Když se řekne Přimda

Když se řekne Přimda

Přimda je: a) hrad b) kopec c) přírodní rezervace d) město. Pokud někdo odpověděl na všechny čtyři možnosti „ano“, tak získal plný počet bodů.

Kamenný hajzlík

Ne každého „bere“ historie a hrady s ní spojené. Jejich návštěvu má mnohý „outdoorák“ jen jako doplňkovou aktivitu při putování za svými zájmy. Jste na to podobně? I kdyby ano, tak navštívíte-li  Přimdu, nezaváhejte a posaďte se (leč nevyužijte!!!) zdejší kamenný záchod z 12. století. Na tak starém „prevertu, jak se správně toto zařízení nazývá, “ si dnes už pohoví málokdo. „Hrad byl postaven na začátku 12. století ilegálně na českém území bavorskými Vohburky, proto byl roku 1121 dobyt knížetem Vladislavem I. Poté se hrad Přimda stal důležitou pohraniční pevností českého státu na cestě do Bavorska,“ píší autoři rozsáhlé publikace Český les. Zmiňuje se o něm i veleslavný Kosmas ve své kronice a stavba se obecně považuje za nejstarší kamenný hrad na našem území.

Střední část Českého lesa zabírá vrchovina o rozloze 330 km čtverečních s názvem Přimdský les. Kromě mnoha jiných přírodovědných zajímavostí tady lze narazit na nezelenou a tudíž parazitickou rostlinu hnilák smrkový. Pokud vás rostlinní parazité vábí, nezbývá, než se vydat do přírodní rezervace Ostrůvek. Ornitology jistě potěší chraplavý hlas havranů, stejně jako skutečnost, že jméno tohoto největšího pěvce nese i nejvyšší vrchol Přimdského lesa. Havran leží 17 km jihozápadně od Tachova a má výšku 894,1 m n. m. Vzhledem k blízkosti pohraničního pásma „zdobí“ Havrana ruina vojenského objektu s radarovou věží. Vystoupit na ní se dá, ale doporučit to z bezpečnostních důvodů nelze. Nicméně když se zadaří počasí, tak rozhled stojí za to. Pokud se budete rozhlížet, vězte, že jde o součást tzv. železné opony a zařízení umístěné ve věži sloužilo jako stanoviště radiového a radiotechnického průzkumu pohraničníků. Budovy pohraniční roty najdete pod kopcem, milovníci militárií a hledači čehokoliv mohou pátrat po skrytých bunkrech pohraničních hlídek. Součástí bezpečnostních opatření byl i elektrický plot s dráty vedoucími napětí o 4 – 5 000 voltů, minové pole a další lahůdky, ale na ty už naštěstí narazit nelze.

Přimda a její bezprostřední okolí stojí za propátrání. Občas se uprostřed lesa vyloupne sloup s izolátory. Dráty už nikam nevedou a tak se lze jen domýšlet, zdali šly do pohraniční pozorovatelny nebo komunisty vymazané vesnice.

Tip na keš

GC2D7GN  Meteorologicka stanice Primda – cestou ke  keši minete tři smírčí kříže. Docela zajímavé místo k zastavení.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: