Jaké zvolit termoprádlo?

Jaké zvolit termoprádlo?

Merino, bambus, syntetika, coolmax….? Na trhu je řada materiálů s různými funkčními vlastnostmi. Jak vybrat funkční prádlo neboli termoprádlo?

Obecně termoprádlo funguje tak, že rychle odvede pot od pokožky na druhou stranu pleteniny. Odtud prostupuje přes další vrstvy oblečení a  odpařuje se. Výsledkem je, že spodní prádlo, funkční trika či kalhoty nestudí, rychle schnou, a chrání vás tak před podchlazením či přehřátím. Pokud však vaše ostatní svršky neumějí transportovat vlhkost, ani kvalitní termoprádlo nezajistí výše uvedené efekty.

Tyto informace pro mnohé z vás nejsou novinkou. Otázkou zůstává, jakým značkám věřit a jak se zorientovat v nabízených materiálech.

Výběr materiálu

V nabídce zavedených firem najdete zpravidla několik řad termoprádla lišících se schopností tepelné izolace a v určité míře i v rychlosti odvodu potu. Při výběru je dobré si uvědomit, jak velký výkon obvykle podáváte, v jakém se budete nebo chcete pohybovat teplotním rozmezí a zda jste horkokrevní či naopak.

MateriálVlastnosti
Polyester (PES)Pevná vlákna, nenasákne, snáší vysoké teploty. Vlákno lze barvit. Hůře se pere, je těžší. 
Polypropylen (POP)Nízká hmotnost, nízká tepelná vodivost. Dokonale nenasákavý. Vysoká pevnost vláken. Odolává plísním a bakteriím. Rychle schne. Menší výběr barev a možnost praní jen na 40 °C. 
Vlna, Merino vlnaPřírodní materiál. Vysoce tepelně izolační, antibakteriální. Prádlo nezapáchá. Nasákavé. Náročnější na praní. Možné použít jen v teplotách od -20 do +10 °C. Recyklovatelné.
Bambusová vláknaLehké prádlo. Antibakteriální. Příjemné na nošení. Recyklovatelné.
BavlnaPřírodní materiál, pohodlné na nošení. Velká absorpční schopnost. Vlhkost zadrží, ale neodvádí.

Na intenzivní aktivity

Primární funkcí prádla pro intenzivní aktivity je rychlý odvod potu tak, aby nedocházelo k přehřívání. Co se týče transportu vlhkosti, nejlépe fungují jednovrstvé, na první pohled prodyšné 100% polypropylenové či polyesterové výrobky, které absorbují pouze zanedbatelné množství vlhkosti (0–2%). Jako samostatná vrstva jsou vhodné do horkého podnebí, jako první vrstva do chladnějších podmínek či v zimním období při vyšší fyzické zátěži.

Tepelná izolace

Při menší intenzitě pohybu je v chladnějším období potřeba zvolit vhodné prádlo, které zajistí optimální tepelnou izolaci a zároveň odvede od těla pot do svrchních vrstev. Termoprádlo bývá dvou či vícevrstvé konstrukce. U prádla do nízkých teplot se osvědčila také kombinace syntetických vláken tvořících spodní vodivou vrstvu a vlny formující savou a izolační vnější vrstvu.

Stejně tak důležitá jako základní surovina je konstrukce pleteniny. Nevhodné vazby nití mohou totiž způsobit, že materiál nefunguje.

Největšími světovými producenty vlny merino jsou Austrálie a Nový Zéland.
Merino vlna je extrémně jemná vlna, kterou produkuje plemeno ovce známé jako Merino.

Jaké volit značky?

Při výběru značky doporučuji vsadit na dobré jméno společnosti, na firmy oblékající známé sportovní osobnosti a v neposlední řadě na zkušenosti vaše nebo vašeho okolí. Kvalitní funkční prádlo najdeme u zahraničních značek, stejně jako u českých výrobců.

DALŠÍ ČLÁNKY NA TÉMA OBLEČENÍ

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: