Český a slovenský tramping má víc než stoletou tradici a je prazvláštním fenoménem. Knížka Stopou toulavou vzpomíná na „staré dobré časy“, na trampské příhody i proměny vybavení, které si často musel každý vyrobit sám.
Autor knihy Fredy Schubert popisuje čtivou a vtipnou formou různé aspekty trampského života. Jeho vyprávění zdárně sekunduje svými ilustracemi Miki Ryvola.
Fredy připomíná úplné počátky trampingu a dnešní generace jen těžko uvěří jeho vyprávění, s jakým vybavením se tehdy do lesů chodilo. Dnešní teploučké spacáky naducané peřím se jeví jako spaní v Hiltonu, když dřív byla luxusem vlněná deka. Když se pak objevil spacák mumie, nejedna trampská maminka se lopotila u šicího stroje a honila peří po bytě. Dnešní lehoučké a měkoučké nafukovací karimatky působí jako přílet vesmírného ufo, když se dřív zem vystlala listím, chvojím či senem nebo se spalo jen na celtě, aby člověk od země neprovlhl.
Také dnešní batohy všech velikostí z lehké ripstopové tkaniny budí úžas vedle původních toren a úesek. Těch pár srdcařů, kteří je používají dodnes (včetně autora, osmdesátníka Fredy Schuberta), na ně však nedá dopustit. „Trampů, kteří stále ještě jezdí s tradiční U. S. tornou není mnoho, a já jsem jedním z nich. Má tvar válce a váží i lehoučkým pomocným vakem, který do ní vkládáme, necelý kilogram (objem 30 l). Pro vandry v cizích zemích nebo když chci ve svých 80ti létech jednou za čas šetřit klouby, používám repliku trochu novější americké vojenské torny zvané Tichomoří (objem 45 l). Ta váží 0,65 kg, jen o maličko víc než nejlehčí ultra light batohy,“ líčí výhody U. S. torny Fredy Schubert.