Jak vybrat univerzální bundu a jde to vůbec?

Jak vybrat univerzální bundu a jde to vůbec?

Bunda je symbolem oblečení. Chrání horní polovinu těla a tudíž tělesné jádro. Na „vršek“ natahujeme několik vrstev a na nohy nám většinou stačí jenom kalhoty. Takže to s touto partií lidského těla bude asi nějak komplikované a vyžaduje si extra pozornost. Lze ji teda jednoduše a přitom účinně ochránit jednou univerzální vrstvou?

Proč bunda?

Při jakékoliv aktivitě v přírodě se cítíte komfortně, pakliže se nepotíte nebo nemrznete. Proto na sebe vrstvíme oblečení, větráme, nebo svršky odkládáme. Celé naše snažení je hledání dokonalého stavu. A žádné oblečení nechladí ani nehřeje. Pouze moc nebo málo izoluje. Topení jsme my sami. A teplo nejvíce ztrácíme sáláním neboli vyzařováním tepla do okolí. Dále prouděním vzduchu. A na závěr velmi intenzivně ztrácíme teplo vlhkem. Voda totiž vede teplo 42x rychleji, než vzduch. Tak proto bunda!

Výběr střihu a materiálu by měl odpovídat vašim aktivitám.

Naše univerzální bunda. Třetí vrstva – softshell!

Třetí nebo někdy i druhá vrstva má kromě funkce podpory odvodu vlhkosti od těla také funkci ochrannou. Měla by Vás spolehlivě ochránit před větrem a zamezit takzvanému WindChill efektu, tedy ztrátě tepla prouděním vzduchu neboli větrem. Obecně se těmto materiálům říká softshell. Dříve se podobné ochrany dosahovalo např. kombinací svetru, flanelové košile a větrovky, která může být pro páru nepropustná a tudíž neodvádí tělesnou vlhkost.

Softshell je zjednodušeně řečeno materiál, který je natolik univerzální, že se dá používat v co nejširším spektru podmínek a v nejrůznějších podmínkách. To je jeho obrovská výhoda a zároveň i jeho slabina. Znáte to o „těch univerzálních věcech, že?“. Nicméně se jedná o tkaninu, která je příjemně měkká, na povrchu hladká a elastická. Měla by mít následující vlastnosti: větruodolnost, voděodpudivost a prodyšnost.

Největší užitnou hodnotu poskytuje softshell spíše v chladnějším počasí a v proměnlivých povětrnostních podmínkách. Pokud ho budete využívat v teplém a suchém prostředí nebo naopak v mrazivých či v jiných extrémních klimatických podmínkách, narazíte na jeho limity. Z toho nám vyplývá, že se softshell hodí spíše jako volba na jarní a podzimní výpravy do přírody nebo jako nezbytný doplněk na letní alpské či horské túry.

Použití softshellových materiálů je ideální pro pobyt v zimní přírodě a v suchém chladném prostředí.

Typy softshellu

Membránový softshell

• Je tvořen svrchním tkaným materiálem, membránou a podšívkou. To vše je laminováno do jedné vrstvy.
• Díky membráně je 100 % odolný proti větru.
• Odolný proti vodě. Membránový softshell může mít nepromokavost přesahující i 30 000 mm vodního sloupce.
• Je poměrně dobře prodyšný (v porovnání s membránovými nepromokavými bundami – hardshell).

Nemembránový softshell

• Je tvořen svrchním tkaným materiálem a podšívkou. Opět spojeno do jedné vrstvy.
• Dobře odolává větru, především díky hustému tkaní svrchního materiálu. Větruodolnost již však není 100%.
• Částečná odolnost proti vodě je docílena pouze impregnací nebo jinou technologickou úpravou. U tkaného softshellu se setkáváme většinou s hodnotami do 5 000 mm vodního sloupce.
• Je výborně prodyšný.

Použití softshellu

Membránový softshell
(např.: 4WAYTEX, NoWind, Windstopper, Dermizax, ShellTec, BlocVent…)
Ideální na veškeré zimní aktivity a VHT aktivity. Zabraňuje snižování teploty těla wind-chill efektem čili neprofoukne. Odolnost proti sněhu je dostatečná a zvládá i drsnější počasí.
Aktivity: skialpinismus, zimní turistika především na sněžnicích, letní VHT.

Nemembránový softshell
(Technostretch, Cordura 4-way stretch, AirVent Shell, Polyamid Softshell)
Jeho nejsilnější stránkou je kombinace odolnosti proti větru a zvýšené prodyšnosti. Díky hustému tkaní totiž blokuje téměř veškerý vítr a přitom zůstává stále dostatečně prodyšný. Je tedy hodně univerzální. Díky kvalitní impregnaci zvládne i menší déšť (impregnaci je nutno obnovovat, viz údržba). Suchý sníh by na oblečení neměl ulpívat.
Aktivity: trekking, lezení, horolezení, vycházky, venčení psa, turistické kolo a běžky, skitouring, trailrunning a další outdoové aktivity.

Jakou tedy vybrat?

Stejně jako při výběru jakéhokoliv sportovního oblečení je třeba si položit základní otázku, a to k jakému účelu budeme takovou univerzální bundu potřebovat. Výhodou je fakt, že vhodně a dobře vybranou bundu můžeme používat celoročně a pravděpodobně si vystačíme opravdu pouze s jedinou. Výrobcům se to nemusí líbit, ale nemám strach. U jedné bundy to ještě nikdy neskončilo! Při výběru budeme totiž řešit hmotnost, sbalitelnost a odolnost. To je klíč k výběru té správné bundy. A u děvčat ještě barvu!

Softshell jako univerzální vrstva pro pobyt na horách. – Foto: Ondřej Vacek

Jaké parametry vzít v úvahu?

Určení: na jakou aktivitu budu bundu používat?
Střih: na tělo nebo jako svrchní bundu přes „zateplovačku“ či více vrstev?
Důležité detaily: počet a umístění kapes, kapuce na helmu či nikoliv, zesílení na exponovaných partiích, hlavní zip se dvěma jezdci, kapsy pro uložení specifického vybavení (stoupací pásy, navigace apod.), extra strečové panely či hybridní konstrukce.
Hmotnost: ultralight vs. vaťák.
Nepromokavost: vodní sloupec.
Paropropustnost nebo prodyšnost.
• Barevnost vs. černá klasika. Nebojte se barev!

Nezapomeňte

Aby naše univerzální bunda dobře fungovala a vy se cítili při různých aktivitách v pohodě, neměli byste opomenout to zásadní. A tím je systém vrstvení včetně té vrstvy první neboli základní. Hlavním úkolem této vrstvy je odvést pot od těla a tím ho udržet v suchu. Dále by měla rychle uschnout, nepřejímat pachy při dlouhodobém nošení a samozřejmě poskytovat dobrý pocit při používání. Další vrstvou pod naši univerzální bundu bude pravděpodobně nějaká izolační vrstva, která navíc bude podporovat odvod vlhkosti od těla. A ta může být z materiálu přírodního: merino vlna nebo syntetického: technický fleece (např.: Polartec PowerStretch, Pontetorto Tecnostretch) nebo fleece klasický (Polartec Thermal Pro, Polartec Classic , Polartec Alpha).

Důležité detaily

Softshellové bundy případně vesty mohou mít či nemusí kapuci. Volba je jenom na vás. Kapuce může být vyrobena z jiného materiálu než vlastní bunda. Kapuce je přidanou ochranou v případě změny počasí nebo abscence čepice či šátku. Naopak může vadit jako x-tá vrstva s kapucí.

Rozmístění kapes by mělo odpovídat vašim aktivitám. Výška kapes by měla odpovídat vašim zvyklostem jako je chůze s rukama zavěšenýma v kapsách. Dále jejich využitelnosti při zapnutém bederním pásu batohu. Vyzkoušejte na prodejně. Kapsa na hrudníku by měla pojmout telefon, buzolu či kompaktní foťák. Zkontrolujte si i dostatečně velká táhla jezdců tak, abyste jej mohli ovládat v rukavicích.

Lepší odvod par od těla podporují větrací otvory na zip v podpaží nebo jinak rafinovaně umístěné v dělených kapsách nebo jako druhý pár kapes či na rukávech z přední strany jakoby na bicepsech.

Zvýšený límec chrání krk. Aby se zamezilo nepříjemnému zachytávání zipu do vousů, bývá jezdec zipu, který to způsobuje, uklizen v „zip garáži“, pod stříškou na konci zipu.

Zaměřte si i na prodloužený zadní díl. Kompletní střih. Vyzkoušejte v bundě zvednout ruce. Dělejte v ní různé pohyby. Zkuste si dostupnost a umístění kapes.

Správná údržba

Každému funkčnímu oblečení by měla být věnována dostatečné péče co se údržby a skladování týče. Dopřejte vašemu softshellovému oblečení jednou za čas poctivou koupel ve vhodné pracím prostředku na funkční oblečení, nejlépe přímo na softshell. Vyhněte se běžným pracím práškům, které mohou technické oblečení nevratně poškodit. Nezapomeňte následně oblečení také naimpregnovat. Opět nejlépe výrobkem přímo určeným na softshell. Získáte tak kvalitního společníka v dobré formě na vaše výpravy. Dále prodloužíte jeho životnost, zvýšíte stálobarevnost, ochráníte oblečení proti UV záření.

Existuje tedy bunda na všechno?

Softshellové bundy mohou ve většině situací při pobytu v přírodě nahradit „svetr a větrovku“. Většinou i svrchní hardshellovou bundu, jejíž výběr popisujeme tady. Zvláště když nejdete do extrému nebo se výrazně nezmění počasí. Ve vysokých horách, dlouhých akcích nebo odlehlých místech však taková „hardshellka“ má svoje nezastupitelné místo, i když většinu času tráví na dně v batohu.

Zkušenosti čtenářů

Ondra K.

Docela by mne zajímalo, proč výrobci přestali dělat bundy/mikiny z materiálu Polartec Wind Pro. V kombinaci s povrchovou tkanou úpravou Hardface tenhle materiál považuju za nejlepší „softshell“, co kdy byl. Proto už mám doma tři kusy. Jeden starej na psy (Hardface po mnoha letech furt kuličkuje, nesaje), druhej aktuálně sloužící, a nedávno koupenej další do zásoby, protože věci z toho už nejsou témeř k sehnání. Je to výkonné proti rozumnému větru, je to stále suché při velmi potivých aktivitách v rozmezí teplot +10 až -10, v horku v tom není takové vedro a v zimě zase ale hřeje (když je na tělo jak má být), prostě skvělé klima, ideální CFM (s ohledem právě na to schnutí). DA mělo Lyskam, škoda že bez Hardface (nechápu, je to odolnější a díky hodně hladkému povrchu to i ještě lépe odolává větru), ale teď už ani to. Jedině sbalitelnost je mínus – tak o 1/4-1/3 větší jak PWS. Ale ta bunda se dá nosit od rána v údolí v -10 až po 10 stupňu na poledním svahu, a furt je suchá. Škoda.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: