Dobrý outdoorový spací pytel slouží několik let, než je potřeba koupit nový, a v ten okamžik bývá často složité orientovat se rychle v nabídce, kterou člověk běžně nesleduje. Jak postupovat při výběru?
Spací pytle lze posuzovat a vybírat podle celé řady parametrů. Pro naše účely a snadnou orientaci nám poslouží čtyři základní hlediska.
1. Dle náplně
Prvním kritériem, podle kterého můžeme spací pytle vybírat, je použitá náplň.
Syntetická vlákna jsou nenáročná na údržbu, vhodná i do vlhkého prostředí a pro alergiky. Samozřejmě existuje celá řada vláken, která se odlišují kvalitou, a tedy i cenou. Spacáky s méně kvalitními vlákny jsou levnější a pro běžné letní podmínky většinou dostačující. U kvalitních umělých vláken, která se používají pro třísezonní a zimní spacáky, je cena o něco vyšší.
Peří nebo syntetika?
Při stejných izolačních vlastnostech, je péřový spacák oproti syntetickému sbalitelnější a lehčí. Nevýhodou peří je složitější údržba, absorpce vlhkosti, pomalejší schnutí, složitější výroba, a tím i vyšší cena. Peří je špičkový izolant, ovšem nejlepší syntetická vlákna mu jsou schopna konkurovat.
Zatímco přednosti péřového spacího pytle se uplatní především ve velkých a suchých mrazech, syntetická vlákna ocení ten, kdo nestíhá o spacák patřičně pečovat a bude ho používat spíše ve vlhčím prostředí.
Tip: Chcete využívat výhod syntetiky i peří? Koukněte na tento chytrý spacák, ve kterém najdete oba materiály zároveň.
Podrobněji jsme se na jednotlivé parametry výběru spacáku zaměřili v článku Jak vybrat spací pytel? Výhody a nevýhody peří a syntetiky, teplotní určení a další kritéria
2. Dle tepelného určení
Dalším způsobem, jak si vybírat spací pytel je jeho tepelné určení.
Evropská norma EN 13537 vymezuje čtyři teploty:
- horní extrém
- komfortní teplota
- limitní teplota
- extrém
Horní extrém vyjadřuje teplotu, při které nám bude ve spacáku už nepříjemné horko. Komfortní teplota/horní hranice tepelného komfortu (pro standardní ženu 60 kg) – pokud teplota klesne pod tuto hranici, pak bude „standardní ženě“ už chladno. Limitní teplota/spodní hranice tepelného komfortu (pro standardního muže 70 kg) – obdobně jako u „standardní ženy“, zde u „standardního muže“ při poklesu teploty pod tuto hranici nastává pocit chladu. Také teplota označovaná jako extrém označuje teplotní mez, kdy noc ve spacáku ještě překlepeme bez zdravotních následků. Nejen že se nevyspíme, ale navíc organismus dostane pěkně zabrat. Při nižší teplotě dochází k podchlazení organismu.
Pro zkušené uživatele je teplotní určení dobrým měřítkem pro výběr spacáku, méně zkušení by měli nějaký ten stupínek teploty ještě ubrat. Uvedené teplotní určení výrazně korigují tělesné parametry, ale také věk a kondice.
3. Tvar a velikost spacáku
Dalším možné dělení je dle tvaru spacáku. Nejjednodušším spacákem je spacák dekový, který je vhodný spíše do kempu nebo na chalupu. Mumiový spacák optimalizuje velikost vyhřívaného prostoru, snižuje únik tepla a kapuce chrání hlavu před chladem. Rozšířené mumie jsou vhodné pro majitele silných postav. Existují i speciálně rozšířené dámské mumie, respektující odlišnosti dámské postavy. Anatomické a pružné mumie zase kopírují lidské tělo.
Rovněž je třeba vybrat i správnou délku spacáku. Spacák by měl být alespoň o 15-20 cm delší, než je výška postavy.
Zásadou je, že velký spacák malé tělo špatně vyhřívá a těsný spacák zase při stlačené izolační vrstvě příliš nezahřeje.
4. Dle použití
Spacáky se rozdělují podle ročního období, kdy lze spacák použít – letní, třísezónní a zimní (vztažené na středoevropské klima). Hranice nejsou ostré a kategorie se často překrývají, ale pro hrubou a snadnou orientaci je toto dělení praktické.
Jinou oblast použití pokrývají cyklospacáky, jsou lehké a minimalistické, ale jsou převážně pro letní účely. Specialitou jsou péřové expediční spacáky vhodné do silných a suchých mrazů.
Výběr spacího pytle je samozřejmě možné nechat na někom, kdo problematice rozumí. S výběrem správného spacáku vám rádi poradí v HUDYsportu. Velký výběr spacáků všech kategorií najdete na http://www.hudy.cz/spacaky/.