Javory nejsou jen skvělé dřevo do krbu a k výrobě hudebních nástrojů. Z filmů všichni určitě znáte javorový sirup. Víte, že dopřát si jeho nejčistší podobu není vůbec nic složitého?
Moje první gastronomické zkušenosti s mízou?
U jehličnatých stromů má míza trochu jinou konzistenci a nazývá se pryskyřice nebo lidově smůla. Nevím jak vy, ale táta mi mnohokrát připomínal, že když za mlada neměli žvýkačky, tak převalovali v puse smůlu. Dodnes to nemůžu pochopit, protože je to jednoduše hnus .
Míza z javoru je o dost chutnější. Poprvé jsem ji zkusil na táboře a následující video mi ty časy připomnělo.
Jak mízu sbírat?
Z videa je patrné, že zářez se provádí do výšky cca 1,3 metru. Zářez musí být veden až na dřevo, aby se narušily mízní kanálky. Řez se musí průběžně obnovovat, protože cukry obsažené v míze „ránu“ postupně zacelují.
Pár faktu o našem „javorovém sirupu“
– Z jednoho javoru můžete za 24 hodin dostat minimálně 3 litry mízy (z jednoho zářezu).
– Obsahuje mnoho vápníku a draslíku.
– Metodu získáváním cukru ze stromů používali už indiáni.
– Nejedná se o javorový sirup, který znáte z prodejních pultů. Abyste získali pravý javorový sirup, museli byste mízu podrobit dlouhému procesu vaření.
Kdy je nejlepší mízu sbírat?
Ideální období pro sběr je přelom zima/jaro, protože jsou chladná rána a teplé dny. Tyto teplotní skoky způsobují to, že míza ve stromech cirkuluje rychleji a je jednoduší ji nasbírat. Platí však i nepsaná pravidla. Sběr by měl probíhat jen do druhé poloviny března. Samozřejmě když vám půjde o přežití, tak se na tohle nebudete ohlížet. Dalším takovým pravidlem je, že by měly stromy mít průměr aspoň 30 cm, aby jim sběr příliš neuškodil.
Vše co bylo řečeno o javorech, se dá aplikovat i na břízy. Jejich míza také obsahuje slušné množství cukru, ale méně než u javorů.