situaci, kdy se den nachýlil a vy jste někam pospíchali, nebo prováděli nějakou činnost a obé jste chtěli zvládnout ještě za světla. Potom vám může přijít vhod zajímavý „fígl“, zmiňovaný v mnoha příručkách o přežití. Natáhněte ruku před sebe na celou délku paže. Každý …
Tak pozor, pozrite sa este raz ten obrazok. Co keby tam ten les nebol, znamenalo by to snad ze Slnko zapadne o pol hodiny neskor???? Co je to za blbost!!! A co keby tam stali vysoke hory. Zapad Slnka za zdanlivy horizont predsa este neznamena prichod tmy. Ten clanok mal asi tiez vyjst na 1. aprila.
je to dost dobré. To neznám a už je mi dost let! Když slunce zapadne za les, tak je stejně skoro tma.
Kdyz Ti slunce zapadne za ty tvoje vysoké hory tak toho taky moc neuvidis.Tak se trochu zamysli!Maximalne bude o trochu delsi doba toho „jeste pouzitelneho“ svetla jak pise autor.
klidek… lidi..
ja bych byl pro si to testnout v realu… 🙂
takova metoda by měla být vztazena k rovnobezce a rocní dobe. kupříkladu stredni evropa (45-55 sirka), leto (nezkousel jsem).
Je pravda, ze kdyz jsem objevil na GPSce cas vychodu/zapadu slunce na dannem miste, prislo mi to jako zajimave, ale k nicemu… Ale kolikrat uz jsem to vyuzil, je to funkce k nezaplaceni.:-)
a presnost? ved v lete zapada slnko pod inym uhlom ako v zime (strmsie == rychlejsie!) presnejsie by sa to dalo prepocitat…
orientacne mi to pripada jako supr rada …. vsechny dale uvedene myslenky je asi nutne zahrnout do „vypoctu“ a nezapominat na ne (napr. v zime a ve Skandinavii bude trochu rozdil nez zima nekde u Kilimandzara), ale to uz si musi kazdy doladit zkusenostma a potrebou
=> pro zakladni vypocet je to super rada;)
diky a jsem s dalsimi;)))
Předpokládám, že rady se týkají 50 rovnoběžky a léta. Např. v Indii slunce za obzor doslova spadne. Pro středoevropana hodně nezvyklé.
Je zajímavé, že západ Slunce vyvolá tolik reakcí. Ne všichni ale mají pravdu. Je jasné, že určení času do západu Slunce může být jen velmi orientační, ale platí témeř všude s výjimkou blízkostí polárního kruhu a v zimě na severní polokouli až někam k naší šířce. Slunce (a všechna ostatní nebeská tělesa) se za hodinu pohnou právě o 15 stupňů. Natažená ruka je jednoduchý úhloměr, který velmi (opravdu velmi) hrubě měří právě 15 stupňů. Čím přesněji to máme ověřené (záleží na délce ruky na tloušťce prstů atd. – snadno to člověk zjistí, když si naměří 6x 15 – měl by z vodorovné polohy dojít do svislé nad svojí hlavou), tím přesnější je odhad. Například v Indii to platí beze zbytku (Ritchieho zmýlila skutečnost, že v blízkosti rovníku se témeř okamžitě setmí). Čím šikměji Slunce zapadá, tím víc se prodlužuje čas do západu – ale při přesnosti měření se až do našich šířek příliš nezmýlíme ani v zimě. Roli nehrají ani les ani hory, pokud jsme shopni určit vodorovnou rovinu a k ní úhel změřit. Stmívá se totiž až ve chvíli, kdy skutečně zapadne a ne kdy nám zmizí za okolní kopce. Největší chyba této metody je jinde – lze docela přesně změřit čas do západu slunce, ten se však vždy nekryje se setměním. Zatímco v blízkosti rovníku je setmění velmi rychlé, v našich šířkách přichází tma pomaleji a čím šikměji Slunce zapadá, tím delší je stmívání. Jako orientační pomůcka je však uvedená metoda velice dobrá.
Funguje to tak jak popisuje autor článku. Mám to vyzkoušeno v praxi. Co je vhodný obzor ať si rozhodne každý sám dle svých zkušeností. Jen bych ještě dodat, pokud táboříte v lese, 20 minut po západu slunce je ještě vidět ale nejdou už rozeznat barvy předmětů.
pokud taborite v lese a zerete houby tak se nedivzte ze nerozeznate barvy a tvary predmetu
Už jsem chtěl napsat, že nám ten rok pěkně začíná, když na Svět outdooru budou chodit čtenáři typu pana Fuj. Ale pak mne napadlo, že on nejspíš do vyhledávače napsal slovo „houby“ (viz komentář od Alpenstoka), a tahle zmýlená ho přivedla až k nám. A když zjistil, že se o kýžených houbičkách moc nedozví, tak znechuceně ucedil svou slinu a zase šel po svých. Tak jsem si zase oddechl.
Téma měsíce: Za sněhem do Skicircus Saalbach
Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: lyžování a freeride snů v obří lyžařské areně v srdci Alp
FIS Alpine World Ski Championships Saalbach 2025: jedinečná podívaná na MS v alpském lyžování v Salcbursku
Zimní dovolená ve Skicircus Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn: Zábava pro celou rodinu
Rady k vybavení
V suchu i za deště. Správná impregnace pohorek
Nejlepší trekové boty a pohorky 2024: výběr testerů Světa outdooru
Jak vybrat nepromokavou bundu?
Knižní tipy
Snow Film Fest 2024: adrenalin, humor, i dojetí na plátnech kin
E-BOOK 1. POMOC NA HORÁCH: zdarma ke stažení
Zajímavé vybavení
Forclaz trekový stan MT900
Váha 1,3 kg, polosamonosná konstrukce s 1 apsidou
8B+ BRAD
Brad Pitt mezi lezeckými pytlíky.
AKU Flyrock GTX
Vlétněte do nové sezóny s touto fast hikingovou raketou s nadpozemským komfortem
Turistický batoh Quechua MH900
Společník na túry - 970g, záda ze síťoviny, 8 kapes
Zajímavé túry
Arizona Trail
Velký Choč s výhledem na čtyři národní parky Slovenska
Hayduke trail: kaňony a pouštěmi na jihozápadě USA
Další zajímavosti
Barefoot obuv: Do přírody i na horské výšlapy
Decathlon: jak správně pečovat o stan, karimatku a spací pytel
WARMPEACE: život mezi spacáky