Testovali jsme poloautomatické jistítko Click-Up od italského výrobce Climbing Technology. V kitu je dodávána také HMS karabina. Jde o tvarově i barevně zajímavou pomůcku, která funguje bez funkčních pohyblivých částí. Konstrukčně je jistítko Click-Up tvořeno dvěma snýtovanými kovovými bočnicemi s profilovanými otvory, mezi které je vložen plastový díl.
Nejednou jsem se setkal s přáním lezců, kteří by rádi používali poloautomatické jistítko, ale vadí jim na těchto pomůckách způsob jištění. Ten se často znatelně odlišuje od jištění tolik oblíbeným klasickým kyblíkem. Jakoby toto volání až do Itálie uslyšel výrobce CT a dal tak vzniknout jistítku Click-Up. Na rozdíl od svých pohyblivých sourozenců od konkurenčních výrobců je poněkud pasivní, nikoli však nešikovné. Jinak řečeno jde o tvarově i barevně zajímavou pomůcku, která funguje v podstatě bez funkčních pohyblivých částí.
Konstrukčně je tvořena dvěma snýtovanými kovovými bočnicemi s profilovanými otvory, mezi které je vložen plastový díl. Nejen, že se tím značně liší od běžně užívaných poloautomatických pomůcek, ale díky této konstrukci je také znatelně lehčí. Právě tato vcelku jednoduchá konstrukce umožňuje, že s jistítkem se jistí velmi podobně jako s kyblíkem. Jeho tělo je ze všech stran opatřeno výraznými symboly, které dávají návod na správné založení lana.
Princip samoblokovací funkce je vcelku jednoduchý. Zablokování při pádu lezce je způsobeno lanem procházejícím kolem HMS karabiny, která se pohybuje v profilovaných otvorech. Vzhledem k tomu, že pro správnou jistící funkci je důležitá vhodná velikost této karabiny, je v kitu dodávána také jako originální součást od výrobce. Konkrétně je to karabina HMS Concept, která je navíc doplněna drátěnou západkou, která vymezuje správnou polohu karabiny v jistícím oku sedacího úvazku. Jistítko je však možné koupit i samotné a použít jinou HMS karabinu vhodného tvaru a průměru 12 mm v horní části karabiny, přes kterou lano prochází. Vzhledem ke konstrukci jistítka a hlavně způsobu blokování lana pomocí HMS karabiny dochází v její horní části k poněkud většímu opotřebení než např. při použití klasického kyblíku nebo jiné pomůcky.
S pomůckou se při jištění pracuje podobně jako s klasickým kyblíkem. Změna nastává až při pádu lezce nebo jeho odsednutí do lana. Jeho hmotnost způsobí, že karabina samovolně přeskočí do blokující polohy. V tomto režimu přitlačuje tělo karabiny lano k jistítku, čímž zamezuje jeho prokluzu. O to, aby lano během jištění mohlo volně prokluzovat a karabina setrvávala v původní poloze se stará červený plastový zobáček. Ten je pružinkou odtlačován od středového plastového dílu jistítka. Zároveň tak tlačí na procházející lano. Zobáček je tak vlastně jedinou pohyblivou částí. Tuhost pružinky je tak silná, že dostatečně zvládne odtlačovat lano při jeho dobírání nebo povolování, aniž by se sekalo. Procházející lano tím pádem udržuje HMS karabinu v dolní pozici, takže lano stále může volně procházet. Odsednutí nebo pád lezce však způsobí napnutí lana, jehož tlak na zobáček s pružinou způsobí jejich zatlačení směrem k plastovému dílu. Karabinu tak již lano nedrží v dolní poloze, takže přeskočí do horní blokovací polohy. Pro opětovné odblokování pak stačí nejistící horní rukou pomůcku uchopit do dlaně a natočit do svislé polohy. To způsobí, že karabina s lanem opět přeskočí do spodní části profilované drážky a lano může pomůckou opět volně prokluzovat. Uchopením do dlaně a natáčením pomůcky do svislé polohy lze citlivě regulovat rychlost spouštěného lezce, což je velmi pohodlné. Jistící ruka samozřejmě stále musí držet spodní konec lana stejně jako při jištění!
Kromě jednoduchosti a nízké hmotnosti však Click-Up přináší i další výhodu při jištění. U většiny poloautomatů nastává problém při jištění prvolezce, který potřebuje rychle nabrat lano. Při prudkém trhnutí občas dochází k zablokování jistítka, jelikož tento prudký tah lana má v podstatě podobný efekt jako pád nebo spíš odsednutí lezce. Aby se toto nežádoucí zablokování nestávalo, řeší se to u každé pomůcky trochu jinak, podle její konstrukce, např. blokováním pohyblivé vačky. Právě díky těmto rozdílům v jistící technice nejsou u některých lezců poloautomatické pomůcky oblíbené. K nežádoucímu blokování však u jistítka Click-Up za dodržení několika pravidel nedochází. První pravidlo je jednoduše a krásně „česky řečeno“ dodržení hardwarové kompatibility. Tedy použití vhodné HMS karabiny, jak bylo řečeno výše, a vhodného průměru lana v rozmezí 9 – 10, 5 mm. V praxi se ukázalo, že značně plynulejší jištění je s tenčími a novějšími lany s povrchovou úpravou opletu. Starší nenaimpregnovaná lana na hranici horního uvedeného průměru mají občas tendenci se sekat. Druhé pravidlo je pak dodržení správných jistících návyků, kdy jistící spodní ruka musí podávat volný konec lana do jistítka. Pokud jistič lano nepodává a spodní ruku drží pasivně dole bez aktivního podávání lana, může dojít k onomu nežádoucímu zablokování jistítka. Přestože je tedy jištění podobné jako s kyblíkem, je třeba hlavně při zvykání si na novou pomůcku dbát zvýšené opatrnosti. Spodní ruka musí pracovat správně a plynule podávat lano směrem vzhůru. Jinak si přinejmenším vyslechnete nějaké to nevybíravé slovo spolulezce, kterému se náhle sekne nabírané lano zrovna v nejméně vhodném okamžiku. V tomto případě stačí nejistící rukou za jistítko cuknout směrem od těla nahoru a dojde k jeho odblokování. Výhodou je, že i při tomto odblokovacím manévru je lezec stále jištěn díky samoblokovací funkci i jistící ruce, která stále drží volný konec. Nehrozí tak nekontrolovaný pád lezce.
Stejně jako většinu ostatních pomůcek, lze i Click-Up používat pro slaňování na jednom prameni lana. Vzhledem k samoblokovací funkci lze s touto pomůckou jistit dynamicky pouze ve značně omezené míře. Dynamického jištění se tak alespoň částečně docílí pohybem těla jističe směrem ke stěně. Z tohoto důvodu je pomůcka vhodná pro jištění top-rope nebo prvolezce tam, kde nehrozí tvrdé a dlouhé pády. Typicky tedy na sportovních cestách nebo umělých stěnách, které jsou osazené spolehlivým fixním jištěním. Naopak nevhodné a výrobcem dokonce zakázané je používání jistítka v horách, kde lze počítat s méně spolehlivým jištěním pomocí vklíněnců, smyček apod. Rád bych ovšem podotkl, že při častějším jištění na top-rope na stále stejném úseku lana po nějaké době dochází k jeho zplošťování a tím pádem i ke snížení plynulosti při jištění. Velmi vhodné je použití pro zkušenější borce při nacvičování těžších cest, kdy dochází také k častému odsedávání. Zrovna tak pro nováčky se mi jeho použití jeví jako vhodné. Jištění je velmi intuitivní. Pouze vyžaduje trochu více pozornosti při povolování lana. Rovněž doporučuji použití spíš pro moderní lana tenčích průměrů do 10 mm s povrchovou úpravou opletu. Během doby používání se nevyskytla žádná závada až na částečné ošoupání symbolů na středovém plastovém dílu.
© Svět outdooru, test listopad 2011, text Karlos, foto Zdeněk Materna
Placené odkazy k tomuto článku: |
Zde může být váš odkaz!Napište nám. |
Jedna z prvych recenzii na tuto sikovnu vecicku bola moja v Jamesaku 5/2010. Text najdete aj tu: http://mountain-academy.com/index.php/dalsie-sluzby/metodika/55-istitko-clickup-recenzia
Nakoniec, nie je nepodobna tejto od Karlosa. Hore zdar!
Ivan Žila, horský vodca UIAGM