Svícení, technika, doplňky

Přidat nové téma
Recenze čelovky: Fenix HM51R Ruby V2.0 – vylepšený bestseller
Svícení, technika, doplňky

Děkuji za vysvětlení, nicméně já jsem nikde neuváděl srovnání při porovnávání jak daleko která čelovka dosvítí. Měření jsem jen zmínil, že by ve správné recenzi mělo být, protože výrobci málokdy uvadí pravdivá čísla.
U této čelovky jsem popsal zkušenost z terénu, kdy konkurenční čelovka s "papírově" menším výkonem pokryla prostor při terénní chůzi mnohem lépe a intenzivněji. Šířká osvíceného záběru byla podobná, jako u Fenixe, ale intenzita světla byla celkově vyšší. Jedním z důvodů bylo nepochybně to, že konkurenční čelovka měla prostě lepší optiku. To co teď dává Fenix na některé svítilny, je krok o velký kus cesty zpátky. Je hezké, že to nazývá prémiovou optikou, ale při použití v terénu, jsou vám tyto vylhané řečičky k ničemu. Provedení čelovky je jinak parádní, ale optika je moc špatná.

Dobrý den Dane, dovolte mi uvést pár věcí na pravou míru 🙂 Vy asi porovnáváte čelovky hlavně podle dosvitu, protože „poctivým měřením“ z 1 metru změříte intenzitu osvětlení (luxy). Ty udávají skutečně jen intenzitu osvětlení ve středu kuželu ze které lze eventuálně dopočítat teoretický dosvit, nikoliv však světelný tok (lumeny). Na změření světelného toku potřebujete zařízení, které se nazývá kulový integrátor a věřte, že Fenix všechny své modely poctivě měří v certifikovaném zařízení. Čelovka/svítilna se 100 lumeny může mít klidně větší intenzitu (dosvit) než jiná čelovka třeba s 1000 lumeny. Dle dosvitu tedy lumeny nepoznáte, vše záleží na tom, jak světlo usměrňuje její optika. Pokud světlo usměrní do velmi úzkého kuželu, tak může i čelovka s málo lumeny dosvítit opravdu velmi daleko, ale při běhu, turistice či na práci si s takovou čelovkou moc neposvítíte, protože úzká světelná stopa je na takové použití k ničemu. U modelu Fenix HM51R V2.0 výrobce použil špičkovou PMMA TIR optiku, která vytváří široký kužel se zdůrazněným středem. Takže dosvítí až na vzdálenost 120 metrů, ale zároveň svítí i hodně do šířky (když ji máte na hlavě, tak v podstatě svítí hned pod nohy), takže máte před sebou prostor krásně osvětlený do šířky a lze ji použít opravdu velmi univerzálně. Samozřejmě to nemusí vyhovovat každému a pokud si chcete s kamarády poměřovat dosvit, tak třeba nevyhrajete, což je nám líto 🙁 Co se týče utěsnění nabíjecího konektoru, tak pokud byste o gumovou krytku přišel, tak vám ji u nás vyměníme, ale nepamatujeme, že třeba za poslední rok by to nějaký zákazník potřeboval. Do velmi náročných podmínek může být skutečně lepší magnetický konektor, který má např. vámi zmíněná čelovka Fenix HM61R Amber. S takovým požadavkem jsme se setkali například u armády pro použití na zahraniční mise v Afghánistánu nebo u jeskyňářů. Na druhou stranu musíte v takovém případě vždy brát sebou speciální nabíjecí kabel místo dnes nejvíce používaného USB-C. Dle našich zkušeností proto většina běžných zákazníků preferuje pro nabíjení klasické micro-USB či USB-C konektory.