Pokud si každý podzim říkáte: „Letos už na ten Kaprun fakt znovu nejedu, chci si zajezdit v nějakém neokoukaném středisku“, a o pár měsíců později už googlíte „weather forecast Kaprun“, tak víte co? My za vás ten první krok uděláme. V článku vám předhodíme pár netypických lyžařských středisek.
Následující výčet vás možná nenadchne do takové míry, že se v jednom ze středisek zhlédnete, ale třeba naznačí, že lyžovat se nemusí jen na „profláklých“ místech typu Chamonix, Cortina, Dachstein apod. Jasně, sjezdovky tam jsou super, zázemí parádní, konkurence tlačí ceny dolů, ale stejně tak se můžete spolehnout na množství lidí, sterilní prostředí a nebojím se říct, až jakousi konzervativnost a stereotyp. Menší střediska v „nealpských“ zemích představují jistá rizika, ale zároveň je velká pravděpodobnost, že zažijete lyžování, prostředí a setkání, která jen tak nezapomenete.
Bukovel (Ukrajina)
celková délka sjezdovek: 48 km
nadmořská výška: 859 – 1372m
počet lanovek: 22
GPS: 48°20′47.177”N, 24°26′43.577”E
webovky
Na samém západě Ukrajiny, v Podkarpatské Rusi nedaleko hranic s Rumunskem, se nachází poměrně velké a moderní středisko Bukovel. V roce 2013 tady bylo rakouskou společností Doppelmayr postaveno sedm moderních sedačkových lanovek. A je jisté, že se celková přepravní kapacita areálu bude ještě zvětšovat (současná 38000 osob/hodina), jelikož je v plánu vybudovat dalších 250 kilometrů sjezdovek.
I přes relativně nízkou nadmořskou výšku celé oblasti se tady velké oblibě těší freeride. Turisty možná zaujme nejvyšší vrchol Ukrajiny – Hoverla (2061 m), který je vzdálený 30 kilometrů jižním směrem.
Bansko (Bulharsko)
celková délka sjezdovek: 75 km
nadmořská výška: 990 – 2560 m
počet lanovek: 14 (z toho 2 kabinkové)
GPS: 41°50’16.1″N, 23°29’19.9″E
webovky
Bansko leží na jihozápadě Bulharska, v pohoří Pirin, zhruba 40 kilometrů od hranic s Makedonií. Jen pro zajímavost vrcholky Pirinu dosahují výšky téměř 3000 metrů, oblast je vyhlášena za Národní park a figuruje na seznamu UNESCA.
Pokud jde o samotný areál, tak ten patří k tomu nejmodernějšímu, co může balkánské lyžování nabídnout. Zázemí je tady srovnatelné s Alpami, ale výrazně odlišné jsou ceny, které jsou na úrovni Česka. Vyznavače freeridu určitě potěší, že možnosti pro tento adrenalinový sport jsou tady nepřeberné a hlavně povolené.
Jak už bylo řečeno, Bansko je zasazeno do krásného pohoří Pirin. Pokud vám nevadí vyměnit lyže či snowboardy za pohorky a trekařské hůlky, tak se sem vydejte také v létě. Pár tipů, kam vyrazit, najdete v článku, který toto malé žulové království popisuje. |
Geilo (Norsko)
celková délka sjezdovek: 38 km
nadmořská výška: 800 – 1173 m
počet lanovek: 20
GPS: 60°31’16.3″N, 8°11’38.1″E
webovky
Geilo je jedno z nejstarších lyžařských středisek Norska. Nachází se zhruba 200 kilometrů severozápadně od Osla a ve světě je známé také díky svým skvělým podmínkám pro snowkiting, který tady má vyhraněných 9000 km². Běžkařské tratě, programy pro děti jsou samozřejmostí. O dobrých podmínkách oblasti svědčí také nedaleký Lillehamer, kde se v roce 1994 konala zimní olympiáda.
Straja (Rumunsko)
celková délka sjezdovek: 12 km
nadmořská výška: 1132 – 1725m
počet lanovek: 10
GPS: 45°19’16.0″N 23°14’10.0″E
webovky
Skiareál Straja se nachází něco málo přes 230 kilometrů severozápadním směrem od hlavního města Rumunska – Bukurešti. Našincům v orientaci možná pomůže pohoří Fagaraš, které je od střediska vzdáleno cca 60 kilometrů východním směrem.
Podmínkami a zázemím se určitě jedná o to lepší, co může balkánské lyžovaní nabídnout, ale na Straju se snáší mírná kritika vzhledem k cenám skipasů, které jsou vyšší než je v těchto končinách obvyklé. Dospělého vyjde jednodenní skipas na zhruba 600 Kč.
Jahorina (Bosna a Hercegovina)
celková délka sjezdovek: 25 km
nadmořská výška: 1300 – 1884 m
počet lanovek: 9
GPS: 18°35’3″E, 43°43’33″N
webovky
Jahorinaje s výškou 1913 metrů druhou největší horou Bosny a Hercegoviny a zároveň jedno z největších balkánských lyžařských středisek, které se navíc může pochlubit olympijskou historií, která sahá do roku 1984, kdy se v Sarajevu konaly olympijské hry. Tehdy tady vyrostly závodní tratě pro ženy ve sjezdovém lyžování. Většina sjezdovek dnes spadá do střední obtížnosti. Pověstné jsou také výhledy na hlavní město Bosny a Hercegoviny – Sarajevo. Skipas pro dospělého na jeden den vyjde zhruba na 400 Kč.
Gudauri (Gruzie)
celková délka sjezdovek: 57 km
nadmořská výška: 1990 – 3279 m
počet lanovek: 7
GPS: 42°28’15.2″N 44°29’26.2″E
webovky
Kavkazské Gudauri je jedním ze dvou největších lyžařských resortů v Gruzii. V porovnání s alpskými středisky se samozřejmě jedná spíše o středně velký resort. Z Tbilisi to sem máte asi dvě hodinky jízdy autem. Přeplněnost, především na obtížnějších sjezdovkách, nečekejte, protože Gruzíni nejsou bůhví jakými lyžaři. Heliskiing tady má vzhledem k okolním třítisícovkám zelenou. Jednodenní permice by měla dospělého vyjít kolem 300 Kč.
Cairngorm (Skotsko)
celková délka sjezdovek: 30 km
nadmořská výška: 635 – 1200 m
počet lanovek: 11
GPS: 57°07’58.6″N 3°40’10.7″W
webovky
Skotsko je, co se horského prostředí týče, proslulé především lezením těžkých mixů a ledů, které jsou prý poloviční sebevražda a čumák si tam natlouklo i několik velmi kvalitních borců. Na vině je proměnlivé a vlhké prostředí, které má vliv na lezecké podmínky. A právě proměnlivému počasí se na skotských sjezdovkách nevyhnete.
Nejznámějším lyžařským střediskem je Cairngorm, nacházející se ve stejnojmenném národním parku, který je například od Glasgow vzdálený zhruba 100 kilometrů. Zdejší lyžování není tím nejlepším, co v životě zažijete, ale areál má i jiné přednosti. Ledopády jsou od horní stanice lanovky vzdáleny asi dva kilometry a také skialpinisté si vzhledem k nádherné krajině a okolním kopcům taky přijdou na své.
Pokud se tedy v zimě vydáte do Skotska, tak sjezdové lyžování bude spíše jednou z disciplín než hlavním cílem. Dalšími lyžařskými středisky jsou ve Skotsku například Glencoe či Glenshee (rovněž park Cairngorm).