Jak vybrat trekový batoh

Jak vybrat trekový batoh

Batoh na treky musí splňovat vysoké nároky: odvětraný zádový systém, dostatek kapes, pohodlný bederní pás a ramenní popruhy… Podle čeho vybírat batoh na horskou turistiku v českých horách i v Alpách?

Proč jsme proboha opustili koncept nůše? Toto zavazadlo splňovalo vše, co potřebujeme pro přenášení věcí z místa na místo. Samostatně stojí a nepadá. Věci je do ní možno prostě bez ladu a skladu naházet. Díky proutěné konstrukci je odvětraná ze všech 4 stran a to včetně zad. Je kompletně vyrobena z ekologických materiálů. Dá se z ní získat dřevo na oheň. Možno do ní přidávat věci nacvičeným grifem i za chůze. (pozn. redakce: Pouze při skialpinismu jsme nepřišli na to, jak na ni uchytit smysluplně lyže.) Pravděpodobně však při předklánění vypadávaly poutníkům z nůše věci, a proto začali vymýšlet jiná zavazadla a propracovali se až k myšlence batohu, jak jej známe dnes. Jak tedy vybrat co nejlepší novodobou nůši na trek?

A jaký batoh by vybrali odborníci? Mrkni na výběr nejlepších batohů podle testerů Světa outdooru

Výběr

Samozřejmě si přejete dobrý batoh. Jiný přece ani nechcete. Jak tedy vybrat dobrý batoh? Při pořizování batohu si nejdřív ze všeho promyslete aktivity, které s ním budete podnikat. Pokud totiž sebelepší batoh použijete na špatný účel, budete se zbytečně trápit.

Velikost

Čím větší batoh, tím více zbytečností. Lépe se balí do většího batohu. To je fakt, ale při jeho naplnění roste i jeho objem a hlavně hmotnost. Velikost batohů se uvádí v litrech. Obecně se dá říct, že batohy na treky jsou v kategoriích:

  • 40 – 60 l: třídenní až týdenní trek
  • 60 – 80 l: vícedenní treky
  • nad 80 litrů – velký batoh pro nezávislý trek bez podpory chat nebo doplňování zásob

Hmotnost batohu

Základní veličinou batohu je tzv. „mrtvá hmotnost“. Co to je? Jedná se o hmotnost prázdného batohu, kterou i sebelepším způsobem na zádech neovlivníte jinak než pouze výběrem batohu. Kolik tedy váží trekový batoh?

Kategorie ULTRA

Jako příznivci cestování na lehko jste schopni stlačit tuto veličinu u batohu o objemu cca 50 – 60 litrů pod 1 kg. Například batohy: Osprey Levity 60: 870 g, Gossamer Mariposa 60 Backpack: 760 g vel. L apod. U většiny lehkých batohů jste však omezeni nosností, případně jednokomorovou konstrukcí.

Kategorie NALEHKO

Do této kategorie trekových batohů patří modely, které zvládnout odnést základní vybavení při treku s ubytováním, tzv. chata-chata. V tom případě vystačíte s batohy o objemu 30 – 40 litrů. To jsou například batohy: Deuter FUTURA PRO 36: 1 580 g, Osprey Eja / Exos: 1 130 g / 1 160 g, Salewa ALP TRAINER 30+3 WS: 1 235 g,  Pinguin Vector 35: 1 330 g.

Kategorie MEDIUM

Zde vybíráme trekový batoh pro zlatou střední cestu. Hmotnost se pohybuje ve stejné objemové kategorii okolo dvou kilogramů. Například s batohy: Deuter AIRCONTACT 55 + 10: 2 370 g, Pinguin Explorer 60: 1 970 g, Osprey ATMOS AG 65 II: 2 190 g, Vaude WO CENTAURI 65 + 10: 2 320 g. Ve většině případů se jedná o batohy s propracovaným nosným systémem, dvě komorami, extra vstupem čelním panelem a systémem kapes a uchycení outdoorového vybavení na batoh (hole, cepín, karimatka, lahve).

Kategorie HARD

V této kategorii naleznete batohy, které hodně vydrží a zvládnou i vysokou nosnost. Případně mají propracované nosné systémy nebo další prvky, jakými jsou nepromokavé materiály, připínací „day pack“ batohy nebo integrované transportní obaly. Například batohy: Lowe Alpine Cerro Torre 80:100: 2 900 g, Lowe Alpine Kulu 65:75: 1 800 g, Deuter AIRCONTACT PRO 60 + 15: 2 990 g, Boll Quantum 60 – 80 RF: 2 230 g.

Jak nám sedne?

Protože s batohem na zádech strávíte i stovky hodin, musí vám bezpodmínečně dobře sedět. Větší trekové batohy mívají nastavitelnou délku zad, což využijete, pokud se o něj chcete dělit třeba v rodině. Některé batohy naopak můžete pořídit v několika délkách zad (velikosti torza), které se označují například jako M/L a XL apod. V takovém případě kupujete batoh na míru a sdílet ho můžete jen s lidmi stejné výšky. Některé batohy nabízejí i verzi pro ženy, která je speciálně konstruovaná pro ženskou postavu. Dál si všímejte i rozteče ramenních popruhů, neměly by vám sjíždět z ramen nebo naopak svírat krk a tlačit do něj. Bederní pás by měl být nad boky. Čím větší objem batohu, tím bývá bederák bytelnější a tvarovaný s 3D konstrukcí.

Aby batoh dobře seděl

Nosný systém batohu přenáší hmotnost nákladu na ramena a bedra. Rozložení hmotnosti na ramenní popruhy a bederní pás se dá regulovat. Důležitá je velikost zad batohu, která je buď nastavitelná, nebo fixní. Pokud je velikost zad fixní, a nejde ji tedy změnit, musíte batoh vybrat podobně jako oblečení – správnou velikost odpovídající vaší postavě. Pozor, pouhým prodlužováním či zkracováním délky ramenních popruhů se délka zad batohu nemění.

Nosné popruhy by měly být pohodlné, anatomicky tvarované a přiměřeně polstrované. Nesmějí svírat krk ani padat z ramen. Jsou nejvíc namáhanou částí batohu, proto musí být důkladné a precizně připevněné.

Bederní pás odlehčuje nosným popruhům a tím i ramenům. Bederák je fixován v pase a nese často víc než polovinu hmotnosti těžkého batohu. Mívá boční dotahy, které zabraňují kymácení batohu. Bederák by měl být dostatečně tuhý a přitom přiměřeně polstrovaný, spona musí perfektně držet, v případě potřeby musí jít naopak snadno a rychle rozepnout. U některých batohů je tento pás odnímatelný a obsahuje kapsy na uložení drobností.

Balanční popruhy dolaďují optimální nastavení nosného systému, přitahují batoh k ramenům, a tím zajišťují jeho větší stabilitu. Musí být možné je dotahovat i povolovat při nasazeném batohu, jen tak se dá za chůze plynule regulovat přenos zatížení z ramen na bedra a naopak.

Hrudní popruh zabraňuje padání popruhů z ramen a vymezuje jejich umístění na ramenou. Měl by být výškově nastavitelný, opatřený sponou s dotahem a pružný (nesmí bránit dýchání). Většinou je na něm integrovaná píšťalka.

Vlastnosti dobrého batohu

Důležité pro pohodlné nošení je dostatečné polstrování zad, ramenních popruhů a bederního popruhu. Pro náročnější aktivity by měl batoh mít také dobré odvětrávání, které zajišťuje zádový systém. Většinu ventilačních a zaručeně odvětraných zádových systémů však berte s rezervou. Když se aktivně pohybujete, budete se na zádech potit tak jako tak.

I pokud vám batoh sedí na zádech jako ulitý, nemáte vyhráno. Je třeba ještě promyslet, jestli vám vyhovuje provedení komor, kapes, zádového systému a dalších detailů. Batoh by měl mít bytelné (značkové) spony z kvalitního plastu, kvalitní popruhy, dobře chodicí ve sponách, dobré polstrování, dostatečně masivní zipy atd.

Turistické batohy mívají integrované pláštěnky, při nákupu zjistěte, zda tuto praktickou věc váš batoh má, případně rovnou dokupte správnou velikost externí pláštěnky. Speciální batohy mají navíc specifické funkce a vychytávky. Podrobně se s nimi seznamte. Některé nenajdete ani v návodu a je třeba kouknout na stránky výrobce či na užitečné videorecenze.

Dno batohu by mělo být z odolného materiálu a případně ještě zesílené, aby se nepoškodilo při pokládání. Stejně tak je žádoucí, aby bylo omyvatelné a zajišťovalo alespoň základní voděodolnost.

Čím je batoh větší, tím více vám přijde vhod, když má více vstupů do hlavní komory či komor. Tak se dá vstoupit do batohu z více stran a vzít pouze to, co potřebujeme. Vstupy by měly být v ideálním případě zajištěny tak, aby bylo možné batoh používat i v případě selhání zipu.

Víko batohu kryje vstup do batohu, a to i při maximálním naplnění objemu a naplněném nástavci. Víko batohu také zpravidla obsahuje kapsy z vnější i vnitřní strany s úložným prostorem pro drobnější věci. U některých modelů je možno z víka vytvořit samostatnou ledvinku.

Batoh na vícedenní přechody

Do batohu se vejdou potřeby na více dní – stan, spacák, karimatka, jídlo, oblečení a vaření. Měl by mít co nejlepší nosný systém, který přesně a pohodlně sedí na zádech. Po dobu akce se bude mnohokrát vybalovat a zase balit, i v průběhu dne je třeba mít přístup k věcem. Výhodou jsou proto dva vstupy, nástavec a prostorné víko (oddělitelné) s kapsami a boční kapsy. Hlavní komora rozdělená na dvě části zvyšuje komfort při balení a vybalování.

Jak vybrat trekový batoh

Aby batoh dlouho sloužil

  • Nechte si při nasazování batohu pomoct. Šetříte tím ramenní popruhy.
  • Používejte trik nosičů – odkládejte batoh na vyvýšené místo. Při nasazování či sundávání opět šetříte batoh.
  • Chraňte si plastové spony, když batoh odkládáte na zem, např. v dopravních prostředcích. Spony se snadno rozšlápnou.
  • Ostré předměty balte do obalů.
  • Vyhýbejte se umísťování příliš mnoha věcí na batoh. Takový batoh se často zachytává a popruhy či látka dostávají zabrat. Případně věci ztrácíte.

Jak vybírat batoh na prodejně

  • Musí se líbit: barva.
  • Máte jasno ve velikosti: pokračujte a vybírejte.
  • Odhadněte délku zad. U nastavitelných batohů zkuste její nastavení.
  • Zkoušený batoh byste měli určitě vyzkoušet se zátěží!
  • Batoh se nasazuje přidržením za madlo mezi ramenními popruhy a jeden ramenní popruh. Při nasazování si můžete pomoci i nahozením pomocí stehna do dna batohu. Nosné popruhy nechejte povolené.
  • Jako první se zapíná bederní pás. Měl by sedět svým středem na kyčelních kostech tak, aby na něj efektivně přenášel hmotnost. Bederák by měl nést minimálně polovinu zátěže. Zkuste si posadit batoh pouze na bederák bez ramenních popruhů. Jde to?
  • Pak upravte délku ramenních popruhů. Tak, aby netlačily, nedřely, nebyly moc utažené ani moc volné. Zkontrolujte si, že máte dostatečně dlouhé polstrování a netlačí vás spona nebo plochý popruh do žeber (běžné u velkých hrudníků).
  • Dotáhněte balanční popruhy (to jsou ty od vrchlíku směrem k ramenům) do mírného napětí. Balanční popruhy mohou být i na bederáku! Ramenní popruh by tak měl kopírovat vaše záda, přes lopatky, ramena a přes hrudník bez dutin, zlomů, krčení a nadměrného tlaku. Pokud vám nesedí, batoh sundejte a záda nastavte znovu.
  • Na prodejně nikam nepospíchejte. Vyhraďte si na takový výběr dostatek času a klidu. S batohem po prodejně choďte, poskakujte, dělejte dřepy, pohybujte se do stran. Zkuste zvednout ruce. V mezičase zkoušejte kapsy na bederáku. Jejich ovládání a velikost. Má batoh síťky na odkládání lahví nebo jiného vybavení bez nutnosti sundávání batohu? Opět vyzkoušejte! Vašeho favorita si nechejte na zádech klidně i 15 minut. Choďte po prodejně a zkoušejte si třeba trekové hole.
  • Vybráno? V tom případě si ještě nezapomeňte nechat vysvětlit všechny finesy na vašem favoritovi. Kapsy a přístupy do nich. Umístění integrované pláštěnky. Odepínání víka. Fixaci holí, karimatky, cepínu apod.

Co radí výrobci?

Lukáš Soumar, vývojář a designér batohů Pinguin

Podle čeho bys vybíral trekový batoh?

Podle toho, zda plně vyhovuje mým představám a požadavkům na batoh, který právě vybírám.
Je důležité být si jistý, na co budu batoh používat. S tím souvisí objem, typ zádového systému a prvky výbavy – dostatek a vhodné umístění kapes a popruhů atd. Vše je třeba dobře promyslet, a hlavně poctivě vyzkoušet.
Rozhoduje kvalita provedení a použitých materiálů (zipy, spony, textilie, popruhy, pevnostní švy, celková jednoduchost batohu a promyšlenost jeho detailů, nápaditost). A samozřejmě se mi musí líbit.


Jak se správně měří délka zad?

Pro správný výběr délky zad batohu je důležitá délka torsa uživatele. Délka torsa je vzdálenost mezi nejvystouplejším krčním obratlem (C7 – snadno ho naleznete při předklonění) a horní hranou kyčelní kosti.

Nenaplněné očekávání od batohu?

Často se očekávání uživatelů týkají kombinace dokonalého odvětrání, ultra nízké hmotnosti a neuvěřitelné nosnosti. Je fajn být realista a uvědomit si, že když půjdu svižně do kopce, zpotí se mi záda i bez batohu, a když bude 50l batoh vážit do 1 kg, nemůžu od něj čekat, že unese 30 kg (kdo by to taky chtěl na zádech tahat, že?).

jak vybrat trekový batoh

Miguel Tiblas , designér se specializací na zádové systémy značky Deuter

Podle čeho vybírat batoh?

Ze všeho nejdůležitější je, aby batoh perfektně padl a poskytoval dostatek pohodlí. Krom toho by měl mít ty správné vlastnosti a prvky pro aktivitu, pro kterou je určen. Naše zádové systémy i funkční detaily jsou navrženy pro široké spektrum použití, od jízdy na kole, přes turistiku až po lezení.

Jak změřit délku zad?

V zásadě je potřeba si nejdříve uvědomit, jak batoh nejraději nosíme. Měli bychom si proto položit otázky jako: Preferuji větší zatížení boků? Vyhovuje mi spíše o něco jednodušší bederní pás? Mám široká nebo úzká ramena? Zádový systém máme pro každého.

Samotná délka zad se měří mezi třetím bederním a sedmým krčním obratlem. Nosný systém si na základě zjištěné hodnoty můžete u velké části batohů Deuter upravit. Pro snadnější nastavení jsme ještě na záda přidali měřítko v rozmezí velikostí S až XL. Batohy, u kterých se délka zad měnit nedá, nabízejí i tak řadu možností a dokáží se přizpůsobit takřka každé postavě. Pokud je běžná verze přece jen krátká, můžete sáhnout po jednom z modelů EL s prodlouženými zády. Pro ženy zase nabízíme batohy se zkrácenými zády, které nesou označení SL.

Jaká jsou nenaplnitelná očekávání od batohu?

To že pro změnu ponese on mě… Batoh je věrný parťák, ať už s ním vyrážíte na kolo, trek či za lezením. Od těch našich toho můžete očekávat opravdu hodně, bez ohledu na to, zda se zaměříte na funkčnost, odolnost nebo udržitelnost. Přesvědčte se sami!

Luděk Pravda, majitel a designér batohů Boll

Podle čeho bys vybíral trekový batoh?

Kromě těch běžně omílaných kritérií mě v posledních letech stále více a více zajímá schopnost zádového systému dodat maximální volnost pohybu v ose sagitální, frontální a vertikální, ve kterých se lidské tělo pohybuje a rotuje. Tato volnost přináší zcela nadstandardní výhody oproti klasickému uchycení bederáku a ramenních popruhů.

Jak se správně měří délka zad?

Odshora dolu, krejčovským metrem, ten používám také a funguje dobře. Je-li to ale myšleno ve vztahu k volbě správné velikosti zádového systému, to si designéři určují sami a bývá to od 7. krčního obratle po horní hranu pánevní kosti. Není nad to si ale batoh naplnit, hodit na záda a vyzkoušet.

Nenaplněné očekávání od batohu?

Snažím se vymyslet batoh, který bych při pohybu nevnímal a měl pocit, že nic neváží, a přitom se do něj vše vejde. Splňuje to zatím pouze můj poslední prototyp z řady NENE, který permanentně leží ve skříni.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: