Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Kam jet v suchém létě na vodu? A jakou na to zvolit loď? Radí vodácký odborník z HG sport!
Že je ten nadpis úplná blbost? Není. A snad vám to na dalších řádcích dokážu.
Poslední roky se v létě vodáci čím dál tím častěji setkávají se suchem, které s námi díky oteplování planety nejspíš bude i v následujících letech. Nemělo by to ale znamenat, že přestaneme jezdit na vodu. Spíš bychom se měli zamyslet, co udělat, abychom na vodu mohli jezdit dál. Kdejaký kouč by řekl: „hledat cesty, ne výmluvy.“
Řešení určitě nebude ve výstavbě přehrad a postupném pouštění vody do koryt populárních vodáckých řek, ani nemusíte mít doma otevřenou ledničku a mrazák, abyste pomohli planetě s ochlazováním. Stačí se podívat nebo zamyslet, kde je dostatek vody i v létě a prostě tam vyrazit.
Jedním z řešení, která jsou rok od roku stále populárnější, je vyrážet na spodní toky našich velkých řek. Typickým příkladem spodního toku řeky, kde bude vždycky dost vody pro vodáckou plavbu, je Labe z Ústí nad Labem třeba až do Severního moře, což by vám mělo vystačit i na týdenní vodáckou dovolenou. Díky tomu, že Labe odvádí všechnu vodu z celých Čech, se asi nestane, že by tu nikdy žádná netekla. Svižný proud vám tady zaručí komfort jízdy téměř bez pádlování a jez potkáte až na konci celého Německa, kousek před mořem…
Druhou možností jsou řeky s častými jezy. Takovým případem je třeba spodní tok Berounky, části Sázavy nebo Vltava pod Prahou až k Labi. Časté jezy se postarají o to, že budete mít po většinu plavby dost vody pod lodí, ale taky se postarají o to, že budete mít pod lodí spíš „volej“ než proudící vodu. Rozkaz ale zněl jasně, jet na vodu.
Třetí možností je vyrazit si na přehrady, kterých naše zem nabízí spoustu a ve kterých snad voda jen tak nedojde. Navíc se podle plánů vlády zdá, že tyto vodní terény budou do budoucna přibývat (volně tekoucí řeky by samozřejmě byly lepší). Vyjmenovávat tady všechny přehrady vhodné k pádlování nemá smysl, ale alespoň si uveďme několik tipů. Lipno, které se často nazývá české moře, je dobře použitelné pro kratší plavby, třeba jen na ostrovy Králičí nebo Tajvan, ale díky velké ploše a délce vzdutí se tu dají udělat i zajímavé několikadenní plavby s tábořením, tzv. na těžko. Moc pěkné svezení nabízí třeba přehrada Slezská Harta, klasikou je vltavská kaskáda nad Prahou (Orlík je vážně pecka!) a návštěvu jižní Moravy může vodák spojit třeba s pádlováním na Nových Mlýnech.
Čtvrtou možností je vyrazit do zahraničí k moři, kde bude vody také dostatek vždy. Tady ale pamatujte, že moře je velmi specifická voda, a i když se nezdá, tak dokáže proudit, vzdouvat se, může přijít náhlá změna počasí nebo silný vítr. Prostě moře se nevyplatí podceňovat!
Na čem pádlovat?
O pár řádků výš jsem už naznačil, že společným jmenovatelem většiny terénů vhodných pro pádlování v suchém létě je pomalá nebo stojatá voda. To se může na první pohled zdát jako veliká překážka, protože se přece strašně nadřete, ale není to tak úplně pravda. Dalo by se tady použít trochu upravené skandinávské přísloví, které by v tomto případě znělo: „Neexistuje špatný vodní terén, existuje jenom špatně zvolená loď.“
Prostě si nebudete na obhlídku zátok Orlické přehrady brát raft, s kterým sotva poznáte, že plujete vpřed, a na Lipno nevyrazíte s nafukovací kánoí. Určitě si raději vypůjčíte nějakou svižnou loďku, která je na daných terénech jako doma. U nás je tato vodácká disciplína zatím málo známá, ale třeba německá nebo alpská jezera se nejrůznějšími jezerními, turistickými nebo i mořskými (ano, i ty na klidné vodě dobře pojedou) kajaky jen hemží a jejich uživatelé vědí proč. Tyto lodě jsou speciálně stavěné právě pro jízdu na klidné vodě a i člověk, který na vodě není úplný profík, je na nich schopný svižné plavby, u které se nenadře.
Konkrétní tipy na konkrétní lodě vám tu nedám, protože záleží na více faktorech, ale když si zajdete do specializovaného vodáckého centra, absolutní špičkou v tomto oboru je v Česku pražský HG Sport, který sídlí hned u slalomového kanálu v Troji, tak vám tam určitě rádi poradí. Dost lodí budou mít i v testovací verzi, takže si je budete moct důkladně vyzkoušet. A protože v takových specializovaných centrech pracují opravdoví odborníci, pomůžou vám i s výbavou, vhodnými terény a vším dalším.
To zbývající – vyrazit a užít si to – ale bude na vás!
Tip: Vodácké zázemí v Praze-Troji
Návykově pohodové pádlování na turistických kajacích si můžete vyzkoušet i na Vltavě v blízkosti pražského centra. Troja je známá peřejemi slalomového kanálu, ale je to také ideální základna pro výlety na klidné vodě – proud Vltavy je zde velmi mírný a okolí nabízí mnoho zajímavostí.
Firma HG Sport v Troji přímo u řeky provozuje rozsáhlý vodácký areál s prodejnou, půjčovnou a vodáckou školou zaměřenou především na rekreační pádlování. Pro pražské sportovce je ideálním místem na testování různých modelů kajaků nedaleko domova – ti mimopražští zase ocení možnost ubytování v kempu a chatkách u vody.