Chce autor říct, že ,,třecí" feratové sety jsou použitelné opakovaně? To není dobrá osvěta...
Dobrý den Jakube,
Samozřejmě třecí set nelze používat opakovaně, na web se nám omylem dostal odstavec z pracovní verze pro tisk a tato chyba je opravena. Díky moc za upozornění, je vidět, že patříte mezi uvědomělé čtenáře!
Určitě k výše zmíněnému "instrumentálnímu" vybavení nosím na delší túry i léky pro případ nouze. Prednison 20 mg, Dithiaden 2 mg(nosím i injekční roztok 1 mg/2 ml), Adrenalin 1 mg(1:1000). Pravidelně nosím diazepam 10 mg proti křečím a jiným indikacim. Nosím infuzní roztoky NaCl 100 ml na ředění léku a 250 ml na rychlé doplnění tekutin. Základem je i analgezie. Běžně mám kodein 30 mg, zároveň použitelný při kašli a průjmu.. dále paracetamol v injekční formě a poslední dobou fentanyl v podobě nosního spreje. Mám i širokospektrá antibiotika, na spasmoanalgezii algifen nebo injekční analgin. Dále proti nevolnosti a zvracení torecan, ať tablety či injekce. Léky mám ve více formách. Např. tabletky/čípky/injekce. Též se mi osvědčil magnosolf, fraxiparine.. je toho hodně
Jak si vybrat správnou velikost? Měřím 168 cm, vážím 80 kg. Děkuji Eda M.
Pokud jsi začátečník a bude to tvůj první sedák, tak ti doporučuji nakoupit v kamenné prodejně, protože je dobré si sedák vyzkoušet. Je to podobné jako s lezečkami, každý výrobce a model je trochu odlišný a velikosti se můžou lišit.
Myslím, že žádný daný vzorec, který počítá s parametry výška a váha u sedáků neplatí. Mělo by to být pocitové (viz bod č. 4 v článku).
Další kritéria:
- Když si dotáhneš popruhy (stehna, pas), tak by neměly být úplně na max, cca někde v půlce.
- V dobré prodejně, by tě měli nechat na nějakou chvíli zavěsit, aby jsi poznal jestli sedí nebo ne.
- Po dotažení by měl držet v pase a nesjíždět na boky.
Také my se zdvořile omlouváme, vymezení v názvu článku nevede čtenáře směrem k existenci indoorových map, ale naznačuje, že se text nezabývá automapami, plány měst, administrativními mapami ani mnoha dalšími, které patří do košaté rodiny map. Antonymem zde tedy není indoor ale mapy nezabývající se turistikou, pobytem a sporty v přírodě (pro kteréžto aktivity se již dnes obecně přijímá slovo outdoor).
Když se podívám na současnou nabídku a trend, mám pocit, že poslední skutečně rozumné mapy byly edice KČT založené na vojenských mapách VKU.
Když se podíváte na první tři výřezy, tak například vpravo od Kytína a jižně od potoka má pouze VKU znázorněnou studánku. Důležitý orientační prvek jsou okraje lesů, ty jsou taky nejdetailnější na mapě VKU. Pro Shockart je naproti tomu typické, že liniové stavby jsou nepřiměřeně široké a tedy nemohou věrně sledovat ostřejší zákruty. Značky turistického obsahu jsou rozměrově tak přehnané, že běžně zabírají území několika hektarů mapového podkladu :-) Nechápu, proč se tyhle značky netisknou rozměrově srovnatelně se značkami topografického obsahu. Přitom svůj význam nepochybně mají.
Mapa Geodézie je samozřejmě nejobsažnější, ovšem patří do úplně jiné třídy a s výjimkou horského terénu je pětadvacítka už trochu nepraktická pro malý rozsah zobrazeného území.
Stejně tristní je ovšem i situace v zahraničí, s čestnými výjimkami map Alpenvereinu pro německé/rakouské Alpy nebo Tabacco pro italské.
Pokud jsem viděl mapy v GPS (včetně např. Topo Czech 3) jsou stále málo podrobné, nepřehledné a při velkém přiblížení zobrazují naprosto miniaturní výsek, zatímco při malém naopak postrádají detaily, takže se vůbec nehodí na plánování trasy.
Pro vážnější pohyb v terénu nakonec nezbývá, než si tisknout (a různými fígly sestavovat) mapové dílo z webů veřejné správy, ačkoli tam je na závadu použitý souřadný systém (Křovák - pro GPS samostatně nepoužitelné, v terénu pro přepočet nutné alespoň PDA). Rovněž neobsahují turistické značené cesty. Naštěstí podobné servery dnes provozuje i většina okolních států.
Další možnost je používat z webů přímo ortofoto, ovšem jestli to takhle půjde dál, bude každý turista jak zpravodajský důstojník u vojska, co umí podle tvarů stínů, změn zbarvení porostu a podobných jemností identifikovat to podstatné. Dřív k tomu sloužily mapy...
Ahoj no jeste bych prihodil a zduraznil ze pokud jde nekdo na ledovec tak at si urcite vezme na nohy macky, protoze bez nich tezko zachyti pripany pad spolusouputnika....
Zdravim,
zvedavy dotaz jak moc vyuziju ferratovy set na VHT ? Mam v planu se ze skal a prechodu hor a hrebenu taky nekdy podivat na nejaky ledovec a casem treba i na poradnou horu.
Dik
Podla mojho nazoru je klasicke iglu vhodne na dlhodobe pouzivanie. Na prenocovanie by som skor doporucil sypane iglu. Stavá sa lahsie a ne je potreba vyrezavat kvadre. Fotky na: http://kpt.yweb.sk/clanky/sypane-iglu.html
iglu jsem stavěl třikrát, z toho poprvé sám a jednou se nám to nepovedlo, protože nemrzlo. mráz je základ pro stavbu, jinak k sobě nařezané desky nepřimrzají a stavba se hroutí, prašan není problém, důležité je, aby bylo co ušlapávat, sníh se zhutní a přestože je nahoře ještě sypký, tak hlouběji není problém řezat . nejlepší je řezat desky, co největší plochy, ale stačí když jsou tlusté kolem 25 cm, z velkých kostek se nestaví dobře, protože se hůř naklánějí, iglů z velkých desek se také mnohem lépe / a hlavně rychleji/utěsňuje. zásada je stavět , co nejmenší - raději dvě malá než jedno velké, malé se staví rychleji a je v něm více teplo. pila vyrobená spec. pro tento účel nejlépe z duralu je ideální
Sice na Vysočině,ale přece. Stavím si ho již leta bez odborných příruček. Vycházím z toho, že sebou na putování beru jen lopatu - bez motorové pily... Nasypu kupici, kterou se snažím upěchovávat a pak postupně odebírám sníh odspodu. Nevýhody, spočívají v promočených rukavicích, mokré karimatce, na níž ležím,později klečím.Rozměry jsou mimimální ,přesto jsme se vešli 3. Stavba je závislá od podmínek venku, ve větščích mrazech sníh nechce sednout a ideální spaní je až druhý den, resp noc. Letos byly podmínky ideální, jen když jsem se snažil topit, netáhnul mi komín a byl jsem přidušen...
Parádní návod, díky kterému jsem společně s bratrem postavil iglu pro naše milované děti :-) Moc díky za něj! Ještě jsme to vyšperkovali tím, že nám od rekonstrukce bytu zbyla nějaká laminátová podlaha z https://www.floor-experts.cz/produkty/laminatova-podlaha/ , kterou jsme použili právě do iglú ;-)