Výherci prosincové soutěže o bundy Craft pro běžecké lyžování vyrazili s výhrami do terénu a připravili trojici uživatelských recenzí. Jak zvládly bundy aktivní pohyb a zimní podmínky?
Jakou bundu na běh na lyžích? Naši čtenáři vyzkoušeli bundy značky Craft
Podívejte se na kompletní fotogalerii
Přejít do galerieBunda CRAFT Glide Hood
Bunda je vyrobena z měkkého, lehkého, třívrstvého softshellu. Prodejce bundu doporučuje na pohodové běžecké lyžování nebo jiné outdoorové aktivity v zimním období. Bunda má dle mého díky svému materiálu široké rozmezí použití. Na sporty, při kterých se člověk svou aktivitou dostatečně zahřeje, jako je běh na lyžích, stačí pod bundu lehké tenké funkční tričko. Při nižších teplotách či rekreačním tempu stačí vybrat teplejší spodní vrstvu. Bundu lze tedy použít jako druhou či třetí, ale výhradně jako svrchní vrstvu. Bunda není přespříliš vypasovaná, ale dostatečně široká, takže se pod ní další vrstvy bezproblémově vejdou. A bundy se nemusí bát ani boubelky.
Ačkoliv je bunda určena na zimní období, myslím, že bude dobře sloužit po celý rok, např. na turistiku.
Zadní díl bundy je mírně prodloužený, v mém případě do půlky zadku, díky čemuž netáhne na záda.
Rukávy jsou dostatečně dlouhé a díky elastickým páskům na koncích se dobře přetahují a drží přes rukavice. Elastické zakončení v pase by mohlo být pevnější, bunda se ale díky tomu při pohybu nevyhrne nahoru a zůstává přirozeně dolů.
Díky prodyšným pruhům, které jsou zevnitř tvořeny síťkou a zvenku elastickým materiálem a které vedou od ruky přes celý rukáv až do pasu, bunda pěkně dýchá v oblastech, kde může být prodyšnější, a neomezí se tak odolnost bundy proti promoknutí např. na zádech. Prakticky se tak zkombinovaly funkce dýchání a voděodolnosti bundy.
Bunda má dvě velké kapsy na břiše, uzavíratelné na zip. Na běžkování bych ocenila kapsu na bedrech v zádové části. Pro případ využití bundy společně s batohem, jsou přední kapsy logickým řešením.
Hlavní zip je podložený légou a elegantně ukončený do ochrany brady proti škrábání. Ačkoliv jsou použité zipy tenké a jezdce drobné, úchytky jsou prodloužené, a dají se tak ovládat i v silných rukavicích. Úchytky jsou vyrobeny z plastu, v mrazech vám proto nepřimrznou k jazyku, kdybyste je olizovali 🙂
Praktickým prvkem bundy je kapuce. Fixace kapuce je zajištěna stahujícími gumičkami pod bradou. Pokud běžkuji jen v čelence, kapuce mi v případě nenadálé potřeby vynahradí čepici. V případě deště samozřejmě voděodolná kapuce zafunguje lépe než běžná čepice.
Při testování v mém případě naštěstí nepršelo, voděodolnost bundy tedy nemůžu osobně hodnotit. Studený vítr se ale rozfoukal, což jsem pozorovala na okolních stromech, nikoliv však na vlastním těle, bunda mě od větru dokonale izolovala.
Text Vendula Šenová, fotografie k recenzi pořídil Pavel Svoboda.
Bunda CRAFT ADV Storm
Mám doma spousty sportovního oblečení. Nikdy jsem ale neměl kromě elastických zateplených kalhot vlastně nic vyloženě běžkařského. Podle počasí a plánované délky výletu jsem na sebe vždycky nakombinoval, co jsem uznal za vhodné. V bundě, kterou jsem považoval za svou standardní běžkařskou, jsem se cítil dobře, ale po mé nové zkušenosti s bundou Craft teda nevím nevím, jestli tu starou ještě někdy vezmu na sebe…
Bunda CRAFT ADV Storm byla mým prvním oblečením určeným přímo na běžky. Na první test jsem ji vzal na okruh 23km z Bedřichova přes Máří ke Knajpě a pak přes Kristiánov zpět. Vybíhal jsem už za tmy a bylo vyloženě nevlídno, na parkovišti -4 stupně, fučelo, viditelnost nic moc.
Na startovní rovince na stadionu jsem měl pocit, že jsem se oblékl málo. Ale první kopec zahřeje každého, tak jsem ničeho nebál a pustil se pořádně do toho. Stejně jsem chtěl seznamovací jízdu pojmout svižně a zkusit, co bunda umí. Teplotu po bundou jsem si reguloval tím, že jsem trochu přidal. Už po prvních metrech jsem cítil nepoznanou lehkost, s jakou mi šly ruce nahoru. Karbonové hůlky jsou sice fajnová záležitost, ale teprve když vám těsné oblečení nebrání zvedat ruce, pak si je teprve užíváte naplno.
Na vrcholové partie v okolí Knajpy jsem se tentokrát moc netěšil. Běžel jsem tudy už mockrát, ale nikdy tak málo oblečený při takovém počasí a zimě. Napadlo mě, že nesmím zastavit, jinak mi bude pěkná kosa. Když jsem ale nahoře přece na minutku přibrzdil na povinné selfíčko u cedule, byl jsem příjemně překvapený, že zima mi nebyla. Ani jsem se necítil zpocený tak jako obvykle po takovém běhu. Ve sjezdu na Kristiánov mi sice omrzaly tváře ale jinak pohoda.
Poslední překvapení mi bunda nadělila, když jsem se na centrálním parkovišti chtěl převléknout do suchého. Nebylo to totiž potřeba. Ta bunda mě bude bavit, řekl jsem si. A druhý den jsme si oběhli celou padesátku 😉
Text Jan Klíma
Bunda Craft PRO Velocity
Na počátku letošní běžkařské sezóny se mi naskytla vítaná možnost otestovat jeden z modelů bund od značky Craft. Z nabízených bund jsem si vybral podle popisu výrobce tu nejlehčí, určenou běžkařům, kteří preferují svižnou jízdu, model PRO Velocity.
Bundu jsem testoval po necelý měsíc v podmínkách otevřených větrných Krušnohorských plání, magistrály Jizerských hor a v podhůří Krkonoš. Rozmanitost počasí mi umožnila vyzkoušet svršek od nízkých teplot kolem -10°C až po jarních +7°C. Délka běžkařských výletů se pohybovala mezi 3 a 5 hodinami. Pod bundu jsem vozil vždy pouze jednu vrstvu, a to buď triko s dlouhým rukávem CRAFT Active Extreme X LS nebo CRAFT Active Extreme X Wind LS.
Musím přiznat, že po prvním vybalení jsem se trochu znejistěl, zda jsem nevybral špatný model určený doopravdy těm nejrychlejším eliťákům na krátké ježdění v okolí stadionu. Bunda je opravdu velmi lehká a materiál skutečně hodně tenký. Obavy, ale vzaly za své hned po pár prvních kilometrech ve větším mrazu a větru. Použité materiály a membrána VentAir Wind plní dokonale svoji funkci, a i v případě větší síly větru se pod bundu chlad nedostane. Tomu pomáhá i velmi propracovaný střih na tělo. Bunda nikde neodstává a nepřekáží volnému pohybu a všechny střihové parametry modelu (předtvarované rukávy, ergonomické vykrojení límce) fungují skvěle. Velmi jednoduše téměř neviditelně jsou řešeny švy mezi jednotlivými díly, nikde nic netlačí ani neřeže. Na první pohled neúplně vhodně působí zakončení rukávů pouze zastřižením látky, tzn. bez jakékoliv gumy nebo zašití. Zde jsem se mylně obával, že pravidelným přetahováním přes zápěstí a rukavice může dojít k natržení, ale i po zhruba 250km a několika vypráních jsou rukávy úplně v pohodě. Materiál je pevný a netrhá se.
Přední část bundy je vybavená větru a voděodolným materiálem, zadní část je naopak určená k odvádění přebytečného tepla a potu. V normálních zimních teplotách je to naprosto dostatečné. Pouze při teplotě hodně nad nulou (+5°C a víc) jsem zaznamenal větší teplo a vlhkost pod bundou, ale to pouze v oblasti rukávů, kde žádné odvětrávání není. V opačném případě mi zima v bundě byla pouze jednou, a to když jsem se pohyboval v mrazu a silnějším větru při teplotě někam k -10°C, pocitová možná i ještě o něco méně. Svou roli zde hrála určitě i samotná únava z více jak 4-hodinového intenzivního výjezdu. Zde je nutné podotknout, že pokud sice člověk jezdí svižně, ale jede ve skupině, kde se více a déle postává je nutné přibalit ještě aspoň jednu vrstvu anebo termosku s čajem😊. Zde 100% platí pravidlo: oblékej se tak, aby Ti při stání byla mírně zima a při pohybu Ti nebude vedro. Tepelný komfort pomáhá udržovat i vysoký límec, který přesně obepíná krk a jemný fleece na vnitřní straně bundy. Na bocích jsou umístěny malé větrací otvory.
Posledním nezmíněným prvkem jsou kapsy. Dvě klasické kapsy na břiše jsou doplněny jednou vodorovnou prsní kapsou, která je akorát stvořená pro mobil, tyčku nebo klíčky od auta. Díky skvělému střihu předměty v této kapsy nijak neobtěžují ani při intenzivním soupažení.
Vzhledem k tomu, kolik času už jsem s bundou ve stopě strávil, můžu zodpovědně konstatovat naprostou spokojenost a potvrdit popisované cílové užití. Bunda je vhodná doopravdy pro intenzivní ježdění a splňuje ty nejvyšší nároky. Vzhledem k její lehkosti a výbornému střihu je vhodná i na běhání za nízkých teplot.
Děkuji za možnost otestování!
Text Josef Goder