Pokud patříte k fotografům, pro které je lokalita vzdálená více než 500 metrů od auta „nefotitelná“, tak už dál nečtěte. Tento článek pro Vás není. Jestliže jste fotograf, který fotí v rámci vycházek se psem a objektivy nosí po kapsách, tak ani Vás tento článek nenadchne. Pro ostatní outdoorové fotografy, kteří ví, že krajinářská fotografie se musí „vychodit“, a tak tráví s foto-batohem na zádech dlouhé hodiny, přináším několik zajímavých postřehů, které odlehčí jejich zádům a nepřitíží peněžence.
Každý rok trávím na horách 3-4 týdny v rámci fotografických workshopů a další 2 týdny v rámci soukromých foto-expedic. To znamená 5-6 týdnů nošení těžké fototechniky a outdoorové výbavy na zádech. Nosit fototechniku v horách navíc často znamená překonávat výškové rozdíly, které během jednoho dne často přesahují 1000 metrů.
Kdo si to někdy vyzkoušel, pochopil, že v takovém případě se každý gram váhy počítá. Nejde ale pouze o váhu. Ještě zásadnější než váha samotná bývají často další faktory. Má batoh správně umístěné těžiště? Plní bederní pás svou funkci? Jsou záda dostatečně odvětraná?
Klasický foto-batoh
Pojďme se podívat na klasický foto-batoh. Tím může být například skvělý Compu Rover AV od firmy Lowepro. Tenhle batůžek v ceně 5-ti tisíc korun intenzivně používám už 5 let a pořád drží. Dvě komory (spodní fotografická, vrchní na oblečení / potraviny / pití), dělají tento batoh univerzálním společníkem do letadla a na cesty po celém světě. Když lítám fotit pod vodu, tak do spodní komory dávám tělo, objektivy a blesky, zatímco do horní se mi krásně vejde housing a ramena. Do zadní kapsy batohu navíc schovám i notebook. Společnost Lowepro to vymyslela prostě skvěle.
Opravdu skvěle? Pojďme se na ten samý batoh podívat z pohledu fotografa hor:
1) Těžiště
Foto-batoh má tvar hrušky a všechno to těžké (fototechnika) je umístěno na spodku, dále od těla. Zadní část batohu navíc disponuje velmi dobře provedeným systémem uchycení stativu. Opakuji „zadní část batohu“! Co to pro fotografa hor znamená? Batoh má sám o sobě těžiště příliš nízko a daleko od těla. Když na něj zezadu navíc zavěsíte 2-3 kg těžký stativ, tak počítejte s tím, že Vás bude řádně převažovat do zadu. Váha stativu se v takovéto poloze násobí a vy budete muset chodit v mírném předklonu, abyste váhu kompenzovali.
Když jsem s tímhle foto-batohem v plné polní lezl minulé léto sněhem zasypanou ferratu na Monte Paterno, horolezci v údolí se mi smáli „kam prý jdu s tou koulí na zádech“ :o)
2) Bederní pás
Bederním pásem foto-batoh sice disponuje, ale jeho funkčnost je, ve srovnání s bederními pásy u kvalitních turistických batohů, chabá. Celá váha batohu tak visí na trapézech a ramenou.
Když každoročně vyrážíme v rámci workshopů z Tatranské Lomnice na Chatu u Zeleného plesa, první věc, kterou všem kontroluji je správné nastavení „bederáku“. Většina z nás totiž netuší, že bederní pás je tím, co by mělo nést váhu batohu, ne ramena.
3) Odvětraná záda
O odvětraných zádech se v případě tohoto batohu nedá vůbec mluvit. Batoh prostě pořádné odvětrání nemá a tak se mokrá záda dostaví již po pár stovkách metrů.
Když si takhle záda během dne v horách několikrát propotíte a pokaždé Vás při sundávání batohu ofoukne studený horský vítr, koledujete si o pořádné nachlazení.
Těmito nedostatky bohužel netrpí jen tento jinak skvělý foto-batoh, ale i 99 % všech ostatních foto-batohů na českém trhu. Nemůžeme jim to mít za zlé. Jsou totiž navržené především pro městské fotografy, kteří do přírody zavítají jen v rámci víkendových výletů, často v doprovodu auta. Výrobce prostě nepočítal s tím, že se mezi fotografy najdou blázni, kteří s těžkou fototechnikou polezou ferraty nebo ji budou tahat z jednoho alpského štítu na druhý.
Turistický / horolezecký batoh
Pokud jste si v horách vyzkoušeli nosit kvalitní turistický nebo horolezecký batoh, zjistili jste, že to je úplně jiná liga. Ideálně posazené těžiště (nesu 25 kg a i tak jdu krásně vzpřímený), fantasticky odvětraná záda (tisíc metrů převýšení a záda mám pořád suchá) a spolehlivý bederák (ramena váhu jen přidržují a trapézy se netrápí), znamenají opravdový požitek z pohybu v horách. Bohužel foto-komoru byste v takovém batohu hledali marně.
Jak z toho ven?
Řešení se nám nabízí hned tři:
1) Nosit fototechniku v turistických batozích v ponožkách.
Několik mých kolegů to tak opravdu dělá. Šetří jím to váhu a také finance, které by utratili za často předražené speciální foto-batohy.
Podle mého názoru je ale v tomto případě přístupnost k fototechnice a sní související pohotovost poněkud omezena a i ochrana fototechniky v případě pádu (o kterých v horách není nouze) není zrovna slavná.
2) Pořídit předražené speciální foto-batohy
V posledních letech některé firmy zareagovaly na „díru na trhu“ a začaly dodávat speciální outdoorové batohy s integrovanými foto-komorami.
V roce 2012 se mi s jedním takovým, na workshopu v Tatrách pochlubil kamarád David Němeček. Batoh měl integrovanou fotokomoru přímo v zádech a až na to, že neměl integrovanou pláštěnku, vypadal zajímavě. Bohužel cena kolem 10 tisíc korun a dodatečné náklady v podobě cla a přepravy z USA do ČR znamenají pro většinu z nás příliš drahou srandu.
3) Z turistického / horolezeckého batohu „vyrobit“ fotobatoh
Kdo si po přečtení záhlaví článku přichystal jehlu a niť, udělal chybu. Nejlepší řešení totiž často bývají ta nejjednodušší a ani tento případ nebude výjimka. Máte již doma foto-batoh typu Compu Rover AW nebo jemu podobný?
Pokud ano, zkuste se podívat na jeho foto-komoru. Lze foto-komoru z batohu zcela vyjmout? Ano? Tak to máte vyhráno.
Fotokomoru vyjměte a vyzkoušejte, zda svými rozměry nezapadne do samostatné spodní komory vašeho turistického batohu. Že turistický batoh ještě nemáte? Tím lépe! Až budete nějaký pořizovat, přijďte do outdoorové prodejny s vyjmutou foto-komorou a vyberte z jejich široké nabídky takový turistický / horolezecký batoh, do kterého foto-komora nejlépe sedne.
Kromě prostoru na foto-komoru by tento turistický / horolezecký batoh měl mít i boční přezky na uchycení lyží nebo hůlek. Tyto přezky Vám totiž skvěle poslouží pro uchycení stativu.
Pokud přijdete zkoušet do velkých prodejen, jakými jsou například Hudy nebo Alpsport, tak lze nalézt hned několik batohů, které budou rozměrům odpovídat a navíc lze čas od času narazit i na zajímavé výprodeje.
Já jsem takto „vyrobil“ foto-batoh z turistických batohů Vaude Terkum 75 + 10 III a Vaude Terkum 65 + 10 II (do obou se fotokomora vyjmutá z Compu Rover AW krásně vleze). Ušetřil jsem tím:
a) na financích (speciální outdoorový foto-batoh s podobnými rozměry by stál kolem 10 tisíc),
b) na váze (dříve jsem nosil celý Compu Rover AW zavřený ve velkém Vaude Terkum 75 + 10 III, což znamenalo 2,5 kg navíc)
c) na bolavých zádech a životnosti (ani speciální outdoorový foto-batoh nedosahuje takových kvalit co se materiálu, těžiště, bederního pásu a odvětrání týče, jako zmiňovaný Vaude. Proč, je jasné… speciální outdoorové foto-batohy jsou výkřikem posledních let, zatímco firmy jako Vaude, Deuter, Millet nebo The Northface jsou na trhu desítky let a mají v tomto odvětví mnohem více zkušeností.)
Jestliže vám vyjmutá foto-komora sedne do spodní komory outdoorového batohu (tak jako na fotografiích), získáte foto-komoru, ke které budete mít okamžitý přístup a která bude fungovat a chránit Vaši fototechniku naprosto stejně jako u klasického foto-batohu. A to nepočítám kolik ušetříte na ponožkách, které již nebude potřeba sundávat :o)
S batohem v praxi
Přestavba pro mě znamená úlevu především na workshopech, na které jsem nosil Compu Rover AW zavřený ve Vaude Terkum 75+10 III. Velkým batohem jsem veškerou výbavu (včetně 16“ notebooku pro fotografy a ukázkové techniky) nosil z Tatranské Lomnice na Chatu u Zeleného plesa, zatímco menší Compu Rover AW pak sloužil na jednotlivé foto-výpravy z chaty.
Teď nosím pouze o dost menší Vaude Terkum 65+10 II (přestavěný na foto-batoh), který slouží jak na přenos veškerého vybavení na chatu, tak i na jednotlivé výpravy z chaty.
Velký Vaude Terkum 75+10 III (přestavěný na foto-batoh) pak používám na expedice, na které je třeba přibalit spacák, karimatku, stan nebo vaření.
Přeji méně zpocených zad, méně bolavých trapézů, méně času stráveného v předklonu a méně ponožek v batohu :o)
Více informací o fotografovi Václavu Krpelíkovi naleznete na jeho webových stránkách www.vaclavkrpelik.com
Pokud by taky nekdo chtel tak hodne batohu na lyze ma zadni vstup dokonce nejake Lavinove taky
a da se obcas na bazaru najit tehle vnitrek a vlozit ho tam
http://www.zbozi.cz/vyrobek/foto-batoh-dakine-sequence-33l-black/