Tipy na outdoorovou literaturu a poutavé čtení nejen o horách od redakce Světa outdooru. Napiš nám svůj tip na knihu!
John Muir: Mé první léto v Sieře Nevadě
Kniha slavného americké přírodovědce, spisovatele a ochránce přírody Johna Muira nepřináší závratné dějové zlomy či rychlý spád událostí, ale s neuvěřitelnou precizností a smyslem pro detail provází čtenáře divokou krajinou a přírodou kalifornské Sierry Nevady. Autor zaznamenává oblasti současného Yosemitského národního parku tak, jak je poznal při svém putování s pastevci v roce 1869. Svou fascinací přírodou a skvělým líčením fauny i flóry, s často až překvapivě košatými metaforami, přenáší čtenáře do jiného světa – do světa, který při svých outdoorových putováních a dobrodružstvích hledáme i my, do míst, kde jsme jen my a příroda, zatímco civilizace je nám na chvíli nenávratně vzdálená.
Více na www.paseka.cz
Jaroslav Pavlíček: Člověk v drsné přírodě
Tento průvodce přežitím se zapsal mezi bestsellery svými přes více než sto tisíci výtisky a překlady do angličtiny, němčiny i čínštiny. Jaroslav Pavlíček se v již desátém vydání této malé brožury dělí o své mnohaleté zkušenosti z polárních výprav a kurzů přežití v různých podnebných pásech. Že deštník v horách nebo pralese vypadá směšně si může myslet jen neznalý všestrannosti tohoto předmětu. Rozbory tragických osudů velkých výprav za polární kruh se snaží Pavlíček ukázat na chyby a předat ponaučení budoucím generacím. Víte, co by měla obsahovat správná KPZka a co dělat v krizových situacích? Po přečtení této knížečky budete o něco blíže bezpečí v divoké a drsné přírodě.
Více na www.65pole.cz
Reinhold Messner: Žít a přežít
Vzpomínková kniha světoznámého horolezce, světoběžníka a pokořitele osmitisícovek a mnoha dalších horských vrcholů Reinholda Messnera podává propracovaný obraz bohatého, naplněného a současně spletitého života výjimečné osobnosti nejen horolezeckého sportu. Autor začíná líčením svého dětství v jihotyrolském Villnössu, jeho kniha však není jen prostým popisem zážitků, životních peripetií a osudových zvratů, nýbrž se v ní vyznává ze svých mravních hodnot, politických názorů a vše poutavým způsobem prokládá filozofickými úvahami o lidském životě jako takovém a umění člověka žít a prožít naplněný život.
Více na www.brana-knihy.cz
Nejlepší knihy o horách, které by neměly chybět ve tvé knihovně, najdeš tady.
Martin Krejsa: Navždy první
Touto téměř 700 stránkovou knihou můžete listovat a číst donekonečna. Tato sbírka úžasných příběhů legend československého horolezectví tě vtáhne do 60. a 70 let dvacátého století. Přestože hranice do světa tehdy byly zavřeny, houževnatost, píle a odhodlání každého horolezce v knize je dokázaly dovést za jejich vysněnými vrcholy. Dnes by bylo jen málo horolezců, kteří by v takových podmínkách podnikli stejně hodnotné výstupy. Je také nutné říct, že v knize se dočtete i o stejně silných horolezkyních.
Více na www.jota.cz
.
Reinhold Messner: Wild – Příběh Shackeltonovy expedice
Známý italský horolezec a spisovatel Reinhold Messner ve svých knihách s oblibou hledá na pozadí extrémních horolezeckých nebo objevitelských výprav podstatu lidství. Otázky lidské vytrvalosti, duševní síly a odpovědnosti nutí čtenáře nahlížet osudy hrdinů z nečekané perspektivy. Nejinak je tomu v českém překladu jeho knižní novinky Wild: Příběh Shackletonovy expedice (2018, Jota). V příbězích polárních expedic za dobytím Jižního pólu otvírá Messner otázku o pravé podstatě hrdinství, kterou konfrontuje s bezhlavou honbou za senzací.
Více na www.jota.cz
Pavel Svoboda: Napříč Jižní Amerikou a Napříč Asií z Moskvy do Bangkoku
Pavel Svoboda aktuálně patří mezi nejlepší české fotografy z řad cestovatelů. Jeho knihy vás budou bavit nejen díky poměrně svižnému vyprávění protkanému spoustou zážitků zejména z hor a divočiny, protože ty Pavel se svou partnerkou miluje nejvíce, ale zejména díky množství nádherných fotek v perfektní kvalitě. Jejich cesty jsou taky jedinečné tím, že jsou opravdu dlouhé a intenzivní, tudíž knížky působí nabitým dojmem.
Více na www.photo-svoboda.cz
.
Jirka Kalát: Všichni tady lžou
Na HedvabnaStezka.cz najdete mnoho skvělých Jirkových článků, takže o kvalitách jeho psaní vím už dlouho a udělalo mi opravdu radost, že loni vydal první knihu. Svou roční cestu po Jeruzalémě uskutečnil hlavně proto, aby „nakoukl pod pokličku tamního konfliktu, poznal jeho aktéry a zažil jen těžko představitelné situace“. Slibuji, že u čtení se nudit nebudete, a po dočtení se možná konečně trošku zorientujete v celé tamní složité politické situaci.
Více o knize na www.jiri-kalat.cz
.
Jan Hocek: Nejhezčí dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku
Po knihách Nejhezčí místa světa a Nejhezčí túry světa se autor Jan Hocek přesunul na „domácí“ půdu a ve své třetí knize popisuje nejrůznější outdoorové aktivity, které lze provozovat na zajímavých místech České a Slovenské republiky. Kniha je přehledně (barevně) rozdělena podle ročních období, která jsou pro jednotlivých provozování aktivit vhodná, a obsahuje typy na pěší, cyklistické, vodácké, jachtařské, běžkařské a skialpové túry. U každého výletu je mnoho poutavých barevných fotografií, mapa, výškový profil a také pár praktických tipů nebo zajímavostí.
Více na www.hocek.cz
.
Přečti si recenzi knihy Honzy Hocka: Nejlepší dobrodružné výpravy po Česku a Slovensku!
Václav Helán: Žít se může, plout se musí – 50 let na řekách
Slezský autor Václav Helán vydal vlastním nákladem knihu, ve které popisuje svoji více než padesátiletou vodáckou kariéru. Vyprávění začíná v roce 1973, jak se autor při studiích v Pardubicích dostal k vodě přes vodácký oddíl, a pokračuje až do současnosti, kdy se autor vydává na vodu s vnoučaty, ze kterých, jak doufá, snad také jednou vyrostou zapálení vodáci. Kniha obsahuje autorovy vzpomínky, popisy řek, vzpomínky na život za minulého režimu, černobílé i barevné fotografie a kresby. Své si v knize najdou vodáci duší i tělem, ale je tam toho dostatek i pro suchozemce. Zajímavost závěrem: kniha je psána v „obecné moravštině“.
Více na www.2theta.cz
Vodácká příručka ke kapitánské zkoušce vodních skautů
Na současnou dobu naprosto nevídaná a obsáhlá kniha byla vydána v roce 2017, nicméně byla ihned rozebrána. Autorský kolektiv v čele s Davidem „Cedníkem“ Svobodou se nevydal jednoduchou cestou pouhého dotisku, ale sesbíral připomínky a všechny je do knihy zapracoval, aby mohla být na konci roku 2019 vydána ve druhém rozšířeném vydání. Podle názvu by se mohlo zdát, že kniha je určená vodním skautům, ale užitečné informace v ní najdou všichni vodáci. V jedenácti obsáhlých kapitolách naleznete snad vše, co je pro pohyb na vodě i okolo ní potřeba (technika, taktika, vedení skupiny, záchrana, meteorologie), a nebyla opomenuta ani platná legislativa a další související věci. Nebojím se tvrdit, že tato kniha nebude dlouho nikým překonána.
Více na www.junshop.cz
Phil Knight: Umění vítězit
Autor je známý především jako zakladatel americké značky Nike. V knize Umění zvítězit popisuje svou cestu ke zrodu značky samotné plnou drtivých nezdarů, nelítostného konkurenčního boje a neochoty bank pouštět se do netradičních projektů. Kniha je zajímavá a inspirující pro všechny, které zajímá nejen běh jako sport, ale také pozadí budování podnikatelského úspěchu.
Více na www.ikar.cz
Adharanand Finn: Běhání s Keňany
Čtyřicet procent vítězů na dlouhé trati pochází z jediného keňského kmene… Vášnivý běžec Adharanand Finn se vydává do Afriky, aby našel odpověď na otázku: Proč se v žádné jiné zemi nerodí takoví běžci jako právě v Keni? Finn se setkává se světovými šampiony, ale i kluky z chudinských čtvrtí, kteří musí denně běhat deset kilometrů do školy. Účastní se běžeckých soustředění, kde trénují profesionální běžci z celého světa, a sám se připravuje na maraton. Kniha je doplněna vědeckými poznatky i pozorováním samotného autora přímo na místě. Zajímavé zejména v dnešní době, kdy se i většina špičkových českých běžců jezdí připravovat do kolébky keňských vytrvalců. Nakladatelství Mladá fronta touto knihou navazuje na svůj bestseller „Born to run – Zrozeni k běhu“.
Více na www.mf.cz
Milan Daněk: Ti, kteří utíkají pěšky
Kniha je česká odpověď na kultovní knihu amerického autora Adharananda Finna, Zrozeni k běhu. Cestopis, který čtenáře zavede do mexických Měděných kaňonů, kronika jednoho běžeckého závodu nebo odhalení pravdy o zázračných běžcích kmene Tarahumara. Kniha seznamuje s historií dálkových běhů, životem indiánů i krajinou, do které mnoho turistů kvůli drogovým válkám nezavítá. Ještě než se pustíte do čtení knihy, doporučuji si přečíst knihu „Zrozeni k běhu“, která čtenáře navnadí a vtáhne do děje kolem bájného ultramaratonu v Měděných kaňonech.
Více na www.jota.cz
Text Jakub Larysz, Natálie Kohoutková, Kateřina Petríková, Michaela Gladišová a Petr Snížek