Zajímá vás jak světové osobnosti horolezectví, jako Reinhold Messner, Ines Papert, Hans Kammerlander, Adam Ondra a další, pomáhají druhým?
Gerlinde Kaltenbrunnerová a její manžel Ralf Dujmovits
Prodejem fotografií a kalendářů pomáhají organizaci Nepalhilfe Beilngries, která se zaměřuje na podporu a rozvoj horských oblastí v Nepálu. V Karakoramském údolí Hushe (Pákistán) celoročně finančně podporují dívčí školu.
Horolezecké úspěchy
Gerlinde byla třetí ženou, která stanula na všech osmitisícovkách, a to bez použití umělého kyslíku. Ralf Dujmovits se rovněž postavil na všechny vrcholy nad 8000 metrů, a to jako první Němec.
Hans Kammerlander
Stejně jako rakousko-německý pár podporuje prodejem kalendářů a fotek ze svých expedic nadaci Nepalhilfe Beilngries. Další peníze na nadaci věnuje z prodeje své publikace, kterou vydal k příležitosti svých 50. narozenin.
Horolezecké úspěchy
Má na svém „horolezeckém kontě“ 12 osmitisícovek a v letech 1983-1986 byl horolezeckým partnerem Messnera. Kromě himálajských dobrodružství má za sebou mnoho hodnotných výstupů v Alpách. Jako první dokončil projekt Second Seven Summits. Třikrát vylezl na Ama Dablam.
Reinhold Messner
Jeho srdcovou horou, jak on sám řekl, je Nanga Parbat a tímto směrem také putuje jeho podpora (do přilehlých oblastí kolem Nanga Parbat). V roce 2003 založil vlastní nadaci Messner Mountain Foundation (MMF) zaměřenou na podporu lidí žijících v odlehlých a těžko dostupných údolích.
Horolezecké úspěchy
K němu asi není moc co dodávat, všichni jeho největší úspěchy známe.
Ines Papert
Podporuje Caritas-Kinderdorf v Irschenbergu, což je vesnička tvořena 115 dětmi, které to v životě neměli tak umetené jako většina z nás. Kromě finanční podpory se v projektu angažuje také aktivně, a to prostřednictvím výletů a různých kurzů lezení.
Horolezecké úspěchy
Ines Papert se nešplhá po těch nejvyšších kopcích. Dává přednost technickým problémům před výškou. Proto jména jejích výstupů nejsou tak zvučná, ale věřte, že mixové cesty Illuminati či Pellisier jsou vysoko hodnocené výkony. Několikrát vyhrála světový pohár v ledolezení.
Bratři Huberové
Podporují lidi, kteří žijí v oblasti Karákóramu. Peníze získávají prostřednictvím benefičních přednášek a prodeje podepsaných plakátů.
Horolezecké úspěchy
O těchto dvou německých super lezcích už jsem se zmínil.
Stefan Glowacz a Robert Jasper
Pod svá křídla si vzali organizaci Alpenschutzorganisation Mountain Wilderness, která se zabývá ochranou přírody v horách. Kromě toho prosazují co nejčistší způsob lezení, respektive lezení bez nadměrného množství borháků a skob tzv. Clean Climbing.
Horolezecké úspěchy
Stefan Glowacz: V roce 1994 vytvořil Des Kaisers neue Kleider (8b+), což byla nejtěžší cesta v Alpách po dobu devíti let. Několik prvovýstupů ve stěnách na Antarktidě. V roce 2006 byl nominován na výstup roku za mixovou cestu v Patagonii. Robert Jasper: sólo výstup cestou Spit verdonesque édenté (7a). V roce 1991 přelezl tzv. Tři velké severní stěny Alp (Matterhorn, Eiger, Grandes Jorasses).
David Lama a Kilian Fischhuber
Rakušané podporují organizaci Wings for Life, která se zabývá výzkumem míchy.
Horolezecké úspěchy
David Lama: Cerro Torre- Compressor Route, cesty Mordor (8c+/9a), In Memo Reini (8c). Také vyhrál několik závodů světového poháru v boulderingu. Kilian Fischhuber: vicemistr světa a Evropy v boulderingu, 5 x vítěz světového poháru, cesty Underground (9a), Action Directe (9a).
Adam Ondra a Hansjör Auer
Pomáhají organizaci Climb for Life, která řeší problematiku dárcovství kostní dřeně.
Horolezecké úspěchy
Pokud čtete pravidelně pohoru, tak Adamovy úspěchy znáte. Hansjör Auer je zaměřen stejně jako Adam Ondra na skalní lezení. Mezi jeho úspěchy patří cesta Il pesce (7b+) na Marmoládě, kterou přelezl stylem free sólo. Dále cesty Pan Aroma (8c), Vogelfrei (8b/8b+), Bruderliebe (8b/8b+) a další.
S využitím lideahory.cz a alpin.de