Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Když poprvé vyrazíte z umělé stěny do přírody na opravdové skály, asi vás nejdříve překvapí absence barevných chytů. V přírodě po barvách lézt nebudete, orientovat se začnete kromě očí i citem a hmatem. Dále počítejte s tím, že na skalách je jenom málo věcí podle normy. Postupové jištění může být rozmístěno nepravidelně. Nebo vůbec. Slaňáky mohou být za hranou a budete se asi muset naučit i slaňovat. Na co se tedy připravit a na co se těšit?
Pravidla
Takže především respektujte pravidla chování v lezeckých oblastech: dodržujte dobu omezení lezení, parkujte na povoleném místě, chovejte se ohleduplně, na písku nepoužívejte magnézium apod. Spoustu užitečných informací najdete na www.horosvaz.cz.
Doporučení
Vyberte si pro začátek vhodnou oblast. Nastudujte si v průvodci četnost jednotlivých obtížností tak, abyste si v oblasti vůbec zalezli. Raději s lezením začněte na cestách o jeden až dva stupně obtížnosti lehčích, než jste schopni přelézt na umělé stěně.
Nejdříve lezte jednodélkové cesty, dlouhé 10 až 25 metrů, které jsou dobře odjištěny. To znamená takové, kde jsou fixní jistící body od sebe vzdáleny méně než tři metry.
Podle popisu v průvodci nebo názvu na skále najděte cestu, kterou chcete lézt. Prohlédněte si celou linii. Najděte očima fixní jištění. Zkuste projít vizuálně i mentálně celou cestu.
Stejně jako na stěně i ve skalách praktikujte vzájemnou kontrolu lezců (Partner check): řádné zapnutí úvazku, správné a úplné navázání, založení lana do jistící pomůcky, zajištění karabiny a uzel na konci lana. To vše před každou cestou!
V některých cestách nelze spoléhat jen na fixní jistící body, je potřeba umět založit vlastní dočasné jistící prostředky a případně zvládnout i další úkony, které v tělocvičně nejsou běžné, například slanění nebo dobírání druholezce.
TIP: Jak zakládat mezijištění i všechny ostatní praktické znalosti pro bezpečné lezení na skalách se nejlépe naučíte pod vedením zkušeného instruktora nebo certifikovaného horského vůdce.
Jistič by si měl najít vhodné místo na jištění. Místo pod nástupem by mělo být co nejrovnější. Jističi by neměl hrozit pád někam do hlubin či jakékoliv ohrožení seshora.
Prodlužujte mezijištění tak, aby lano vedlo co nejpříměji. Tření lana může lezce zle potrápit. Z lezení se tak může stát posilování nebo horor.
Naučte se zřetelné a jasné komunikaci. Ne vždycky se dá na skalách domlouvat v průběhu lezení. Lezec může odlézt tak, že ho nevidíte, u delších cest někdy ani pořádně neslyšíte. Povely si proto ujasněte ještě před vlastním lezením. Dohodněte se, jestli se prvolezec nechá spustit, bude dobírat druholezce či bude slaňovat.
Matroš
Nestyďte se lézt s helmou. Moderní přilby jsou lehoučké a prakticky ani nevíte, že je máte na hlavě. Helmu používá i jistič! Cyklista i hasič!
Mějte do cesty dostatek materiálu (expresek a karabin). Včetně dostatečně dlouhého lana.
Používejte lano délky alespoň 60 m, na kterém můžete lézt cesty dlouhé až 30 metrů. Dělejte na konci lana uzel. Při jištění i při slanění.
Používejte na lano ochranný vak či plachtu. Važte si svého lana!
Lano čas od času přemotávejte a dejte pozor na zauzlování. Na umělé stěně je to nepříjemnost, ale vždy se dá odsednout nebo přelézt do lehčí cesty, na skále to může znamenat pěkně krušné chvilky.
V případě, že druholezec leze na top rope (s horním lanem) a vybírá během výstupu mezijištění, ujistěte se, že nevybere i to poslední (vratný bod). Umístěte tam nejlépe šroubovací karabiny, aby ho to trklo.
V případě, že sdílíte s jinou dvojicí vratný bod (zpravidla slaňák na konci cesty), dbejte na to, aby se vaše lana v tomto bodu nedotýkala a nedošlo tak k jejich propálení.
Jistič vždy drží lano i pod jistící pomůckou a ví, jak se takové jistítko používá. Netelefonuje, nekouří a soustředí se pouze na jištění.
TIP: Po stažení lana z cesty přímo na lanoplachtu, berte do další cesty konec lana, který leží seshora na hromadě. Takový konec lana se dobře odebírá a netaháte ho zespoda hromady, kde se může uzlovat a zachytávat.
Doporučené vybavení na skály
Pro první výpravy do skal doporučujeme:
Jednoduché lano dlouhé alespoň 60 m. Uložené nejlépe v obalu na lano s plachtou.
Dostatek expresek nebo karabin.
Dočasné jistící prostředky (sada vklíněnců, na písek smyčky, šťáradlo).
Normovanou jistící pomůcku, nejlépe kyblík k jištění i slaňování.
Karabinu s pojistkou zámku.
Šitou smyčku 80 cm pro sebejištění a karabinu s pojistkou zámku.
Šitou smyčku 120 cm pro zajištění na stromě či hrotu.
Pojistný prusík (1,5 m, průměr 6 mm) pro sebejištění při slaňování.
Horolezeckou přilbu.
Lékárničku.
Repelent.
Poslední rada
Nebuďte zklamaní, když nějakou cestu nevylezete i když na ni papírově podle cest v tělocvičně máte. Lezte dál, lezte jiné cesty, objevujte nové oblasti a zkrátka si lezení v přírodě užívejte. Lezte se zkušenými – třeba s horskými vůdci.