Spacáky, karimatky a stany

Přidat nové téma
To základní o spacích pytlích
Spacáky, karimatky a stany

Dík za odpovědi. Ptal jsem se, protože můj bývalý šéf, zkušený cestovatel, si asi před 5-6 (?) léty koupil spacák z umělých vláken, doporučili mu ho v prodejně jako tehdy nejlepší spacák na skladě (asi to byl materiál Thinsulate), no a snad po týdnu pobytu v Kanadě, mu začala být zima a "klepal kosu". Podotýkám, nelezl po horách, jezdil tam na kole. Jeho zkušenost mne od umělotiny odradila a koupil jsem péřák. Kupovat co 5-6 let nový spacák - takový nadšenec zas nejsem. Doufám, že můj péřák mi vydrží dýl. :-)

Spacáky skladuji vždy rozbalené (a proto mi zabírají spoustu místa :-( ) a přesto je vidět u spacáků úbytek loftu. To je právě to co definuje životnost spacáků - svrchní či vnitřní materiál se u spacáku asi jen tak neprošoupe max. zip může skončit, ale hlavní je pokles loftu a izolační schopnosti. Problm je v tom že závisí na četnosti používání, za jakých pomdínek byl spacák používán a odolnosti materiálu. U systetik je to velká alchymie - jak je vlákno pevné, pružné a kluzké ovlivňuje totiž jakj bude spacák sbalitelný a také jak dlouho si bude pamatovat tvar.
Péřák mám 11 let a pouřád je dobře použitelný, ale na hrudi už je vidět úbytekl peří, samotné slehnutí peří je minimální
U syntetik co mám/měl jsem doma tak ty lepší neměly nějaký markatní úbytek cca 2-3 roky, do 5 let to ještě bylo použitelné a pak jsem už uvažoval nad náhradou - problém je v tom, že ten spacák pořád váží stejně, po sbalení je pořád stejně velký, ale teplotně se rovná menšímu a lehčímu spacáku :-(

Jak vybrat stan?
Spacáky, karimatky a stany

Ahoj, uvažuji o koupi stanu pro 2 osoby. Co od stanu požaduju je co nejnižší hmotnost a zároveň jistota, že stan vydrží nějaký ten vytrvalejší deštík i nepříjemnější vítr. Letos jedu do Estonska a nerada bych si zopakovala situaci z Islandu, kdy mi do stanu teklo spodem i vrchem. Použití cca měsíc v roce – běžná turistika, ne extrémní podmínky. Co se týče velikosti, já vydám tak sotva za půl člověka, takže dám přednost raději stanu pro 2 osoby než 2-3, na pohodlí si nepotrpim, netoužím ani po dvou vchodech, předsíňka by byla výhodou, ale není nutnou podmínkou. Cenová kategorie tak cca do 5000 Kč.

Uměli byste mi prosím někdo poradit?

Docela se mi líbí stany Jurek ATAK 2.0/ALP 2.0 nebo VANDR 2.0 a Pinguin Arris Etreme, ale nebránim se ani jiným značkám, z různých diskuzí a recenzí nejsem dvakrát moudrá, člověk většinou najde jak chválu tak zklamání.

Děkuju za rady!

Dobrý den, uvažujeme také o koupi stanu, steejně jako uživatlka před námi, pro dva, co nejmenší na takovou lehčí , max. středně těžkou turistiku, párkrát do roka, koukali jsem také na pinguin Arris Extreme, ale poté jsme byli v některých specializovaných prodejnách a tam nás trocha od této značky odrazovali - (skoro ve všech :D ) hodně nám doporučovali stany od Jurek - že prý za stejné peníze lepší kvalita, že jsou specialisté na stany a pláštěnky..., když jsem se koukal na jejich stránky, tak jsem ale zjistil, že stejne jako pinguin vyrábějí i spacáky, karimatky atd... - tak nevím.....navíc stan pinguin arris extreme, je zabalený tak malý, že se vejde na šířku do batohu, má 12000 mm podlážku a 4000mm tropico...., hlavně rozměry zabaleného stanu a i váha se mi líbí...., mohli byste mi popř. říci svůj názor?! Odjíždíme za 14 dní do Gruzie a chceme udělat pár treků, takže by se hodila rychlá rada, neboť potřebuji koncem týdne stan zakoupit. Navíc jsme chtěli koupit i batohy od pinguinu a to nám vymlouvyli skorem všude....., že jsou sice levné a nejsou špatné, ale že se raději vyplatí koupit např. Lowe Alpin nebo Deuter, kde je prý kvalita a vybavenost, sic dražší, ale časem se prý vyplatí....!!! Děkuji moc za rady.... Pěkný den T.