Zajímavá historie po sobě zanechala v německém Bavorsku bohaté architektonické a kulturní dědictví. Římské památky, barokních pevností a pohádkové zámky, ukryté pod hradbou alpských štítů. Činí tak bezesporu tuto oblast jednou z turisticky nejoblíbenějších. Lyže, turistika, paragliding, cyklovýlety. Vítejte v oblasti zámků Ludvíka Bavorského na jihu Německa!
Místo zvané „Oblast zámků Ludvíka Bavorského“ najdeme na samém jihu Německa při hranicích s Rakouskem, v nedaleké blízkosti městečka Füssen. Ze středu Čech je tato oblast vzdálena směrem za Mnichov zhruba 500 kilometrů. Dostaneme se tak na samý okraj Alp, konkrétně do Alp Ammergauských s nejvyšším vrcholem Daniel (2 340 m). Centrem této alpské oblasti protéká řeka Lech.
Další fotky naleznete ve fotogalerii.
Co mohu očekávat?
Oblast je doslova protkána historií vztahující se k bavorskému králi Ludvíku II. Bavorskému, žijícímu v polovině 19. století. Již za svého života byl prohlášen za šíleného. Nicméně právě tomuto jeho postižení my dnes vděčíme za to, že možná trochu v rozpacích, můžeme obdivovat jeho pohádkové zámky na jihu Bavorska. Pro výstavbu těchto zámků Ludvík vybral krajinu podhůří Alp, na březích několika jezer, pod alpskými štíty. Dnes nám tato oblast proto nedává jen možnost nahlédnout do historie, ale i k řádnému outdoorovému vyžití.
Tegelberg – středobod adrenalinu
Přímo nad zámky Hohenswangau a Neuschwanstein se tyčí hora Tegelberg (1 881 m).
Pod vrchol vede ze severní strany lanovka. V zimě je totiž severní svah lyžařským centrem s jedinou sjezdovou tratí mající červené označení. V údolí je pak vyznačených několik upravovaných běžeckých tratí. V létě tato lanovka obsluhuje převážně nápor turistů jedoucích pouze za vyhlídkou do údolí několika jezer. Míří sem ale i rogalisté a paraglidisté, pro které je oblast s kopcem a pak poměrně plochým údolím ideální.
Na vrchol hory Tegelberg se však dá dostat i pěšky. Vede sem několik značených turistických tras. Z městečka Hohenschwangau vyrazíte směrem k zámku Neuschwainstein. Za ním pak pokračujete až k legendárnímu mostíku Marienbrücke, klenoucímu se nad řekou Pöllat a odkud je nádherný výhled na zámek. Zde pak stezka začíná stoupat na úseku téměř 6 kilometrů až na vrchol hory. Zpět do údolí se pak dá vrátit buď stejnou cestou, nebo po sjezdovce na východní straně kopce. Cestu si lze prodloužit asi o 3 km, kdy projdete soutěskou řeky Pöllet a teprve pak začnete stoupat na vrchol hory. Jakákoli varianta je skvělým jednodenním výletem s nádhernými výhledy.
Beru s sebou kolo
Oblast zámků Ludvíka Bavorského je napojena hned na dvě německé dálkové cyklotrasy. První z nich je „Romantische Strasse“, vedoucí z Würzburgu právě do Füssenu. Zde navazuje na dálkovou trasu „Deutsche Alpenstrasse“. Můžete se odtud proto vydat východně až do olympijského střediska Garmisch-Partenkirchen. Zamíříte-li na západ, trasa vás zavede až k Bodamskému jezeru.
Hodláte-li se v oblasti zdržet, užijete si jistě krajiny kolem všech jezer (Forgensee, Alpsee a Hopfensee). Vedou zde stezky jak pro pěší tak i cyklotrasy.
Kde budu spát a co budu jíst?
V kololí města Füssen je spusta rodinných penzionů, které jsou vyhlášeny pověstnou německou pohostinností. Zvolíte-li stan, i v těchto místech naleznete několik kempů. Nakoupit pak můžete v kterém-koli supermarketu, kde se ceny potravin rovnají cenám v supermarketech u nás.
Hledáte-li ubytování s výhledem na známý hrad Neuschwanstein lze doporučit například domácký hotel Garni Schlossblick. Jen o kus dál, ve Füssenu,se nabízí třeba klasická ubytovna Jugendherberge. Obojí naleznete u nedalkého jezera Forggensee. |
Hledáte-li další informace o tom, co zajímavého v Bavorsku podniknout, jistě vám pomohou stránky o dovolené na venkově v Sasku a Bavorsku, které jsou nově i v češtině. Také vám dobře poradí třeba v této skupině na Facebooku: facebook.com/NemeckoTuristickaZeme.