První lyžování: Kde začít zimní sezónu v Alpách?

První lyžování: Kde začít zimní sezónu v Alpách?

Nemůžete se dočkat prvního lyžování nové sezóny? Zkraťte si čekání a vyrazte za prvním sněhem do vyhlášených alpských středisek. Kde si na začátku zimy dobře zalyžovat?

Dávno pryč jsou doby, kdy v Rakousku a Švýcarsku fungovalo několik ledovcových lyžařských středisek celoročně. Dnes se mnohé z nich otevírají teprve v první polovině listopadu, kdy nabídnou dobré sněhové podmínky. Každá sezóna je úplně jiná a u prvního sněhu se můžete setkat s různými podmínkami: od tvrdého technického sněhu až po prašan bez podkladu.

Za stoprocentní jistotu nejlepšího prašanu široko daleko se od začátku listopadu dalo cestovat na Sibiř, která je ovšem od začátku roku 2022 nedostupná. Místo toho je možné doufat, že v bližších hornatých zemích nasněží. V následujícím krátkém přehledu několika tipů na brzké zahájení lyžařské a snowboardové sezóny se tak zaměříme na blízké Rakousko a italské bezcelní Livigno. Tento výčet je ryze subjektivní a mnozí milovníci Švýcarska nebo Francie mohou namítnout, že si tam zalyžujete mnohem lépe. Rakousko má ovšem pro našince tu výhodu, že se tam snadno dostanete na (prodloužený) víkend.

Sölden: jistotou je černá sjezdovka FIS

Rakouský Sölden proslul pro nelyžařskou veřejnost jedním z filmů s Jamesem Bondem, zatímco lyžařská veřejnost ví, že v Söldenu začíná „kolotoč“ závodů Světového poháru v lyžařských sjezdových disciplínách. Největší středisko v údolí Ötztál nabízí v průběhu zimy rozsáhlé možnosti jak pro sjezdové lyžování, tak pro freeride. Na začátku zimy ovšem záleží (stejně jako u dalších uvedených) na aktuálním vývoji počasí a sněhové pokrývky. Lanovky vedoucí ze Söldenu obvykle ještě nefungují, a proto je potřeba vyjet po Panoramatische strasse k ledovcům vlastním autem. Pro majitele lístků na vlek je cesta bezplatná, skialpinisté a případní běžkaři platí mýto.

Díky pořádání úvodního závodu Světového poháru v lyžování je jistota, že hlavní černá FIS sjezdovka bude dokonale upravena a s velkým množstvím podkladového technického nebo starého sněhu. Pokud napadne dostatek nového sněhu a stačí si sednout tak, že dobře zakryje okolní „kamenolom“, tak i blízké okolí černé FISky nabídne dobré freeridové rozlyžování. Oproti minulosti už se v Söldenu nedá moc jezdit z ledovce skalnatým svahem, neboť na dojezdu ledovec (a s ním i propojovací modrá sjezdovka) roztál a místo něj se utvořilo velké ledovcové jezero. Navíc před sezónou 2023-2024 doznala značných úprav i samotná černá FISka.

Po přejezdu autem tunelem nebo lanovkou přes hřeben se ocitáme na druhém ledovci s menším sklonem, jehož okolní strmější svahy obvykle na začátku zimy ještě nejsou dostatečně zakryté. Sem by se dalo sjíždět i po nejnovější sjezdovce 41 vedoucí z větší části po podhřebenovém ledovci, zatímco dojezd byl rozbagrován a upraven ve skalách.

Vyplatí se si přivstat, v odpoledních hodinách jsou už sjezdovky dost rozježděné. Rakouské Alpy
Vyplatí se si přivstat, v odpoledních hodinách jsou už sjezdovky dost rozježděné. Rakouské Alpy

Pitztal: komorní rozlyžování

Menším a trochu odstrčeným „bráchou“ Söldenu je sousední Pitztal, který je od Söldenu na dohled. V nedávné době byl odepsán projekt na propojení těchto dvou lyžařských středisek do jednoho z největších světových středisek. Důvodem bylo předpokládané snížení jednoho skialpinistického vrcholu o 30 metrů a dlouhodobé poškození přírody kvůli stavbě propojovacích lanovek a související infrastruktury (asi nejvíce zasněžování).

Ačkoliv je Pitztal neporovnatelně menší, tak na začátku zimy, kdy jede Sölden sotva na část své kapacity, nabízí docela srovnatelné podmínky pro rozlyžování. Kromě sjezdovek přímo na ledovci jsou za dobrých sněhových podmínek dostupné i různé freeridové pojezdy.

Mölltal: do srdce Vysokých Taur

Jediné ledovcové středisko, které v Rakousku provozuje zahraniční majitel, je Mölltal. Své oblíbenosti mezi lyžaři a snowboardisty nejenom z České republiky dosahuje tím, že na něj platí celosezónní permanentka zahrnující jak Mölltal, tak i dalších více než dvacet lyžařských středisek (včetně Jasné, Špindlu, Ještědu a Kromplatz). Proto se může stát, že od začátku sezóny je tento ledovec poněkud přeplněný nejenom závodníky, ale také lyžaři různé úrovně.

Za horších sněhových podmínek v listopadu jsou otevřeny pouze sjezdovky na ledovci. Z nich tu strmější obsadí většinou závodníci a na druhou se tak musí vejít všichni ostatní návštěvníci, což může mít za následek situaci „hlava na hlavě“, resp. „lyže na lyže“. Kromě možné přeplněnosti střediska je jediným mínusem traverz od horních stanic lanovek na ledovci k začátku sjezdovek, který je většinou už dopoledne ve stavu nepříjemného ledového koryta.

Pokud se na Mölltal vyráží tzv. na předpověď, tak sjezdovky slouží pouze k počátečnímu rozlyžování a většina dne se tráví ve volných terénech po obou stranách sjezdovky.

Sjezd po ledovci Mölltal s panoramatickými výhledy
Sjezd po ledovci Mölltal s panoramatickými výhledy

Livigno: do italských výšin

Bezcelní zóna a vysoká nadmořská výška jsou hlavními lákadly pro všechny návštěvníky Livigna. Od prvního sněhu jsou tady ideální okruhy na běžky, a proto je Livigno oblíbeným tréninkovým místem běžkařů i skialpinistů. Vysoká nadmořská výška společně s okolními vrcholy dosahujícími skoro tří tisíc metrů nad mořem zajišťují většinou i dobré sněhové podmínky od začátku sezóny.

Velkokapacitní vleky a lanovky dokáží rozprostřít lyžaře a snowboardisty na velké množství sjezdovek. Dobrým tahákem jsou v Livignu na začátku sezóny (3.-17.12. 2023) a poté v dubnu (15.4.-1.5.2024) dva týdny, kdy při ubytování na více než pět dnů nabízejí vleky zdarma. Záporem této výhodné „akce“ je přelidněnost sjezdovek v případě horších sněhových podmínek a otevření jen některých z nich.

Freerideři musí na začátku sezóny sledovat vývoj sněhové pokrývky, aby odhadli, že v Livignu bude dostatečně silná základová vrstva, která spolehlivě skryje jak nerovnosti, tak kamenná pole.

Nevyzpytatelné podmínky

Zahájit lyžařskou sezonu v listopadu se vyplatí každému, kdo se už nemůže dočkat rychlého pohybu na lyžích nebo snowboardu. Na začátku zimy je třeba počítat s nevyzpytatelností počasí, které může zapříčinit malé množství sněhu a omezené možnosti lyžování. V téměř každém významném lyžařském středisku bývají alespoň některé sjezdovky na dopoledne uzavřeny kvůli trénujícím závodníkům. V některých střediscích toto omezení berou v potaz a nabízejí levnější skipasy.

Nezapomeň na kvalitní lyžařskou výbavu

Lyžařská kolekce Northfinder: Na lyžích i na lanovce v suchu a teple

Velký výběr modelů, kvalitní materiály, nápadité a stylové střihy. To jsou lyžařské bundy a kalhoty slovenské značky Northfinder. Northfinder už více než 20 let vyrábí outdoorové oblečení, které kombinuje atraktivní design a použití nejkvalitnějších materiálů na trhu s cílem zajistit co nejvyšší komfort i v náročných podmínkách. Letošní lyžařská kolekce Northfinder přináší zhruba padesátku produktů, z nichž si vybere každý lyžař.

Více na: northfinder.com

Z lyžařské kolekce Northfinder nás zaujalo

Set Dermizax™ EV

Lyžařský set dámské bundy Tohnisela a kalhot Kreadysha pánské bundy Tohnis a kalhot Kready z top materiálů na trhu. Díky 3-vrstvé nepromokavé membráně Dermizax™ EV (20K/10K) s kompletně podlepenými švy odolají jakémukoli počasí. 

Lehká syntetická izolace PrimaLoft® tě udrží v pohodlí, teple a suchu. Integrovaný lavinový reflektor RECCO® pomáhá v případě potřeby urychlit vyhledávání. Lyžařské oblečení propracované do maximálního detailu pro maximální požitek z jízdy.

Dámská lyžařská bunda Northfinder Vivian

Dámská zateplená lyžařská bunda je dokonale připravená pro zimní počasí, sněžení i vítr. Dokonale kombinuje pohodlí a skvělé funkční vlastnosti s v trendy designem. Membránový materiál chrání před nepřízní počasí, a zároveň si zachovává výbornou prodyšnost (10 000 mm H₂O / 10 000 g/m²/24 h).

Nechybí praktické detaily jako sněžný pás, množství šikovně řešených kapes, odnímatelná nastavitelná kapuce s odnímatelnou kožešinou, stahování dolního okraje a kvalitní zipy YKK®.

Pánská lyžařská bunda Northfinder Lawrence

Zateplená lyžařská bunda do zimy, chladu, sněžení a větru. Je vyrobena z vodoodpudivého a větruodolného membránového materiálu s parametry vodního sloupce a prodyšnosti 10 000 mm H₂O / 10 000 g/m²/24 h. Odolnost proti vlhkosti zvyšují navíc podlepené kritické švy a ekologická vodoodpudivá úprava DWR bez použití PFC látek.

Bunda disponuje vším, co budete při lyžování potřebovat: sněžným pásem, 7 šikovně řešenými kapsami, odnímatelnou nastavitelnou kapucí, stahováním dolního okraje a kvalitními zipy YKK®.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: