Nastává čas prázdnin a dovolených, kdy tradičně stoupá pravděpodobnost setkání s klíštětem obecným ixodes ricinus. Klíště pořádně znepříjemňuje pobyt v přírodě snad všem, kteří se hlásí k outdooru. Co od klíštěte hrozí, jak se s ním vypořádat a jak se před možným nebezpečím chránit?
Nastává čas prázdnin a dovolených, kdy tradičně stoupá pravděpodobnost setkání s klíštětem obecným ixodes ricinus. Tento nepatrný tvoreček pořádně znepříjemňuje pobyt v přírodě snad všem, kteří se hlásí k outdooru. Jak se s klíštětem vypořádat a jak se před ním chránit?
Tomuto problému chceme věnovat v nejbližší době několik článků. Prvním z nich bude přehledový text Petry Krásničanové, který vyšel v roce 2004 ve třetím čísle našeho spřáteleného vodáckého časopisu Hydro.
Pozor, klíště!
Klíšťata mohou na člověka přenést bakteriální původce Lymeské borreliózy nebo viry způsobující klíšťový zánět mozku. Aktivita klíšťat trvá od března do listopadu, maximální intenzity dosahuje od dubna do června. Nejčastěji se vyskytují v nižších polohách, ale jejich výskyt je zaznamenáván i v lokalitách 700 – 800 m n. m. Klíšťata nepadají ze stromů, jak se traduje, nýbrž čekají na svou kořist přichycena v trávě a nízkých keřích. Na svém hostiteli klíště vyhledává k přisátí teplá místa s měkkou kůží, nejčastěji krk, břicho, ale i nohy, ruce a hlavu. Sliny klíštěte mohou obsahovat původce nákazy, proto délka přisátí úměrně zvyšuje pravděpodobnost přenosu nákazy.
Počet infikovaných klíšťat se udává mezi 1 – 20 %. Neplatí tedy v žádném případě, že přisátí klíštěte znamená vždy ohrožení Lymeskou borreliózou nebo virovou klíšťovou meningoencefalitidou – zánětem mozkových blan. Borrelie se nacházejí obvykle u méně než 10 % a virus KME pak u méně než 1 % všech klíšťat. V určitých oblastech (tzv. přírodních ohniscích nákazy) může však promořenost klíšťat výrazně stoupnout. Informaci o ohniscích podají epidemiologové územně příslušné hygienické stanice. Známá přírodní ohniska klíšťového zánětu mozku jsou např. v povodí Sázavy, Vltavy, Berounky, Dyje, na Křivoklátsku či na Vranovské a Kníničské přehradě.
Jak na klíšťata
Při ochraně proti nemocem přenášeným klíšťaty je třeba dodržovat tyto zásady:
1) ochrana proti klíšťatům
* jdeme-li do listnatého nebo smíšeného lesa, měli bychom:
mít ochranné oblečení – vysokou obuv, světle barevný oděv (přítomnost klíšťat na něm lze snáze odhalit) s dlouhými rukávy a dlouhými nohavicemi zastrčenými do ponožek
* používat repelentní prostředky proti klíšťatům
* po návratu domů se převléknout, oděv vytřepat a prohlédnout celý tělesný povrch
2) rychlé a správné odstranění přisátého klíštěte
* před manipulací s klíštětem je nutné místo dezinfikovat Jodisolem nebo jiným dezinfekčním prostředkem
* klíšťata odstraňovat velmi šetrně, je možno použít pinzety; uchopit klíště u hlavičky, nikoli u zadečku (vymáčkli byste obsah jeho střev i s borreliemi do ranky) pinzetou a kýváním do stran je uvolnit
* viklat opatrně, pokud se klíště nepustí kůže
* nikdy klíště nemačkat a nepolévat olejem (usmrcené klíště uvolňuje ze střevního obsahu bakterie do krve člověka)
* po vyjmutí klíštěte opět místo dezinfikovat
* při odstraňování klíšťat zabránit potřísnění kůže či spojivek střevním obsahem klíšťat
* poznamenat si datum přisátí klíštěte pro případ komplikací
3) v případě zdravotních potíží včas navštívit lékaře (zarudnutí v místě přisátí, chřipce podobné příznaky, bolesti hlavy, bolesti kloubů, zvětšení uzlin…); je dobré upozornit na předchozí kontakt s klíštětem.
Klíšťová meningoencefalitida
Tato nemoc probíhá často záludně ve dvou fázích: asi u 2/3 nemocných se nejprve dostaví chřipkové potíže: teplota, únava, pobolívání hlavy. Po několika dnech se nemocnému uleví, ale poté se objeví příznaky druhé fáze nemoci, kdy dojde znovu k vzestupu horeček, objeví se světloplachost, zvracení a velké bolesti hlavy. Vyšetření a klinický nález pak prokážou zánět mozku, mozkových blan či obou jednotek dohromady, což je nejběžnější případ. Při klíšťové encefalitidě mohou vzniknout poruchy vědomí, mohou se v čase vyvinout obrny a u velmi těžkých průběhů je postižení mozku a míchy tak závažné, že jsou porušena životně důležitá centra a nemocný může na tuto nemoc i přes intenzivní péči zemřít. Jedna čtvrtina nemocných se setká s tzv. postencefalitickým syndromem. Stanou se obětí dlouhodobých potíží (bolest hlavy, snížená schopnost soustředění, nevýkonnost, nespavost, závratě, podrážděnost…).
Jedinou účinnou ochranou proti onemocnění klíšťovou encefalitidou je očkování. Nejvhodnější dobou jsou chladné měsíce roku, očkovat však lze i v letních měsících podle tzv. zrychleného očkovacího schématu. V současnosti jsou pro aktivní imunizaci proti virové klíšťové encefalitidě k dispozici dvě očkovací látky: FSME-IMMUN Inject a Encepur. Obě vakcíny jsou k dostání ve dvou formách – pro dospělé a pro děti (ta je určena pro očkování ve věku 18 měsíců až 12 let). Základní klasické i rychlé očkovací schéma se skládá ze tří dávek. Základní očkovací schéma:
1. dávka: co nejdříve (platí pro chladné i teplé období roku)
2. dávka: 1 – 3 měsíce po 1. dávce (v chladném období roku), 14 dní po 1. dávce (v teplém období roku)
3. dávka: 9 – 12 měsíců po 2. dávce (v chladném i teplém období roku).
Osoba je chráněna za 14 dnů po aplikaci druhé dávky na dobu asi jednoho roku. Aplikace třetí dávky zanechává ochranu na tři roky, u dětí a adolescentů na delší dobu. Každé tři roky je pak doporučeno obnovit účinnost očkování jednou dávkou. Zdravotní pojišťovny poskytují příspěvky na očkování proti klíšťové encefalitidě v rámci nadstandardních programů.
Lymeská borrelióza
Počáteční stadium nastupuje několik dnů až týdnů po nákaze. Typické je zarudnutí kůže šířící se od místa vpichu až desítky centimetrů, někdy může být provázeno chřipkovými příznaky. V další fázi se objevuje postižení klubů, nervů (typická je obrna lícního nervu) a poruchy srdečního rytmu. Chronické stadium, které se vyvíjí někdy až po letech, charakterizují bolesti kloubů, nervové poruchy a kožní změny. Borrelióza se léčí antibiotiky, očkovací látka prozatím neexistuje.
© Svět outdooru, červen 2008, text Petra Krásničanová, foto archiv redakce
Poznámka redakce
Vývoj jde rychle kupředu a zdá se, že na obzoru je vakcína proti Lymeské borrelióze. Doposud známé vakcíny (USA, Rakousko i další) nejsou účinné proti všem třem druhům borrelií, které se vyskytují v Česku. Ale podle posledních zpráv jsou čeští vědci na dobré cestě a s vakcínou proti všem třem druhům provedli úspěšné testy na zvířatech a snad na podzim by mohly začít testy na lidech. Než se však podaří vakcínu uvést do praxe, není před borreliózou jiná obrana než prevence.
K tématu nejen připravujeme další články, ale je možné přečíst si zajímavou diskuzi v Radách a zkušenostech a také komentáře u článku o sadě k odstranění klíštěte Antisept Juwim-Gel
K často diskutované otázce obrany před klíštětem je možné jen znovu připomenout základní pravidla. Mít dobrý repelent, často se prohlížet a přisáté klíště co nejdřív odstranit. K uvedenému způsobu odstranění pinzetou připojujeme ještě dlouholetou zkušenost s uvolňováním klíšťat. Klíště se i bez pinzety opatrně vyviklává (nebo pootáčí sem a tam) sirkou nebo ořezanou větvičkou ihned po objevení. Pokud není dlouho zakousnuté, po určité době se “znechutí” a jde si hledat klidnější místo. Je pravda, že někdy trvá “přemlouvání” i několik minut ale velkou výhodou je, že klíště se pustí samo a nehrozí žádné komplikace s přetržením nebo zmáčknutím. Tato metoda je náročnější v případě, že klíště je delší dobu zakousnuté, nebo že je na špatně přístupném místě, funguje však spolehlivě. Dezinfekce rány a ostatní kroky zůstávají stejné. Možných metod je určitě více, ale rozhodně dávejte pozor na usmrcování mastí (klíště při udušení může vyvrhnout obsah útrob), na rozmáčknutí pinzetou (opět riziko infikování z útrob klíštěte), nepalte odstraněné klíště (při prasknutí je riziko vzniku aerorosolu obsahujícího bakterie), nesahejte na něj a ani náhodou ho nemačkejte mezi nehty.
Placené odkazy k tomuto článku: |
Repelent McNett ANTIBITE – vaše ochrana před klíšťaty |
Repelent ANTIBITE obsahuje 50% DEET a patří k nejúčinnějším repelentům na našem trhu. |
Traveldeet 50% lotion a Traveldeet 40% spray chrání před klíšťaty a hmyzem |
Nejúčinnější repelenty od Acronu s obsahem DEET pro použití u nás i v tropických oblastech. |
Zde může být váš odkaz! Napište nám. |
Zdravim, článek je více, než vystihující. Dovolím si však podotknout fakt, že když varujete před poléváním klíštěte olejem (kvůli smrti a vypouštění bakterií), měli byste vědět, že klíště polité Jodisolem také nepřežije. Jde spíš o to, že klíště polité olejem nezemře ihned ale dusí se a přitom vypouští bakterie, ale klíště polité Jodisolem zemře okamžitě-je vidět jak zatřepe nožičkama a je po něm. Tak toť vše. Tak bacha na klíšťata:-)