Jerky a pemmican

Jerky a pemmican

Jerky a pemmican jsou vysoce energetickou stravou vyznačující se velice výhodným poměrem hmotnost/energetická hodnota. Navíc jsou velice chutné. Pemmican byl vynalezen Indiány, jakožto potrava na cesty a obsahoval tzv. jerky (vyslov džerky) tj. maso usušené na slunci, smíchané s jinými přísadami …

Zkušenosti čtenářů

jan z.

Skvělým zdrojem energie je kaviár. Ale nikdy jsem neslyšel o sušeném kaviáru. Možná to zkusím 🙂

P. Krupka

Otázkou by bylo jsou-li v něm správně zastoupeny všechny látky co člověk potřebuje. Usušit kaviár, obecněji jikry, rozhodně půjde, jen bude-li pak poživatelný. Jsou to rybí vajíčka a ta známá slepičí by rozhodně sama o sobě, byť sušená, zdravá nebyla. Odborníci na výživu také umí namíchat podle potřeb asi lecjakou superstravu, ale v laboratořích a draze. Přírodě blízké národy musely vycházet s toho co měli k dispozici a to většinou dokážeme i nyní napodobit v domácích podmínkách.
Podnětná otázka, a co sušit i mlíčí, jaké jsou jeho výživné hodnoty… smíchané s jikrami s toho přece vyrostou ryby a ty jedlé a zdravé už jsou ;-))

Troll

No, zni to zajimave… Ale kde by se to dalo koupit?

kVítek

Jistě to zní lépe než být čtrnáct dní na nudlích, určitě to zkusím. Budu to sušit spolu s trnkama a jablíčkama.

Alpenstock

jsem koupil v Tescu a bylo to drahé a hnusné!

Petr Macháček

Jo jo, není nad domácí, dělané! Tam odpadne to „hnusné“, ale zůstane drahé. Ono ta flákota na to něco stojí a nekřesťansky se při tom sušení smrskne …

kVítek

A co to sušit na Slunci..? Jak to sušili když neměli trouby? Asi by se musely odhánět mouchy a kolemjdoucí psi.. ušetřila by se ale energie. Ne?

Shaman

Na odhánění psů stačí pověsit maso někam výše a mouchy nevadí, výsledek bude výživnější…

Reinhard

Lidilidi, a co sušičky ?? To rozhodně nevysaje rodinu z energetické finanční rezervy. Sušička na ovoce třeba od Sencoru a pod. firem – suší krom zeleniny a ovoce třeba bylinky atd, no a taky se u ní uvádí, že SUŠÍ I MASO!!!
U menší varianty cena tak do 1 000,- Kč…
A podle toho, jak to využívala kámošova rodina na křížaly, maminky a manželky se s tim taky vyřádí, zvlášť při sušení ovoce na vánoční a jiné příležitosti.

otos
Reinhard:

v sussicce to rozhodne jde maso je vynikajici

Soja

Jerky z jeleního masa jsem přivezl vloni z kanady. Běžně se prodává v severských oblastech (kanada, skandinávie) v obchodech i na pumpách. Nejčastěji je k mání jerky z hovězího masa, méně z losa nebo z jelena, v laponsku nejčastěji ze sobího masa. Chutná tak trochu jako hodně hodně vysušené uzené, trochu vám zaměstná panty při usilovném žvýkání – ale aspoň se zahřejete 🙂 Příští týden pořádám v Karviné projekci „Za samotou do kanadské pustiny“ (viz kalendář akcí), tak pokud chcete originál jerky ochutnat, zastavte se na přednášku.

MArek

a je syrové maso opravu bezpečné?
co tasemnice nebo, asi to je přehnané, ale co botulotoxin_
nemuže se před sušením maso uvařit_?
masu zdar

Dena

jsem ochutnala- BYLY VŠAK PLESNIVÉ ! ! Pozor na ně.

zdenek

Vsem, co si chteji doma pripravit jerky a pote si na nich bezpecne pochutnat,
doporucuji zhlednout odkaz: http://www.bezpecnostpotravin.cz/default.asp?
ch=65&typ=1&val=11861&ids=0

Franta Stastnejch

ja to delam z kocek a nema to chybu , lepsi nez nez ze psa , to ma divnou chut

Maria

Tak ja som prvy krat jedla jerky minuly rok u mojho spolužiaka z gympla (obaja už mame 50 rokov). on mi vždy pripravi nejake to prekvapenie ked k nemu pridem na navštevu. Musim povedat že som sa išla jeho vyrobenymi jerkami zadusit… teda v dobrom. STRAŠNE MI CHUTILI. Bolo to vynikajuce. Vraj s tym mal vela roboty a ma na to aj „zlepšovak“.
To narezane pasiky hovedzieho mesa napichate na ŠPAKDLE a potom to date do truby sušit. Špajdle (tenke drevene paličky) obesite jednu vedla druhej na grilovaciu mriežku (musi byt čo najvyššie) a tym padom sa vam na 1 krat zmesti do truby až 2,5 kg masa. Je to odskušane. Dobru chut!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: