Podle čeho vybírají svůj lezecký matroš profíci Ján Smoleň, Edita Vopatová a Zdeněk Hák?
Edita Vopatová – lezkyně a první Češka s přelezem obtížnosti 8c
Edit, jak velký boj to pro tebe byl a cítila ses někdy při lezení dané cesty v nebezpečí?
Na proces nacvičování této cesty ráda vzpomínám. Když jsem cestu prolézala poprvé, přišla mi neskutečně těžká, ale reálná na přelezení. Lézt cestu tak obtížnou na úplné hranici mých možností mě motivovalo. Začala jsem proto speciálně na tuto cestu trénovat, a tak dvakrát do měsíce jsem si ji jezdila vyzkoušet. Účinek tréninku šel znát. Asi po měsíci a půl přišel den D. Všechno do sebe zapadlo (lezení bez chyby, výborná lezecká forma, dobrá podmínka, boj jako lvice) a už jsem se radovala z přelezu. Strach jsem neřešila. Jednalo se o sportovní cestu, kde nehrozil žádný nebezpečný pád, takže nebyl důvod se bát.
Jaké vybavení tě při takovém výkonu nenechalo ve štychu a proč?
Na prvním místě dámský sedák Climbing Technology Anthea. Je pohodlný a parádně mi sedí, takže ten používám vždy. Dále expresky Nimble Fixbar. Líbí se mi jejich design a tvar karabin. A také mezi mé oblíbené produkty patří: praktický vak na lano City Rope Bag, unikátní poloautomatické jistítko Click Up, rukavice na jištění Progrip Plus a všechny HMS karabiny, které má CT opravdu skvělé!
Zdeněk Hák – mezinárodní horský vůdce UIAGM a držitel ocenění Zlatý cepín
Changabanga, tak jste s Markem Holečkem přejmenovali Chamlang, sedmitisícový vrchol v Nepálu, na který jste udělali prvovýstup severozápadní stěnou. Existují momenty, kdy ses během lezení nebál?
Strach u mě vždycky mizí úměrně s přibývající nadmořskou výškou. Takže nejvíc jsem se bál první den. Čím výš jsem byl, tím méně jsem se bál a pak už vůbec. 🙂
Bez jakého vybavení by sis s touto horou ani neškrtl a je to tvůj oblíbený kus vybavení pro takový typ výstupů?
Co se týče lezeckého vybavení, tak není přímo věc, bez které bych si neškrtl. Dobrý lezecký materiál může pomoct či výstup zjednodušit. Takovými věcmi pro tento typ výstupů jsou jednoznačně lehoučké technické mačky Hyper Spike a cepíny North Couloir od CT. Aby bylo jasno, tak člověk si ani neškrtne jedině bez škrtátka, plynu a vařiče. Bez toho bychom si ani neškrtli!! 🙂
Ján Smoleň – horolezec, autor prvovýstupu Asado M8 7a+ C2 na Fitz Roy
Smolo, asi jako každý horolezec jezdíš do hor žít, ale někdy je to prostě čirý boj o život. Kdy a kde jsi měl hodně strach a pocit, že to nemusí dopadnout dobře?
Áno, život v horách je nádherný, ale vie byť aj dosť nebezpečný… Najviac sa asi bojím lavín, ľadovcových trhlín a samozrejme padajúcich kameňov. To sú faktory, ktoré síce môžeš minimalizovať svojimi skúsenosťami, ale keď si v nesprávny čas na nesprávnom mieste, tak máš proste smolu!
Čo sa týka lezenia samotného, tak najviac šedivých vlasov mi pribudlo v predposlednej dĺžke na Cerro Torre, kde som liezol holými rukami v kolmom 90° „našľahanom“ snehu a prípadný pád by mal fatálne následky. To bolo fakt o hubu. Vlastne o tri huby! Istenie aj štand boli tak mizerné, že pri páde by sme šli do doliny všetci traja!
Jaké vybavení tě nenechalo v té prekérní situaci a co bys o tomhle kousku řekl čtenářům?
Climbing Technolgy sú špecialisti na železo, a tak mám od nich samozrejme najradšej tie „tvrdé“ produkty. Ak by som mal vypichnúť moje najobľúbenejšie hračky, tak to budú určite mačky Hyper Spike s naozaj detailne prepracovaným každým hrotom, ľahučké cepíny North Couloir s dobrou geometriou a kýblik Be Up, ktorý je jednoducho super!
Climbing Technology – materiál vyvíjený lezci, vyráběný v Evropě!
Climbing Technology má pro své produkty tři základní kritéria: bezpečnost, jednoduchost a funkčnost. Rozsáhlé know-how v kombinaci s nejnovějšími výrobními technologiemi jsou ideálními podmínkami pro vývoj a výrobu toho nejlepšího lezeckého vybavení.
Lezte bezpečně a… dobře se bavte!
www.climbingtechnology.cz