Jezero Titicaca obepluto na kajaku! + VIDEO

Jezero Titicaca obepluto na kajaku! + VIDEO

Aneb o jedné právě ukončené fantastické dobrodružné expedici v centrálních Andách a o tom, zda je možné překonat kolem dokola na kajaku jezero Titicaca!

Peruánsko-bolívijská akce

Další smělý nápad měl dobrodruh a nadšenec pro překonávání vlastních fyzických i duševních hranic Louis-Philippe Loncke z Belgie – na kajaku obeplout kolem dokola věhlasné a jedno z nejkrásnějších jezer na světě Titicaca. A tak vznikla expedice s trefným názvem TitiKayak 2013.

Pro ty, co zaspali hodiny zeměpisu o Jižní Americe, jenom připomenu, že vysokohorské jezero Titicaca (3812 m n. m.!) je semknuto centrálními Andami, jeho pomyslným (téměř) středem vede hranice Peru a Bolívie a i když četné legendy domorodých obyvatel prohlašují tuto vodní plochu za nepřekonatelnou, bezednou a plnou vodních příšer či jiných temných sil, výzkumy ukázaly, že se může pyšnit následujícími rozměry: délkou 204 km, šířkou až 65 km a hloubkou až 283 metrů. I přes tyto údaje určitě každý upřednostní spíše báje, které se k tomuto místu, plnému kulturního odkazu světového rozměru (ostrůvky, na nichž se nalezly pozůstatky činností Inků…), váží …

Co tedy Louise-Philippa Loncka čekalo především? Přes 1100 kilometrů dlouhé pobřeží, podél nějž se rozhodl jako první člověk na světě plout ve svém zeleném kajaku. Naštěstí pro něj samotného – jeho projekt oslovil i jednoho dalšího mistra tohoto vodního řemesla a dobrodruha – Peruánce Gadiela „Cho“ Sanchéze Riveru. Smysl expedice byl jasný – detailně zdokumentovat a nafotit pobřeží jezera, přesně zaměřit pomocí GPS souřadnic pobřeží pro případný další vědecký výzkum či otestovat kvalitu vody. To ale nebyl jediný účel – oba dobrodruzi rádi poznávají odlišné zvyky, tradice, kultury a lidi. To všechno se, jak sami dobře víte, společně provází…

A jak to nakonec celé dopadlo? Expedice TitiKayak 2013 odstartovaná v letos srpnu trvala přesně 38 dní (včetně dvoudenní pauzy na peruánsko-bolívijských hranicích, kde museli Louise-Philippe a Gadiel vyřídit papíry za své kajaky, které místní nikdy předtím neviděli..), za tuto dobu zvládli oba borci dopádlovat až tam, kde začali. Neskutečných více než 1100 „vodních kilometrů“. Nenechte se ale zmýlit přiloženými obrázky s letní atmosférou! Srpen a září jsou na jižní polokouli zimními měsíci, a tak oba borci museli často čelit velmi chladnými podmínkám na vodní ploše (i přes modré nebe), včetně největší sněhové nadílky v regionu Puno za posledních 30 let, skrze kterou se museli propádlovat! Co se kvality vody týče, nedopadly testy nikterak pozitivně, množství znečištění a přítomnost chemických látek výrazně snižuje kvalitu na pohled tolik krásné horské vody.

Všechno uvedené ale nemění nic na tom, že je další povedená expedice světového měřítka za námi, zapíše se do historie lidských možností a my se můžeme probírat množstvím obrázků belgického dobrodruha (směle překlikněte dole pod videem na jeho album na G+!), který vás, čtenáře našeho webu pohora.cz, srdečně zdraví a zve k pozorování jeho aktuální expedice, která v říjnu odstartovala – přechodu největší solné pláně na světě v ChileSalar de Uyuni, kterou chce bez jakékoli vnější podpory překonat pěšky.

No, přátelé, myslím, že se zanedlouho k tomuto odvážlivci zase vrátíme…
Na závěr gratulace oběma přeživším, potlesk za Expedici TitiKayak 2013 a směle na video!

Foto použitých obrázků: Louis-Philippe Loncke
Zdroj a web dobrodruha: louphi.blogspot.com/search/label/Titicaca
a stránky G+ Louise-Philippa Loncka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: