Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Jaké parametry při koupi karimatky sledovat? Jak zohlednit hmotnost vs. pohodlí? A jak vlastně karimatka „hřeje“? V tomto článku se pokusíme vyřešit dilema při výběru té nejlepší karimatky a odpovědět na vaše dotazy. A snad rozlouskneme i marketingový oříšek s lehkou, pohodlnou, hřejivou a levnou karimatkou v jednom. Jaká je tedy nejlepší karimatka?
Chcete si pořídit karimatku? To je první známka, že chcete vyrazit do přírody a pravděpodobně strávit noc v divočině. Gratulujeme! Jen do toho! Nebo chcete změnu. Buď toužíte po větším pohodlí, nebo vám nevyhovuje stávající podložka na spaní. Ze všeho nejdřív je nutné si vyjasnit očekávání a způsob používání včetně způsobu transportu. Je velký rozdíl mezi nošením na zádech a vožením v autě! Po lopatě řečeno, na dlouhý trek, kde si vše nesete na zádech, se hodí jiný typ karimatky než na polehávání na festivalu nebo autocamping. A kolik nocí do roka se na ní chystáte strávit?
Izolační schopnost vyjadřuje tepelný koeficient R-value. Čím je číslovka vyšší, tím více izoluje. Jedná se o hodnotu získanou u kvalitních značek ve zkušebnách. Případně se dopočítává matematicky, tedy předpokládanou schopností izolovat. Přesto má každý jiné vnímání chladu či nepohodlí při spaní v přírodě. Pro základní výběr vhodné podložky na spaní by však R-value mělo stačit.
TEPELNÝ KOEFICIENT R-VALUE URČENÍ
R1 – 2 letní karimatky či podložky k vodě
R2 – 4 univerzální třísezónní karimatky pro použití od jara do podzimu
R4 – 6 celoročně použitelné karimatky, které obstojí i v zimních podmínkách
R6 a více karimatky do extrémního chladu
Výhody a nevýhody různých typů karimatek
Pěnové karimatky
+ obecně jsou levnější než nafukovací – velký objem a nestlačitelnost
+ nevadí jim brutální zacházení ani propíchnutí – menší izolační výkon
+ dají se rozdělit na menší díly – méně pohodlné
+ dají se překládat – méně vyrovnávají nerovnosti
+ mohou dobře fungovat jako dlahy nebo krční límec
+ dá se z nich vytvořit závětří při vaření
Samonafukovací karimatky
+ zbývá pěnový materiál jako izolační vrstva v příp. poškození – mohou se propíchnout
+ velký tepelný odpor – možnost poškození na přímém slunci nebo při vyšších teplotách
+ dobře vyrovnávají nerovnosti – srážení vlhkosti uvnitř karimatky
Nafukovací karimatky
+ malý objem po vyfouknutí – menší tepelný odpor
+ výška karimatky po nafouknutí – nebezpečí propíchnutí
+ nízká hmotnost
Pěnové karimatky
Éra klasických pěnových karimatek už asi skončila. Dnes suplují podložky k vodě, na cvičení nebo jako festivalové podložky pro sezení či válení se. Lepší a výkonnější variantou jsou karimatky z EVA pěny. Tento houževnatý a odolný materiál má uzavřené póry, takže dobře izoluje, je lehký a nesaje vodu. Díky těmto vlastnostem se často jedná o expediční nebo horolezeckou karimatku, které nevadí šlápnutí mačkou nebo zásah kamenem. Označení EVA (Ethylenvinylacetát) však ne vždy znamená vyšší mechanickou odolnost materiálu. Existují různé způsoby výroby, čímž vzniká různá kvalita. Nejvíce odolná EVA pěna je s označením EVAZOTE. Konstrukční variantou jsou skládací pěnové karimatky. Tyto tzv. „harmoniky“ nebo též „zetmatky“ mají charakteristickou strukturu s důlky zadržujícími vzduch, ale do sebe zapadajícími při jejím složení. Mohou být opatřeny stříbrnou fólií, která odráží teplo, čímž ještě zvyšuje tepelný odpor.
Samonafukovací karimatky
Tento typ karimatek nabízí skvělé izolační vlastnosti, dostatek komfortu a relativně malý objem po vyfouknutí a sbalení. Uvnitř takových karimatek se ukrývá stlačitelná pórovitá pěna, která je většinou ještě extra perforovaná. Po otevření ventilu se začne rozpínat a nasávat vzduch. Proto při přípravě spaní nespěchejte, ale nechte karimatku dělat svou práci. Proto se taky jmenuje „samonafukovací“. V případě, že je dlouho smotaná nebo je zima, samonafukování trvá déle, nebo zcela nefunguje. Pak je třeba zbývající objem dofouknout ústy. Tím do ní vniká vlhkost. Po návratu z akce se doporučuje nechat ji řádně vyschnout. A pozor, nenechávejte tyto karimatky nafouknuté na přímém slunci, v rozpáleném stanu apod. Hrozí tzv. delaminace – tedy oddělení pěnové hmoty a látky (na karimatce se mohou vytvořit veliké boule).
Nafukovací karimatky
Izolační vrstvou nafukovaček je vzduch. Ten nic neváží a nemusíme ho ani nijak přenášet. To je jejich hlavní výhoda. Nafukovačka je tedy pouze obal na vzduch, který uzavřeme mezi dvě vrstvy textilie. I přesto, že tyto karimatky dosahují úctyhodných tlouštěk, jejich izolační schopnosti jsou omezené. Chladu uvnitř karimatky nic nebrání přecházet od země, a tak se přenáší na vrstvu pod spacákem. Výrobci tak doplňují tento volný prostor přepážkami, komorami, nebo i extra materiály, jako jsou různá rouna či peří! Díky své konstrukci jsou velmi lehké a skladné. Hodí se proto všude tam, kde je nutné ušetřit každý gram a místo. Nevýhodou je možnost propíchnutí či selhání ventilu. A nutnost nafouknout celý objem karimatky. To usnadňují vaky nebo integrované ruční pumpy. A opět se doporučuje dokonalé vysušení. Technologie též dovoluje vytvořit integrovaný polštář pod hlavu nebo výseky v karimatce tak, aby se opravdu ušetřilo na objemu a hmotnosti
Může se hodit
Opravná sada – nedílná součást každé samonafukovací nebo nafukovací karimatky. Ideální je, když je v obalu na karimatku kapsa na její uložení. Pak ji nikdy nezapomenete. Nouzově se dá použít i klasická páska „duct tape“.
Extra polštářek – vychytávka pro větší pohodlí při spaní. Nejméně místa zabere ten nafukovací. Některé značky umí polštářek i na karimatce fixovat tak, aby vám pod hlavou neutíkal.
Nafukovací vaky – pro zamezení vnikání vlhkosti do karimatky nebo při nafukování vysokých karimatek se hodí vaky, které navíc mohou plnit funkci voděodolného vaku s rolovacím uzávěrem. Některé značky integrovaly nafukovací vak přímo do obalu na karimatku.
Ptáme se expertů
Měl bys pro naše čtenáře doporučení pro výběr mezi dvěma nejběžnějšími systémy izolačních podložek na spaní: pěnové karimatky vs. „nafukovačky“?
LUKÁŠ SOUMAR, VÝVOJÁŘ A PRODUKTOVÝ MANAŽER PINGUIN, WWW.PINGUIN.CZ
„V prvé řadě myslím, že mezi nejběžnější se stále řadí „samonafukovací“ karimatky, i když obliba lehkých nafukovaček v posledních letech výrazně vzrostla. Zákazník by měl kromě hmotnosti a velikosti sbalené karimatky zvažovat také její pohodlnost a z mého pohledu (zatím) nejdůležitější parametr – odolnost. Ta je bohužel u většiny nafukovacích karimatek velmi malá. Neměli bychom také zapomenout na tepelný odpor karimatky, který určuje její rozsah použití.
Na trhu se najdou nafukovačky, které lze označit jako třísezónní, ale díky jejich komplikované vnitřní konstrukci přepážek zabraňujících proudění vzduchu se jejich cena šplhá do téměř astronomických výšin, až na cenu malého stanu. To mi v kombinaci s nízkou životností moc smysl nedává. Samozřejmě se dá životnost prodloužit používáním Tyveku jako ochranné podložky, ale tím už zase přidáváme na hmotnosti. Z mého pohledu jde zatím o hledání svatého grálu, lehké a především sbalitelné pěnové karimatky. Ty totiž byly, jsou a budou, co se odolnosti týká, vždy jistotou.“
ROMAN SVOBODA, PRODUKTOVÝ MANAŽER YATE, WWW.YATE.CZ
„Karimatky se dají rozdělit na více skupin, minimálně pro kempaře a horaly. Pro kempaře jsou nejběžnější: pěnová, 12 mm, dvouvrstvá (jednovrstvých o tloušťce 8 mm se prodá víc, ale ty se používají i jako lehátko na pláž, na cvičení atd., takže je nepočítám mezi karimatky na spaní), nebo samonafukovací s tloušťkou 3,5 cm (třeba náš model Caliman). V tomto případě zákazník víc hledí na cenu než na hmotnost a kvalitu zpracování. Izolace, pohodlí i kvalita jsou dostačující. V této skupině pořád ještě dominují pěnové karimatky před samonafukovacími, hlavně z důvodu ceny.
Pro horaly jsou ideální: pěnová EVA, 14 mm, 190 x 50 cm – je spolehlivá, odolná, pohodlná a výborně izoluje, nebo samonafukovací, 3,8 cm (např. Guide a Trekker). Horalové už dnes propadli pohodlí, proto do vyloženě outdoorových obchodů dodáváme mnohem více samonafukovacích karimatek než pěnových. Je dobře, že si lidé začali víc vážit svého zdraví a chtějí si kvalitně odpočinout. Když srovnám cenu samonafukovačky a třeba bundy, je samonafukovačka minimálně o 50 % levnější. Přesto si mnozí raději koupí tři bundy za totéž období, co mají jednu nafukovačku, jen aby byli „in“. A pořád jim karimatka připadá moc drahá…“
„Když hledáte něco malého s důrazem na komfort vašeho spánku, sáhněte po nafukovačkách. Pokud jsou pro vás hlavními kritérii pro výběr odolnost, životnost a nízké pořizovací náklady a nehledíte tolik na sbalený objem, je pro vás ideální volbou pěnovka. U obou pak platí, že čím vyšší karimatka, tím příjemnější spánek, ale horší sbalitelnost.“