Jak se orientovat v nepřeberné nabídce cestovního pojištění? Jaké pojištění je pro mě to nejvýhodnější? Je potřeba zvolit kombinaci, která bude vyhovovat charakteru konkrétní cesty. Ale podle čeho vybírat? Martin Procházka, pojišťovací specialista pojišťovny UNIQA prozradil, jak takovou kombinaci vybrat.
Valící se otázky
1. Kam jedete? Evropa či svět? Pokud cestujete na jedno místo, není co řešit. Pokud plánujete více cest nebo si nejste jisti, zvolte raději svět.
2. Na jak dlouho jedete? Jedná se pouze o tuto cestu, nebo budete cestovat v průběhu roku do zahraničí znovu? V poměru „cena/výkon“ pak doporučujeme roční cestovní pojištění na neomezený počet cest. Délka jedné cesty nemůže překročit určenou dobu, např. 45 dní, 6 měsíců…
3. Budete vykonávat v zahraničí nějakou práci? Pokud ano, rozhodně zvolte pojištění, které pokrývá pracovní cestu.
4. Pozor na sporty, které chcete v zahraničí provozovat, mohou být ve výlukách nebo jako nutné připojištění rizikových sportů.
5. Pozor na lyžování – je považováno za nebezpečný sport, nebo je sjednáváno speciálním tarifem.
6. Vysokohorská turistika je obvykle v pojištění omezena výškou, např. 4000 m. n. m. Některé pojišťovny nezahrnují výstupy na vrchol Via Ferrata. Zvolte tarif, který tato rizika pokrývá.
7. Pozor na plážové adrenalinové aktivity. Jízda na vodním skútru, na banánu, jachting, parasailing, vodní lyžování, potápění s instruktorem je považováno za rizikový sport. Klient nepředpokládá, že na dovolené bude provozovat rizikový sport, ale plážovou aktivitu náhodně využije (aniž by si uvědomil, že se o rizikový sport jedná).
8. Pozor také na nepojistitelné sporty (např. bojová umění, horolezectví).
CO POJIŠŤOVNY ŘADÍ MEZI EXTRÉMNÍ SPORTY automotosport; bungee jumping; canyoning; cyklokros a jiné sjíždění náročných terénu na kole; jízda na koni; kanoistika a jiné sjíždění divokých řek; letecké motorové sporty; lety na rogalu; lyžování a snowboarding na vyznačených sjezdovkách a trasách; parasailing; potápění s dýchacím přístrojem; rafting; seskok padákem; speleologie; surfing a windsurfing na moři; vodní motorové sporty; vysokohorská turistika (rozumí se pohyb v horském terénu do výšky 4.000 m. n. m., kde se realizují výstupy na vrchol nejjednoduššími cestami do obtížnosti 2 klasifikace UIAA nebo po předem zajištených cestách – Via Ferrata Kletternsteige a kde se vystačí pouze s těmito pomůckami : přilba, sedací úvaz, jištění určené pro Via Ferraty; v ledovcových horách mačky, cepín, 30m lano); závěsné létání a jiné obdobné nebezpečné sporty. |
9. Rozhodně doporučujeme uzavřít pojištění vč. odpovědnosti za škodu! Pokud na dovolené v zahraničí způsobíte škodu dalším osobám, např. při rekreačním sportu, při lyžování, na ulici, v obchodě apod., tak za tuto škodu zodpovídáte a musíte ji uhradit, pokud ovšem nemáte toto riziko připojištěné.
10. Jak vysoké krytí zvolit? Při cestách po Evropě vám možná může stačit základní krytí, ale mimo Evropu rozhodně doporučujeme vyšší krytí.
11. Připojistit zavazadla? Pokud necestujete na lehko, tak doporučujeme připojistit! Alespoň budete mít jistotu úhrady vašich svršků (při předání oficiálnímu dopravci nebo v případě odcizení krádeží vloupáním v místě ubytování nebo z vašeho vozidla). Je potřeba vždy pročíst výluky a podmínky tohoto připojištění. Některé pojišťovny mají ve výlukách i fotoaparáty a elektroniku všeho druhu.
12. Obsahuje pojištění i asistenční službu? Asistenční služba by měla být dostupná 24 hodin denně a pojistka by ji měla vždy obsahovat. Pokryje repatriaci (převoz zpět do ČR, a to i v případě úmrtí – převoz tělesných ostatků), dále návštěvu opatrovníka v zahraničí u nezletilé osoby nebo osoby, která není schopná samostatného návratu do ČR. Asistenční služba by měla komunikovat v místním jazyce, být dostupná 24 hodin denně pro případ např. řešení zdravotních problémů klientů v zahraničí.
13. Některé pojišťovny nabízejí levné pojištění v Evropě, které platí ale jen v členských státech EU. Ne všechny Evropské státy jsou však členem EU.
14. Některé pojišťovny mají ve svých podmínkách omezení, že ošetření a léčení platí jen ve veřejných zdravotních zařízeních.
15. Pozor na překročení délky pojištěné cesty – chcete zůstat v zahraničí o pár dnů déle a pojistná smlouva již tyto dny nekryje? Prodlužte si včas vaše pojištění.
Nabídka pojišťoven je pestrá, proto buďte obezřetní a informujte se na veškerá plnění, která dané pojištění nabízí.
ISIC – průkazy pomohou s pojištěním
Jako student máte díky své ISIC kartě (mezinárodní identifikační průkaz studenta) možnost využít oblíbený benefit na cesty – Oficiální cestovní pojištění ISIC zahrnující i extrémní sporty. V případě nutnosti zákrok či hospitalizaci sjedná asistenční služba ihned. A vyjíždět s ním můžete během roku i opakovaně bez nutnosti hlásit jednotlivé výjezdy do zahraničí. To uvítáte zejména jako rodiče svých náctiletých ratolestí, neboť toto pojištění můžete objednat i žákům základních škol díky mezinárodnímu identifikačnímu průkazu žáka základních škol ISIC SCHOLAR. Pokud vám ještě nebylo 26 let a jste držitelem mezinárodního průkazu mládežníka IYTC, můžete využít studentského benefitu a pojištění si pořídit také.