Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Velký jarní úklid potřebuje po zimě nejen naše domácnost, ale také hlava. Výzva 10 000 kroků je příležitostí, jak si udělat pořádek v sobě, ale také přispět k lepšímu stavu veřejných prostor. Na podzim se do akce zapojilo více než 14 tisíc lidí a více než 70 měst z celé republiky. Právě dnes startuje registrace do dubnové výzvy.
Chůze posiluje tělo i mysl a je tak skvělou prevencí proti nemocem a civilizačním chorobám. „Prevence má na naše zdraví mnohonásobně větší vliv než schopnost našeho zdravotnictví diagnostikovat a léčit nemoci. Vždy je lepší něčemu předcházet než potom řešit až následky, které jsou mnohdy už obtížně napravitelné,“ zdůrazňuje profesor Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc a ambasador Výzvy 10 000 kroků.
Na začátku března se spouští registrace do výzvy 10 000 kroků, jejímž cílem je nejen povzbudit k pohybu, ale také zlepšit prostředí v našich městech a obcích. Přihlásit se mohou lidé z celé republiky – jednotlivci, týmy, města, firmy i školy. „Přestože Výzva má v názvu 10 000 kroků, není cílem ujít tuto vzdálenost. Důležitější než objem je pravidelnost, svižné tempo a příjemné prostředí. Osobní závazek si každý může nastavit podle svých možností, jde o to otestovat si kde jsou naše hranice,“ říká manažerka Výzvy Sylva Machová.
Podle studie PATH je 60 % městských cest kratších než pět kilometrů a čtvrtina z nich dokonce méně než jeden kilometr. I přesto tvoří chůze a jízda na kole pouze třetinu těchto cest, naopak automobily využíváme ve více než polovině z nich. To byl i jeden z důvodů, proč Výzva 10 000 kroků vznikla. Akce probíhá v úzké spolupráci s jednotlivými městy, která zřizují místní koordinátory, informují své občany a aktivně je podporují v chůzi.
K více než 70 zapojeným městům se připojil i moravský Prostějov. Primátor František Jura se nejen akce pravidelně účastní osobně, zároveň potvrzuje i její význam pro komunitní život a další rozvoj města: „Při cestách pěšky jsou lidé zároveň všímavější ke svému okolí a město se je v tom snaží podpořit třeba zapojením do participativního rozpočtu. Letos pořádáme už třetí ročník a společně vybíráme ty nejlepší nápady, které udělají Prostějov zase o něco lepším místem k životu.”
Přínosy pěší a cyklistické dopravy potvrzuje také David Michalička, starosta středočeských Říčan, které už pošesté za sebou získaly ocenění za nejvyšší kvalitu života. „Ke kvalitě života dnes neodmyslitelně patří podmínky pro bezpečnou jízdu na kole, a hlavně pro chůzi pěšky po městě. I proto se připojujeme k Výzvě 10 000 kroků. Je to mimo jiné způsob, jak motivovat lidi ke zdravému způsobu života, ale i lepší náladě a setkávání s ostatními. I já se v dubnu chystám vyzkoušet, zda 10 000 kroků denně dám. Pojďte do toho také.”
Jednou z pravidelných účastnic výzvy je i Alena Černá. Po překonané rakovině jí zůstaly zdravotní problémy s lymfedémy a otoky nohou. Poté, co se zúčastnila výzvy, začala se opět hýbat a zlepšil se její zdravotní stav a vnitřní nastavení. „Důležitý byl pro mě tým a to, že jsme v tom byli spolu. Nemyslím teď jenom naši malou skupinu, ale i celkově – když jsem si třeba na Facebooku četla příběhy, které tam psali jiní,“ přibližuje Alena Černá, nakolik pro ni byl velkou motivací společný duch výzvy. Se svým týmem se účastní pravidelně a chodí i v období mezi výzvami na společné výlety.
Výzva 10 000 kroků se nesnaží pouze o rozpohybování obyvatel, ale také o zlepšení veřejného prostoru nebo podporu udržitelné městské mobility. Ke změnám v obci může přispět i chůze. Využívání chůze napomáhá k vytvoření, nebo posílení vazby ke svému okolí a tím také k větší angažovanosti obyvatel do veřejného dění. „Když jde člověk pěšky, vnímá své okolí výrazně intenzivněji. Vidí detaily, cítí vůně, slyší městský ruch i letmá pozdravení, prozkoumává nové uličky i zákoutí. Takovému člověku pak více záleží na místě, ve kterém žije, a je mnohem ochotnější podílet se na jeho rozvoji, ať už spolu s místní samosprávou nebo v rámci občanských iniciativ,“ uzavírá manažerka projektu 10 000 kroků Sylva Machová.
Výzva 10 000 kroků
Celorepubliková výzva snažící se o znovunavrácení chůze do života jako běžného způsobu dopravy na krátké vzdálenosti. Do akce se zapojilo více než 70 měst a obcí a 14 000 aktivních účastníků. Speciálně upravené bodování umožňuje účastníkům s vyšším věkem a hmotností vyrovnat se ostatním. Chůze se tak stává nejen nástrojem ke zlepšení zdraví společnosti, ale také k posílení zájmu o veřejný prostor v místě, ve kterém účastníci žijí. Akce probíhá dvakrát ročně v dubnu a říjnu.
Výzvu pořádá Partnerství pro městskou mobilitu ve spolupráci s městy. Více informací najdete nawww.desettisickroku.cz.