I kdyby Karel Hubáček nepostavit nic jiného, za Ještěd mu právem náleží místo na pomyslném architektonickém Olympu. Mimochodem, víte se na úbočí hory ještě pořád dají najít zajímavé trosky bobové dráhy?
Hora
Ještěd není nejvyšší horou Jizerek (tou je Smrk s výškou 1124 m .n m.), ale bezesporu je nejznámější. Ještěd lákal nejen architekty a sportovce (část nechvalně proslaveného mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 2009 probíhala právě v ještědském areálu), ale i nadšence nejrůznějšího druhu. Dnes se dá Ještěd sjet na kole, nahoru lze vystoupat nebo vyjet lanovkou, ale málokoho láká překonání rekordu Rudolfa Kauscha z roku 1922 vystoupil Rudolf Kauschka. Ten tehdy se během jediného dne provedl na vrchol rovný tucet výstupů. Kdo je zvědavý na geologické podloží (mino jiné kvarcity, občas barvené železem do načervenala) může se více dozvědět z tabulí naučné stezky Terasy Ještědu. Kamenné sutě a bezlesí rozsahu v jakém je vidět na Ještědu ještě dnes jsou památkou na dobu ledovou.
Kronikář Johann Cazl Rohn datuje první kříž na vrcholu Ještědu k roku 1737. I přesto, že byl kamenný, vydržel odolávat drsnému klimatu „jen“ 75 let. Dnes je na vrcholu kříž dřevěný, nicméně zcela se ztrácí ve stínu fantastické Hubáčkovy stavby, jejíž základní kámen byl položen 30. července 1966. Hotel, jenž se stal i námětem filmu Grandhotel z roku 2006 byl slavnostně otevřen 21. října 1973. „Ten kopec vysílačem prostě a jednoduše pokračuje,“ komentoval jeden z turistů pohled na hyperboloid. Zvláštní, nicméně nesmírně elegantní tvar stavby skutečně opticky tvar hory dokončuje. Důvod takového řešení není ani tak estetický, jako praktický. Dokonale totiž odolává větrům a náročným klimatickým podmínkám, jež na – byl zvolen kvůli na vrcholu panujícím povětrnostním podmínkám.
Tip na kešGCKDBV Jested – pozor, jste na horách a nejednoho „kačera“ tady zaskočilo počasí. |