Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Česká lezkyně Karina Bílková se v posledních letech zaměřila na bouldering. Svůj trénink nepodceňuje a proto se v lednu vydala do lezecké oblasti Bishop ve Spojených státech.
Když se na podzim rozhoduju, kam se podívám letošní zimu, do Ameriky se mi ze začátku moc nechce. Drahé letenky i půjčení auta, reference na Bishop nevalné a dlouhodobá předpověď slibuje počasí vhodné spíš na bobování než na bouldering. Nakonec ale situaci rozsekne Kuba, který mi na začátku prosince zavolá, že našel letenky z Frankfurtu za třináct tisíc.
Ani ne o měsíc později a 50 hodin strávených na cestě Praha – Las Vegas už chápeme, že kupovat si nejlevnější letenku není vždycky úplný terno. Únavu potlačujeme chutí co nejdřív vyrazit mimo město, půjčujeme zamluvené auto a vyrážíme. Do kempu Pleasant Valley Pit, který se pro nás stává domovem na dalších 14 dní, dorážíme kolem půlnoci a vítá nás hvězdná obloha obklopená ze všech stran zasněženými horami.
V následujících dnech začínáme chápat, v čem je Amerika jiná. Zatímco Evropa si potrpí na důraz na ekologii, tak Amerika si potrpí na velikost. Od rozlehlosti měst a velikosti domů, přes objem motorů aut, po velikost menu ve všudypřítomných rychlých občerstveních. Ale taky na velkou dávku dobré nálady, optimismu a míry povzbuzování v boulderech, které v některých místech směle přesahují i 10 metrů.
Jeden z nejintenzivnějších zážitků mám právě z toho, jak mě skupina Američanů povzbuzuje v boulderu, ve kterém jsem ve třech krocích těsně před pádem, ale díky jejich neustálé podpoře se mi ho podaří vylézt. Jejich srdečná radost z toho, že jsem boulder vylezla, mě hřeje na srdci celý den a připomíná mi, že právě pro tyhle chvíle lezu. Netrvá ale ani 24 hodin a už si musím tento moment připomínat a motivovat sama sebe, abych zbytečně nepodléhala smutku z toho, že jsem si zranila prst a následujících šest týdnů nepolezu.
S částečným úspěchem se mi to daří. Je to hlavně kombinace faktorů, které jsou stěžejní pro každý lezecký výlet. Jsou to lidi, kteří s tebou jedou, kterým fandíš a raduješ se s nimi z jejich úspěchů stejně jako ze svých vlastních. Je to krajina, která ti každý den ukazuje, že i kombinace skal, písku a křoví má svoje nepopiratelné kouzlo (hlavně když ji sleduješ z přírodních horkých pramenů). Je to lezecká oblast, která tě láká k dalšímu objevování, zapisování boulderů do ticklistu a plánování dalších návštěv. A nakonec si to ty sám, který se rozhodneš žít svůj sen, ať je jakýkoliv.
Karina Bílková
Je lezkyně, která se tomuto sportu věnuje 16 let. Přestože začínala lézt s lanem, v posledních letech se věnuje spíše boulderingu. Organizuje bouldrové závody, vede kurzy v pražském Lokalbloku a živí ji školení bezpečnosti práce. Je v týmu adidas outdoor a podpora této značky ji pomáhá realizovat si své lezecké sny.