Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Prvenství v použití karabiny jako spojovacího článku mezi lanem a skobou se připisuje Otto Herzogovi na přelomu 19. a 20. století. V době konopných lan se musel lezec u skoby odvázat, provléknout lano uchem skoby a znovu se navázat. V té době ještě karabiny neexistovaly.
Prvenství v použití karabiny jako spojovacího článku mezi lanem a skobou se připisuje Otto Herzogovi na přelomu 19. a 20. století. V době konopných lan se musel lezec u skoby odvázat, provléknout lano uchem skoby a znovu se navázat. V té době ještě karabiny neexistovaly. První karabiny měly hruškovitý tvar a byly vyrobené z ocele.
MATERIÁLY
Současné karabiny jsou nejspolehlivější částí jistícího řetězce. Vyrábějí se ze slitin hliníku, titanu, nebo z legovaných ocelí. Pro použití v horolezectví jsou karabiny nejčastěji vyráběné ze slitin hliníku. Výhodou je především lehkost. Nevýhodou jsou náchylnost k poškození, menší oděruodolnost něž ocel a poškozování materiálu při dlouhém kontaktu s potem. Pokud zabalíte po lezení karabiny do zpoceného trička, můžete si zrobit na pěkný malér.
Z dob přebytků v bývalém Sovětském Svazu je ještě dnes možné sehnat nebo se setkat s karabinama vyrobenýma ze slitin titanu s výhodnými vlastnostmi. Dnes ale asi nikdo nebude plýtvat titanem na výrobu karabin.
Ocel je ve srovnání s ostatními materiály těžká a z toho důvodu se pro sportovní účely prakticky nepožívá. Hlavní využití je v pracovní a záchranné oblasti. Vydrží i méně šetrné zacházení a je oděruodolnější než slitiny hliníku. Povrchová úprava karabiny může být leštěný samotný materiál nebo elox.
Horolezecké karabiny musí splňovat normy UIAA a z toho vyplývající minimální nosnosti, průřezy a další kritéria. Všechny karabiny musí splňovat evropskou normu EN 12275 a zámkové karabiny a navíc EN 362. Zavřená karabina musí být schopna vydržet v podélném směru tah minimálně 20 kN, v příčném směru minimálně 6 kN a otevřená karabina musí v podélném směru vydržet minimálně 6 kN. Zámek musí jít otevřít i zavřít při zatížení 1,2 kN a mezera pro založení lana musí být minimálně 15 milimetrů. Současné karabiny většinou bezpečně převyšují minimální hodnoty.
Průřez horolezeckých karabin je od povolených minimálních 4,5 milimetrů až po více než 10 milimetrů. Původní kulatý průřez se stále používá, ale přibyly zploštělé oválné průřezy, zakulacené T průřezy používané často u nejtenčích karabin a různé asymetrické i symetrické tvary u speciálních karabin.
TVARY
Stejným vývojem prošel i tvar karabin. Původní hruškovitý tvar se dnes používá u karabin pro jištění poloviční lodní smyčkou – HMS a tam, kde je výhodou velká vnitřní světlost bez ostrých ohybů.
Nejvýhodnějším tvarem z hlediska pevnosti karabiny je tvar písmene D. Může jít o symetrické nebo asymetrické D se zakulacenými ohyby. Dříve často používaný (pro snadnost otočení ve skobě) tvar písmene O se dnes používá především u karabin, kde je výhodné vycentrování přenášené síly do osy karabiny, například při používání kladek, atd.
Karabiny určené pro použití na Via Ferratách (Klettersteigech) jsou celkově masivnější, musí vydržet větší náraz při nebezpečném pádovém faktoru 1, pádu na zajištěné cestě. Pevnostní hodnoty by u těchto karabin měly převyšovat 30/10/10 – pevnosti v podélném, příčném a podélném otevřeném směru.
EXPRESKA
Používaný termín „expreska“ není název karabiny, ale nazývá se tak přeneseně set dvou karabin bez pojistky spojených šitým popruhem pro použití místo samotné karabiny do postupového jištění. Jedna z karabin v expresce má často prohnutý zámek, který je výhodnější pro zapínání lana do karabiny a zvětšuje mezeru pro založení lana a druhá má zámek rovný.
SPECIÁLNÍ DRUHY
Dalším speciálním druhem karabin jsou tak zvané „drátovky“. U těchto karabin je zámek z plného materiálu nahrazen zámkem z „drátu“, který má celkově menší masu hmoty a z toho vyplývající menší kinetickou energii při nárazu karabiny na hřbet a z toho plynoucí menší náchylnost k otevření tímto způsobem. Nevýhodou je nutnost výřezu v těle karabiny, kam dosedá drátový zámek.
Další z mnoha speciálních druhů karabin, se kterými se můžeme setkat jsou karabiny se speciálním profilem. Nejčastěji jde o různé příčné dráty, nosníky, či přímo tvary karabiny, které zabraňují přetočení karabiny, přetočení a příčné vzpříčení karabiny v expresce, nebo u klettersteigových karabin.
ZAJIŠTĚNÍ ZÁMKU
V místě, kde zámek dosedá do těla karabiny může být pro zajištění zámku výřez, stejný jako je u drátovek, nebo výhodněji speciálně tvarovaný konec bez zářezu, do kterého se nezachytá lano. Poprvé použitý firmou Kong jako KeyLock.
Všude tam, kde chcete mít jistotu, že se karabina neotevře, použijte vždy karabiny s pojistkou. Pojistky také prodělali svoji evoluci z nejčastějších šroubovacích pojistek. Pojistky můžeme rozdělit na automatické a manuální.
U automatických pojistek dojde po jejich uvolnění k samovolnému zaklapnutí zámku se zajištěním pojistky. U manuálních karabin se pouze zavře zámek a pojistku musíme zašroubovat sami. Preference je na každém z nás. Nevýhoda automatických zámků je snad cena takové karabiny, velká výhoda je rychlost a hlavně nezapomenete pojistku zašroubovat. Automatické pojistky jsou nejčastěji typu bajonetový uzávěr, pojistka se nasune současně na tělo karabiny, twist lock, u kterého je k odjištění zámku potřeba rotace kolem osy nebo u některých pojistek rotace spolu s nutným posunutím zámku nahoru, kombinace s další kuličkovou pojistkou na pojistce typu twist lock a mnohé jiné. Speciální pojistky některých klettersteigových karabin vyžadují tlaku dlaně na hřbet karabiny pro odjištění.
PÉČE O KARABINY
Ke karabinám bychom se měli chovat s vědomím, že na nich někdy budeme „viset“. Dávejte si pozor na nárazy, páčení a při balení do batohu nebalte hliníkové vybavení do zpoceného oblečení. K očistění použijte teplou vodu a kartáček a pokud to výrobce udává, promažte čas od času pojistku. Zejména moderní nylonové komponenty pojistek jsou náchylné k „vymletí“ hrubýma nečistotama.
NE VŠECHNY KARABINY JSOU K LEZENÍ
V obchodech si můžete koupit také různé karabiny na klíče, k zavěšení všeho možného nebo pro průmyslové použití. Takové karabiny nikdy nepoužívejte při lezení (tak maximálně si na ně pověsit třeba lezečky na štandu 🙂 ), ale už to, že je máte pověšené někde na sedáku může vést k omylu a jejich použití (takové nehody se už staly).
JINÉ DRUHY KARABIN
Jinou oblastí jsou tak zvané „majlonky“. Jde o speciální ocelové spojovací karabiny různých tvarů a průřezů se šroubovacím bajonetovým zámkem, které se mohou použít všude tam, kde je potřeba permanentnější spojení. Především však v průmyslu a při práci. U těchto karabin je pojistka zároveň zámkem a k jejímu dotažení je možné použít klíč.
„Současné karabiny jsou nejspolehlivější částí jistícího řetězce.“ Nesouhlas. Karabina selže každou chvíli (prasknutí po nárazu na skálu typicky u presa nebo karabiny v oku vklíněnce), zatímco pokud vím nebyla dosud zaznamenána nehoda způsobená správně použitým sedákem nebo lanem – u lana samozřejmě mimo přeseknutí ostrou hranou. Karabina zdaleka NENÍ nejspolehlivější částí jistícího řetězce!!! Proto NIKDY nesmí záviset pád na jediné karabině – buď řada expresek nebo má být karabina zdvojená. I odsedka má být buď zdvojená nebo sedač má být stále jištěn, ne vždy se to samozřejmě dodržuje. U nezdvojených karabin (typicky na úvazku) musí být pojistka a musí se jí věnovat patřičná pozornost. Chlapi, dyť sme to měli na tem školeni tož horoškola;-)
Ryba
Přesně! Díky Joe, bylo mi líno se s tím psát ;-))
Butch
Ještě k těm pojistkám bych dodal jednu věc. Karabiny s automatickou pojistkou zámku nejsou tak bezpečný jako s manuální. Při slaňování jsem chtěl zastavit a udělat zadrhávací kličku. Při zvedání volnýho pramene nahoru k lanu jsem zavadil o pojistku a ten pramen mi vskočil do té karabiny. Zrušil se mi půlloďák a byl jsem v p… Naštěstí jsem byl jištěnej prusíkem, jinak bych si dal na prdel… A nejsem jedinej, komu se to stalo. Takže opatrně.
Stalo se mi to u té modré karabiny SingingRock, která je tady na obrázku….
Jan Hotmar
Opakování je matka moudrosti a v tomto případě i bezpečnosti, je to známá věc, zmiňovaná i v metodikách a je třeba si na ni dávat pozor a nezapomínet! Twist locky se dají otevřít třením nebo zachacením lana do výřezu pro zámek a právě při slaňování přes půlloďák si o tohle přímo říká s potenciálně fatálním důsledkem, i z toho důvodu jsme přešel na jiné pomůcky (kyblik, alpineup, tre) než klasickou hms
pk
Co sa tyka twistlockovych zamkov na HMS karabinach:
ak má byť použitá na istenie cez polovicny lodny uzol, tak poistka zamku MUSI mat moznost aretacie:, aby ju lano nemohlo otvorit . napriklad Austria Alpin ( 3way, 4 way), Petzl (Triact lock) a pod.
Tie HMS, ktore tuto moznost nemaju, sa nemaju pouzivat na polovicny lodny uzol (Munter Hitch). Napr.AA pri 2 way locku to maju uvedene. Treba pouzit metodu RTFM.
Zlanovanie na HMS karabine cez polovicny lodny uzol treba brat ako nudzove riesenie, nadmerne sa pri nom namaha lano oproti ostatnym moznostiam : osma, kyblik etc.
PK
„horná“ karabína ( = s rovným zámkom) na má byť BEZ gumičky.
Super 🙂