Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Výběr stanu je vždy otázkou kompromisů. U dobrého stanu do hor hraje roli hmotnost, odolnost a pak samozřejmě cena. Na co si dát pozor a podle čeho vybírat stan?
Jako u všeho vybavení je potřeba si při výběru stanu nejdřív ujasnit, na co ho budu používat.
Jaké otázky si položit při výběru stanu:
Jak často ho budu stavět?
Ponesu ho na zádech?
Kolik lidí v něm bude spát? Bude potřeba místo i pro vybavení?
Chci, aby měl předsíňku či apsidu? Kolik má mít vchodů?
V jakých podmínkách v něm budu spát (od jara do podzimu, zima, vysokohorské podmínky)?
Budu v něm jen spát?
Kolik do něj chci investovat? (poměr kvalita x cena)
Z odpovědí na výše uvedené otázky by vám měl jednoznačně vyjít typ stanu, který potřebujete. Níže pak uvádíme základní parametry, které je dobré při výběru sledovat.
Asi nejuniverzálnější a nejčastěji používaný typ stanu. Kombinuje relativní pohodlí s celkem kompaktními rozměry a přijatelnou hmotností (cca 2,5 – 5 kg). Využití najdou jak v kempu, na vodě, tak na nenáročných trecích. Obvykle se vybírají podle počtu osob – dvou-, tří- nebo čtyřmístné (a různé varianty jako pro 2,5 člověka atd.). Nabídka turistických stanů je velmi široká – od „nouzovek“, co protečou při první bouřce, až po kousky určené i do horších klimatických podmínek.
Ultralehké stany
Tzv. ultralight vybavení v poslední době získává na popularitě. Pokud totiž celý svůj „dům“ nesete celé dny na zádech, je znát každý gram. Jako ultralight/ultralehké označují výrobci zpravidla stany, které se svou vahou dostanou pod 2,5 kg pro dva a 2 kg pro jednoho. Pokud ale honíte každý gram, a dokonce si zkracujete držadlo kartáčku na zuby, je to pořád dost těžké. Ty nejlehčí kousky pro jednoho váží kolem jednoho kilogramu, některé tuhle magickou hranici dokonce překonávají. Opravdu ultralehké stany pro dva pak mají kolem 1,5 kg, což už je opravdu stan jako peříčko.
Tato kategorie stanů je určená zejména pro vysokohorskou turistiku, tedy do náročných klimatických podmínek. Využití najdou zejména na expedicích (jak už název napovídá), ale i při delším pobytu v přírodě (dlouhý trek apod.). Expediční stany kombinují poměrně nízkou hmotnost (od 1 kg na osobu) a vysokou odolnost a stabilitu i v silném větru, proto také zpravidla bývají dražší.
Rodinné stany
Kategorie stanů určená do kempu pro dlouhodobé pobývání. U takového stanu hledíme především na pohodlí a výdrž. Měl by být prostornější, protože v něm za špatného počasí třeba budeme mastit karty, a mělo by se do něj pohodlně vcházet. Mohou být vysoké tak, že se v nich i pohodlně postavíte. Výhodou je prostorná předsíňka pro uložení věcí. Jelikož bude stát na jednom místě dlouhé dny vystaven povětrnostním podmínkám (slunci, dešti), jde nám o kvalitu materiálů, které se jinak rychle opotřebovávají. Hledíme tedy na hodnoty vodního sloupce a použité materiály. Naopak tolik nehledíme na hmotnost, protože ho zřejmě poneseme jen z auta na stanové místo. Nezáleží ani tak na jednoduchosti stavby.
Luxusními vychytávkami v nabídce rodinných stanů jsou zatemnělé ložnice, což může být příjemné pro ty, kdo si rádi přispí, nebo pokud chcete v poledne dát spát malé nezbedy. Zajímavou alternativou jsou také nafukovací stany – místo tyček má stan nafukovací „tunely“, což je pohodlné a rychlé pro stavění a nehrozí zlomení tyčky, konstrukce je přesto velmi pevná.
Podrobněji jsme se výhodám a nevýhodám různých parametrů stanů (tvar kopule a tunelu, rozměry, konstrukce apod.) včetně nákresů věnujeme v článku To základní o stanech.
Co sledovat při výběru stanu?
Nepromokavost
Obecně platí, že stan kvalitního výrobce zvládne to, na co je určený. Voděodolnost stanu udává veličina vodní sloupec, jejíž metrika ovšem není u všech výrobců jednotná. Vodní sloupec má smysl sledovat zejména u podlážky – kvalitní stany mívají mezi 5000 a 10 000 mm. Další odolnost proti vodě může zajišťovat polyuretanový (PU) zátěr, jedno- nebo oboustranná silikonizace nebo DWR (vodoodpudivá) úprava. Zatímco materiály s PU zátěrem působením UV záření časem ztrácí své vlastnosti, silikonizace je trvanlivou a spolehlivou ochranou proti vodě – obě technologie ale zapříčiní, že stan nebude tolik „dýchat“. Samozřejmostí by měly být nepropustné švy (ať už podlepené, silikonizované nebo svařené).
Ta hraje roli, pokud stan budeme nosit na delší vzdálenosti. V tom případě se snažíme hledat stan vážící kolem 1 kg na osobu a méně (např. 2 kg pro 2 lidi). Ale pozor! Upřednostňování hmotnosti jako jediného kritéria výběru je ošidné – podstatnou roli by měly hrát i další vlastnosti, zejména pak odolnost.
Rozměry
Pečlivě si prohlédněte rozměry stanu. Pokud má na výšku méně než 110 cm, ani si v něm nesednete, což je u lehký stanů určených výhradně pro přespání možné. Na šířku zabere jeden člověk kolem 60 cm a na výšku by stan měl být aspoň o 25 cm delší, než je výška postavy. Záleží také na tvaru stanu – pokud má stěny hodně skosené, bude v něm „těsno“. Pokud chcete spát ve stanu i s věcmi pohodlně, počítejte je minimálně jako půl člověka navíc (např stan pro 2,5), nebo zvolte stan s prostornou přesíňkou.
Tvar
Pro outdoor jsou využitelné zejména tvar kupole a tunelu. Konstrukce – tedy počet prutů a možnosti upevnění hrají roli zejména ve větru. Obecně se říká, že kupolovité stany díky křížení prutů lépe odolají větru. Tunely jsou vhodné spíš do oblastí, kde fouká vítr jen z jednoho směru – je nutné je postavit po směru větru.
Odolnost proti větru ovšem začíná už při výběru vhodného místa pro stan, orientace vchodu a také na schopnosti stan správně ukotvit. To ale může představovat např. na skalnatém či písčitém terénu dost velký problém. Velkou výhodou tak může být samonosný stan – tedy takový, co sám drží tvar a kotví se jen, aby neuletěl.
Konstrukce
Dalším otazníkem je vnější nebo vnitřní konstrukce. Pohodlněji se staví stany s vnitřní konstrukcí (nejdřív postavíte ložnici s pruty a pak přes to přehodíte tropiko), pokud ale stan budete stavět nebo balit v dešti – což se na delších trecích může snadno stát – oceníte konstrukci vnější (pomocí prutů se staví tropiko, ložnice se přichytí až k postavené vnější kostře).
Větrání
Abyste ve stanu nebyli ráno jako v parní lázni, záleží na schopnosti stanu větrat. Malé střešní okýnko je fajn, ale určitě nezachrání vše. Rozhoduje zejména počet plášťů. Lehčí je samozřejmě stan jednoplášťový, jeho zásadní problém je však srážení vlhkosti. Dvouplášťové stany mají tu výhodu, že vzduch mezi tropikem a vnitřní ložnicí cirkuluje a voda kondenzuje zevnitř na tropiku a stéká po něm dolů, zatímco ve vnitřním stanu zůstává sucho. Je potřeba si přiznat, že každý stan se i přes sebelepší odvětrání více či méně zapařuje – nechte ho vždy vyschnout.
Vchody a úložné prostory
Dva vchody přidávají na hmotnosti, ale jsou pohodlnější, protože se nemusíte přelézat, a stan se lépe větrá. Pokud má stan prostornou přesíňku (s nosnou konstrukcí) nebo i dvě, můžete v ní uložit batohy nebo ve špatném počasí i uvařit. Apsida (skosené prodloužení stanu) stačí většinou tak akorát k uložení bot.
Další vychytávky
– Vchod vnitřní ložnice může být zdvojený – jednou s látkou a jednou pouze se síťkou, která slouží jako moskytiéra – v létě je větrání k nezaplacení.
– Zapomeňte na laminátové a durawrapové pruty. Jasnou volbou je dural, který je daleko odolnější.
– U tropika oceníte rip-stop úpravu. Takto tkané materiály jsou lehčí a mají vyšší odolnost proti protržení, případně by se trhlina neměla dál šířit. Další výhodou je lepší propustnost světla do stanu.
– Pro spaní na sněhu se hodí sněžné límce (na spodním okraji stanu, které se zahrabou sněhem) a kolíky do sněhu pro kotvení, protože ty běžné na sněhu moc nefungují.
Pár rad na závěr
Stan je nejlepší vidět na vlastní oči – nechte si ho v prodejně postavit.
Výběr stanu bude vždy kompromisem – hmotnost X odolnost, prostornost apod. Nevybírejte tedy jen podle hmotnosti/vodního sloupce apod.
Za opravdu lehký a odolný stan si připlatíte. Kvalita zkrátka něco stojí.
Ultralight expediční stan Waterfall Double UL pro dva s hmotností pouhých 1,45 kg a kompaktními rozměry po sbalení (méně než 40×13 cm) je super tipem, jak ušetřit na horách svá záda a místo v batohu. Plachta i moskytiéra jsou vyrobeny z moderních materiálů (20D Nylon, 210T Anti-tear Polyester) které zajišťují vysokou nepromokavost při udržení dostatečné prodyšnosti a nízké hmotnosti. Díky samonosné konstrukci se dá snadno postavit i tam, kde nejdou zapíchnout kolíky.
Zdravím, chtěl bych se zeptat na stan Waterfall Double UL jestli s ním máte nějaké zkušenosti a případně jak jste se o něm dozvěděla.Předem díky za odpověď.
Hezký den, o stanu jsem se dozvěděla od výrobce, osobní zkušenost s ním nemám. Je to tip na zajímavý produkt od naší redakce. Obecně článek ale není o tomto stanu 🙂
Magdalena
Stan Vango beta350xl
2019 jsem si poridila na vystave ForCamping tento stan, od sameho začátku nic moc zkušenosti. Špatně se stavěl, při dešti když člověk otevřel vchod do předsíně, nateklo vám za krk či aspoň dovnitř. Po zimě jsem stan rozbalila v kempu a vytáhla hrst tycek, praskla gumička uvnitř. Tu jsem sice nahradila, ale podle mě by to mělo vydržet víc… Přišel větší déšť a stan začal protékat, jak v ploše tak přes švy, v předsíňce normálně nakapáno, zevnitř na tropiku kapky vody… Nechcete to mít v batohu, uskladněném v predsince… Takže ano, je prostorný, velký, celkem lehký a to je asi tak vše, Vango stan už nikdy víc.
Zdravím, chtěl bych se zeptat na stan Waterfall Double UL jestli s ním máte nějaké zkušenosti a případně jak jste se o něm dozvěděla.Předem díky za odpověď.
Hezký den, o stanu jsem se dozvěděla od výrobce, osobní zkušenost s ním nemám. Je to tip na zajímavý produkt od naší redakce. Obecně článek ale není o tomto stanu 🙂