Horolezecká sezóna nemá pevný termín jako například atletika či fotbal. Je definovaná temperamentem a kreativitou samotných aktérů. Můžeme však říct, že největší množství snů je soustředěno do měsíců duben – říjen. O čem pro toto období sní čeští horolezci?
Pamír, Hindúkuš či Karákorám na první „mravenečky pokušitele“ teprve čekají. Kam se letos mají v plánu vydat čeští horolezci a horolezkyně?
Následující výčet je souhrn toho, co se ke mně dostalo skrz kolegy z redakce či internetu, navíc zaostřeno pouze na vyšší kopce. Je jasné, že jsou stovky dalších výprav, které o sobě nemají potřebu dávat hlasitěji vědět, vydávají se do menších hor nebo svůj výstup světu skromně sdělí až s jeho dokončením…
Gasherbrum IV (7925 m), Karákorám
Jedna z velmi sledovaných výprav bude ta, kterou v prázdninových měsících podnikne dvojice ze severních Čech – Jirka Pliska a Ondra Mandula. Kluci se vydávají na jednu z pákistánských „skoroosmitisícovek“ Gasherbrum IV, která ze všech světových stran vypadá hrůzostrašně. To je taky důvod, proč na ní dosud stanulo pouze několik horolezců. Jirka s Ondrou si vybrali za cíl průstup západní stěnou v alpském stylu, při kterém se pokusí dotáhnout cestu polsko-rakouské dvojice Wojciech Kurtyka a Robert Schauer z roku 1985, kteří však ze stěny ustoupili na severozápadní hřeben (výstup nebyl dodnes opakován). I tak se jednalo o jeden z nejvýznamnějších výkonů minulého století, takže si asi dokážete představit jak náročný úkol Jirku a Ondru čeká.
Jirka na konci těžké délky na Uzum Brakku, při prvovýstupu s Ondrou
Aktuality z příprav a později také postup výpravy můžete sledovat na facebookovém profilu. Další zajímavosti se můžete dočíst na webovkách.
Gasherbrum I (8068 m), Karákorám
Spojení Mára Holeček a Gasherbrum I je už trochu evergreenem posledních let. Jinak řečeno, dokud Máru bude jihozápadní stěna téhle osmičky přitahovat, on v ní uvidí smysl, tak se do ní bude vracet. Letos to je již počtvrté, co bude svůj sen, který se vznáší nad ledovcem Baltoro, pronásledovat. Loni svým zaujetím „nakazil“ Tomáše Petrečka, když v alpském stylu dosáhli výšky 7300 metrů, ve které byli nuceni strávit šest nocí kvůli špatnému počasí. Dohromady ve stěně strávili 12 dní! Dvojice bude mít tedy i pro letošní rok stejné složení s termínem výstupu červenec/srpen. Otazníkem stále zůstává vrcholový headwall, o kterém někteří říkají, že není průstupný, na což Mára odpovídá: „Já tam cestu vidím“, a kdo jiný má lepší povědomí o jihozápadní stěně GI než právě Mára?
Video z loňského pokusu
Denali (6190 m), Aljaška
Po završení Koruny Himálaje (slezení všech 14 osmitisícovek), Radek Jaroš vyhlásil směřování za dalším cílem, kterým je Koruna světa, respektive stanutí na nejvyšších vrcholech všech kontinentů. Projekt je známý také pod názvem Seven Summits.