Přestože hlavním lákadlem pro většinu návštěvníků bylo stejně jako v předchozích letech výhodné nakupování a vyzkoušení různých více či méně tradičních sportů, i tak jsme zaregistrovali představení několika zajímavých novinek. Zaujala nás především nová sportkamera Garmin Virb, skialpové vázání Ski Trab TR2, variabilní oblečení Ompura a sporttestery od Polaru.
Jaký byl letošní veletrh Sport Life a co přinesl?
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieStejně jako v posledních letech i letos byl sportovní veletrh Sport Life především okénkem k nahlédnutí do různých indoorových i outdoorových sportů a zejména pak velkou prodejní akcí: „Z obchodního pohledu jsme spokojeni, lidé sem přicházejí s nákupní náladou a daří se nám prodávat. Jsme tady už pošesté a původně jsme neprodávali, ale postupně jsme tento přístup změnili, protože návštěvníci to od nás očekávali a požadovali,“ komentuje dění na veletrhu Ivor Sekanina z brněnského HUDY sportu.
Fakt, že řada prodejců se zaměřila především na prodej však neznamená, že by na veletrhu chybělo představení novinek. Co nás na největším českém veletrhu s outdoorovou tematikou nejvíce zaujalo?
Ski Trab uvádí nové vázání TR2
Italský specialista na skialpinismus nijak nezaostává za ostatními výrobci a podobně jako Dynafit a Fritchi představuje nové techové vázání, které bude od letošní sezony 2013/2014 bojovat o přízeň zákazníků. O novém vázání jsem si na stánku Namche popovídal s horským vůdcem a horolezcem Josefem Šimůnkem. Čím je TR2 nejzajímavější?
Je to především systém k uchycení boty na patě. Klasická techová vázání s botou spojují dva trny, přičemž mezi botou a vázáním vzniká několikamilimetrový prostor, který zhoršuje přenos síly a při velmi náročných sjezdech na tvrdém podkladu má za následek jakési „skotačení“ lyže. TR2 uchycení na patě řeší speciálním systémem, u kterého k žádné vůli nedochází, což by se mělo pozitivně podepsat na jízdních vlastnostech. Nevýhodou je nutná úprava boty, případně zakoupení speciálně připravených bot přímo na TR2 (momentálně zřejmě pouze Scarpa Spirit TR2).
Jakkoli pevnější uchycení boty na patě zaujme spíše profi skialpinisty, nové vázání má co nabídnout i těm rekreačním. Za zmínku stojí možnost nastavení boční vypínací síly na špičce (v sezoně 2013/2014 toto „umí“ pouze Ski Trab TR2 a Fritchi Vipec, pokud obě vázání skutečně budou uvedeny na trh) a možnost přepínání režimu chůze/sjezd na patě bez nutnosti vypnutí vázání na špičce. Celková hmotnost vázání je 580 gramů.
Na stánku Namche byly k vidění také nové modely liží Ski Trab, konkrétně model Freedom (nástupce dlouholetého bestselleru Freerando) a Maestro Magico s výztuhami z aramidu.
Nová čelovka od Nitecore
Na stánku Nitecore byla k vidění široká škála čelovek a baterek různých značek. Zaujala mne především čelovka Nitecore HC 50, pro kterou byl Sport Life prvním představením veřejnosti. Hned zkraje je třeba říct, že se konstrukcí velmi nápadně podobá konkurenčním čelovkám Surefire. Někoho by to možná mohlo urazit, ovšem pro většinu případných zájemců je to spíš dobrá zpráva, protože ceonovka této nové čelovky bude od konkurence zásadně odlišná.
HC 50 na první pohled zaujme soudkovitým tvarem. Udávanou odolnost proti pádu z 1,5 metru zajišťuje celokovové tělo (hliník) a za svítivost 565 lumenů čelovka vděčí led diodě CREE XM-L2 napájené nestandartním li-ion monočlánkem. Vedle hlavního zdroje světla si můžete posvítit také červeným světlem. Celková hmotnost bez baterie se zastavila na 130 gramech.
Garmin vstupuje na trh se sportkamerami
Na relativně velkém a přehledně zorganizovaném stánku Garmin bylo možné „osahat“ nejen outdoorové a autonavigace a sporttestery, ale především úplnou novinku Garmin Virb a Virb Elite. Jedná se o sportkamery, které jsou schopné spojit videozáznam s dalšími čidly jako GPS (pouze Virb Elite), srdeční tep ap.
O nových sportkamerách od Garminu není nutné se nijak zvlášť rozepisovat, protože model Virb Elite pro vás již testujeme a na výsledek testu se můžete těšit začátkem prosince.
Polar nabízí zajímavé sporttestery pro všechny
Značka Polar je tradičním finským výrobcem sportovních hodinek a sporttesterů, které pomohou optimálně nastavit tréninkový plán pro běh, cyklistiku, běžecké lyžování a další sporty.
Novinkou je Polar RC3 GPS. Jde o první sporttester této značky s integrovanou GPS. to vše v kompaktním a lehkém těle. Baterie vydrží až 12 hodin na příjmu GPS signálu a to už je hodně dlouhý výběh. S vypnutou GPS je samozřejmostí až 1700 hodin provozu. Hodinky jsou voděodolné a kompatibilní s cyklosnímačem kadence a rychlosti.
Ompura – sestavte si vlastní oblečení
Rakouský výrobce oblečení převážně z merino vlny se pokouší odlišit od konkurence nabídkou barevných kombinací a variability. Na webových stránkách výrobce (jen anglicky a německy) je možné si vybrat daný střih oblečení a vybrat tři z osmi dostupných barev – zvlášť jako základní barvu, límeček a rukávy a zipy a vnitřek. Dohromady se vám tak nabízí 83, tj. 512 barevných kombinací. To je hodně velká šance, že takových kousků budou na světě maximálně jednotky. Navíc lze snadno objednat např. delší rukávy či kratší střih. Vámi vybraný kousek pak v Rakousku ušijí a za 3 týdny poštou ještě téměř teplý doručí.
A mimochodem, kdyby nic jiného, tak je ten konfigurátor barev pěkná hračka.