Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Nákladní vozík za kolo je šikovný pomocník pro přepravu většího nákladu: nákupu, rybářského vybavení nebo třeba výbavy na dálkových cyklovýpravách. Jak ale vybrat ten správný nákladní cyklovozík za kolo?
Proč vozík místo brašen?
Nákladní vozík za kolo výrazně zvýší přepravní kapacitu kola a umožní přehledněji uložit vybavení, tudíž odpadá otravné přehrabování v brašnách na nosiči kola.
Nákladní vozíky najdou využití také při delších cyklistických výpravách, ale také na cykloputování s dětmi, jejichž kola není možné tolik naložit a je třeba rodinný náklad převézt pouze na kolech rodičů. Spolehlivým pomocníkem je také na výpravách na tandemovém kole (dvojkole), na něž se obtížně sbalí vše pro několikatýdenní výpravu.
Co zvážit?
Jak tedy na výběr nákladního vozíku za kolo? Ujasněte si následující:
Na co přesně chcete vozík využívat?
Kolik nákladu na něm budete chtít přepravovat?
Po jakých cestách s ním plánujete jezdit? Převážně na zpevněných, nebo i terénem?
Je pro vás důležitá skladnost a hmotnost vozíku? Budete vozík přepravovat i autem či letadlem?
Bude vám vadit případná změna jízdních vlastností kola?
A důležité kritérium na závěr: Je vozík kompatibilní s vaším kolem? Půjde k němu připevnit?
Nákladní vozíky najdeme různých velikostí, zásadním dělicím parametrem je počet kol. Na trhu jsou tedy vozíky jednokolové a dvoukolové (neboli jednostopé a dvoustopé).
Jednokolové vozíky
Jednokolový nákladní vozík je ideální pro cyklisty, pro něž je důležitá rychlost a nízká hmotnost. Jednostopý vozík s tenkou pneumatikou vás bude daleko méně brzdit v rychlém tempu a díky jedné stopě se snáze vyhnete výmolům i na nezpevněných cestách. Výborně tak poslouží při výpravách do odlehlých koutů světa a cyklopřejezdech hor, kde by byl dvoukolový vozík příliš těžkopádný.
Jejich hbitost je však vykoupena menší nosností a také zhoršenými jízdními vlastnostmi a stabilitou. Kvůli posazení kola až za nosnou plochou také více zatěžují zadní kolo samotného bicyklu. Při balení jednokolového vozíku je třeba dbát na optimální rozložení hmotnosti nákladu do stran, jinak je to při jízdě znát. Nejvíce pocítíte změnu jízdních vlastností při průjezdu ostrých zatáček či serpentin, kdy je potřeba vyvinout větší sílu na zatočení, a zároveň pak ustát změnu těžiště nákladu. Je potřeba si na to zvyknout a být ve střehu.
Dvoukolové vozíky
Dvoukolový nákladní vozík nabízí vše, co jednokoláku chybí: stabilitu, větší nosnost, nezměněnou ovladatelnost kola… Poskytuje zkrátka pohodlí a jednoduché ovládání. Ideálně se hodí na pohodovou cyklistiku na asfaltových a zpevněných cestách, případně občas po šotolině. Dvoukolák je možné daleko víc naložit, díky rozložení hmotnosti na dvě kola navíc nehraje příliš roli, jak náklad na vozík sbalíte. Velkorysý prostor přitom zajistí přehledné uložení a snadnou dostupnost nákladu.
Za prostor se však platí: dvoukolový vozík je těžší, větší a méně skladný na převoz. Jeho nevýhody asi nejvíce pocítíte na nezpevněných cestách nebo dokonce na kamenitém povrchu, kde je opravdu poznat aerodynamický odpor a tření, které s sebou přináší třístopé vozidlo. Manévrování mezi kamením a dírami se stane takřka nemožné, vozík může místy zadrhnout spodkem a vy se daleko víc nadřete.
Každý typ vozíku má své pro a proti, dobře tedy zvažte, co přesně od vozíku očekáváte.
Jak přidělat vozík za kolo?
Důležitým aspektem při výběru bude také technická stránka připojení za kolo. Je třeba zjistit, zda je vozík kompatibilní s vaším kolem a jaké příslušenství případně bude potřeba dokoupit. Důkladně si prohlédněte patky vašeho kola. Některé mohou být výrazně profilované a tvarované, takže překáží v instalaci upínacího dílu. Dražší kola pak místo rychloupínáku mají tzv. pevné osy se speciálním šroubem, takže je pro připojení vozíku třeba pořídit novou pevnou osu, která se prodává k danému vozíku.
V zásadě existují tři možnosti připojení vozíku:
Pomocí upínacího dílu vozíku na stávající osu pro rychloupínák (bývá dodáván k vozíku)
Základní nákladní vozík od Burley uveze vše, na co si jen vzpomenete.
Nosnost až 45 kg.
Díky dobrému vyvážení nezatěžuje samotné kolo a upínání vozíku.
Otevřené konce včetně nízkých bočnic dávají možnost převážet i velmi rozměrná zavazadla.
V široké nabídce příslušenství k vozíkům Burley najdete odolné cestovní brašny, adaptéry i rozšiřující výbavu, díky níž lze vozíky používat např. v zimě na lyžích.
Cyklovozíky značky Burley se objevily na českém trhu v roce 2006, ve světě už ale mají své věrné uživatele více než 40 let. Léta inovací přinesly větší bezpečnost, pohodlí a odolnost i jednodušší ovládání. V jejich nabídce najdete nákladní vozíky za kolo, dětské vozíky (s atestací TÜV a ASTM) a nově také vozíky pro psy.
Vozíky Burley na českém trhu distribuuje firma AZUB: www.burley.cz