Chystáte se v zimě vyrazit s dětmi na běžky a potřebujete jim pořídit běžkařskou výbavu? Pojďme si zmapovat, jaké dětské běžecké lyže, hole, boty a oblečení dnes můžete pořídit, a také si řekněme, jak vybírat.
Kdy začít?
Ideální věk pro začátky s běžeckým lyžováním je samozřejmě individuální a závisí na psychické a fyzické vyspělosti dítěte, ale obecně se dá říci, že přibližně od čtyř let děti dokáží na běžkách ťapkat po rovině a lze je tedy začít pozvolna zvykat na běžecké lyže.
Ve věku pěti, šesti let už dítě zvládá zkoordinovat při běhu na lyžích ruce a nohy a provádí první úspěšné skluzy. Mezi šestým a desátým rokem se dítě nejsnáze učí pohybovým dovednostem, a toho je dobré využít i pro běžecké lyžování. Náctileté dítě již může být zdatným partnerem na vašich běžkařských výletech.
Dětské běžecké lyže
Dětské běžky se standardně vyrábějí od délky 100 cm. Nejkratší modely jsou samozřejmě konstruovány s ohledem na potřeby malých běžkařů. Lyže jsou širší a poskytují tak větší stabilitu. Jsou rovněž měkké, což zajišťuje snazší odraz a ovladatelnost.
Nejkratší dětské běžky jsou většinou nabízeny s takzvanými šupinami v odrazové zóně, tedy ve středu skluznice. Tyto šupiny pomáhají při odrazu a zabraňují podkluzování lyží zpět. Se šupinami není tedy třeba používat stoupací vosky.
Běžky v nejkratší délce spadají výhradně do kategorie rekreačních univerzálních lyží. V délkách nad 130 cm však již lze vybírat dětské běžky na klasiku, bruslení, i kombi běžky. Lyže se již začínají rozlišovat také podle výkonnosti lyžaře na rekreační, sportovní a závodní.
Sportovní a závodní dětské běžecké lyže jsou užší a konstrukčně se přibližují běžkám pro dospělé.
Správná délka dětských běžek
Délka dětských běžek se stejně jako u dospělých odvíjí od výšky a hmotnosti dítěte. Pro nejmenší adepty běžkování volíme lyže v délce o 5 až 10 cm delší, než je výška postavy. Větší děti by pak měly mít lyže o 15 až 25 cm delší, než jsou samy.
Délka juniorských lyží záleží také na používané technice běhu. Lyže na klasiku budou vždy delší, než lyže na bruslení.
Dětské běžecké vázání
Při výběru vázání je zejména důležité zajistit, aby vázání bylo kompatibilní s lyžařskou botou. V současné době totiž existují dva hlavní systémy vázání – Salomon SNS a Rottefella SNS – a na každý z nich se dá použít vždy pouze odpovídající bota.
Oba systémy jsou přitom rovnocenné, takže při pořizování celé nové výbavy se doporučuje pořídit nejprve lyžařskou botu podle toho, jak dobře sedí, a potom podle typu boty vybrat i vázání.
Dětské běžkařské boty
U dětských běžkařských bot se zaměřte zejména na výběr správné velikosti. Boty by měly sedět na těsno, ale nesmí nikde tlačit. Rozhodně nekupujte dítěti boty větší s odůvodněním, že do nich doroste.
Ve větších botách se dítěti budou špatně ovládat lyže, noha se bude v botě hýbat a budou hrozit odřeniny a puchýře. A navíc boty, které jsou dítěti už malé, bez problémů prodáte v bazaru.
Důležité je, aby dětské boty na běžky byly dostatečně zateplené a nepromokavé. Ideální je, když boty mají šněrování překryté nepromokavou tkaninou se zipem, aby se ani tudy nemohla dostat dovnitř voda.
Zateplení je důležité zejména u menších dětí, které nevydrží tak dlouho u intenzivní fyzické aktivity, která by je zahřála. U současných dětských bot na běžky je zateplení řešeno moderními dutými vlákny a většinou je zcela dostačující.
Dětské boty na běžky mívají měkčí podrážku, která je často vybavena vzorkem pro normální chůzi. Výrobci totiž počítají s tím, že děti běžky chvílemi odloží a jen tak dovádějí ve sněhu.
Dětské běžkařské hole
Hole jsou pro běžecké lyžování velice důležité. Na rozdíl od lyžování sjezdového, kde se s výukou většinou začíná bez holí, na běžkách se bez holí zkrátka neobejdeme. Proto je třeba hole správně vybrat, a to zejména jejich délku.
Nejmenším běžkařům postačí hole o 35 cm kratší, než je jejich výška postavy, úplní začátečníci zpočátku nouzově vystačí i se sjezdovými holemi. Čím větší dítě dělá pokroky, tím delší potřebuje hole.
Dětí, které již zvládají základy techniky, mají mít hole na klasiku přibližně o 30 cm kratší a na bruslení pak o 20 cm kratší, než je výška postavy.
Vybírat můžete mezi holemi hliníkovými, kompozitovými a karbonovými. Pro děti jsou ve většině případů nejvhodnější hole hliníkové. Jsou levnější a nezlomí se, pokud na ně dítě upadne.
Kompozitové a karbonové hole jsou výrazně nákladnější a zároveň křehčí a lehčeji se lámou, ovšem nabízejí nižší hmotnost a lepší vyvážení.
Svou roli hraje také provedení poutek a madel. Základem je klasické jednoduché poutko a umělohmotné madlo, což je většinou dostačující. Držení hole ve správné pozici a větší komfort pak zajistí širší asymetrická poutka a korkové madlo.
Dětské oblečení na běžky
Děti se na běžky oblékají jako dospělí dle zásad funkčního oblékání. Jeho základem je termoprádlo, které odvede pot od tělo a udrží je v teple a v suchu. Rozhodně vynecháme bavlnu, která nasákne potem, a poté dítě studí.
Druhou zateplovací vrstvu mohou tvořit fleecové funkční mikiny. Míra zateplení se liší podle gramáže oblečení. Je dobré mít v záloze jednu teplejší a jednu tenčí mikinu.
Třetí, svrchní vrstva chrání před sněhem, deštěm a větrem. Ideální je membránová bunda, která je zároveň prodyšná a odvede pot z prvních dvou vrstev do vnějšího prostředí. Nesmíme zapomenout na čepici a kvalitní rukavice.
Ideální je mít s sebou dvě čepice – tenkou běžeckou čepičku a silnější čepici a dle stupně fyzické aktivity je střídat. V teplejším počasí se může hodit také čelenka. Pokrávka hlavy by měla být vybavena o ochranou proti profouknutí (Windstopper, Nowind, Windbloc apod.).
Na běžecké lyžování se hodí tenčí rukavice, které zajišťují jistější úchop holí. Také rukavice je dobré mít s sebou dvoje, kdyby jedny promokly.
Nejmenší děti většinou běžkují v teplých palčácích, i když je to na úkor úchopu hůlek. Starší děti pak používají klasické běžecké prstové rukavice, nebo do chladnějšího počasí kombinovaná „klepeta“, která o něco lépe zateplí ruku.
S článkem nám po odborné stránce pomohla dětská sportovní prodejna Skibi Kids, která jako jedna z mála nabízí dětské běžky a běžkařskou výbavu v dostatečně širokém sortimentu i pro nejmenší děti. Více na www.skibi.cz. |
Fotografie: firma Fischer Sports
Ahoj, ráda bych dětem koupila nějaké to spešl oblečení na běžky, ale asi nevím kde nakoupit, aby to bylo kvalitní a hlavně funkční.. nerada bych, aby mi děti nastydly 😉 máte nějaké zkušenosti s konkrétníma e-shopama, nebo prodejnama, případně konkrétníma značkama? díky moc za rady. Hanča