Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Naši odborníci ti pomůžou zorientovat se v široké nabídce sportovních a outdoorových čelovek. Podle jakých parametrů se při výběru řídit a jaké jsou výhody a nevýhody různých typů?
Těžko si dnes představit dobu, kdy žádné čelovky nebyly. Vynalézaví kutilové už dávno upínali baterky k hlavě gumou od trenek. Ty časy jsou ale dávno pryč. Čelovka is new oheň. Možnost svítit si a přitom pracovat oběma rukama je velmi praktická. Čelovky si postupně našly jisté místo ve výbavě horolezců, cyklistů, běžců, lyžařů, trampů, ale často jsou také výbavou motoristů nebo chalupářů. Pomůžeme vám zorientovat se v bohaté nabídce.
Čelovka, nebo ruční svítilna?
V první řadě je třeba si ujasnit, jestli člověk čelovku potřebuje nebo si vystačí s klasickou ruční svítilnou. Někteří z nás dokonce nepotřebují ani jedno (o svíčkách a petrolejových lampách bude možná jiný článek). V posledních letech jsou čelovky ve velké oblibě, osobně si nevybavím jediného outdoorového nadšence, který by si svítil něčím jiným. Samozřejmě nedám dopustit na starou zelenou vojenskou baterku s clonítkem s možností přepínat barvy.
Pro někoho by mohla být zajímavá varianta nosit čelovku (široký světelný kužel) i ruční svítilnu (daleký dosvit) zároveň. Pro většinu případů by se využila čelovka, ruční svítilna by posloužila pouze ve chvíli, kdy byste potřebovali prohledat vzdálené okolí. Bonusem je i jistota záložní varianty, resp. možnost zapůjčení světla kolegovi, který ho zapomněl doma.
Asi nejčastějším způsobem je přichycení pomocí pružného plochého popruhu kolem hlavy. Ten může být doplněn o dodatečný popruh přes hlavu (v případě těžší čelovky) pro dokonalou fixaci. U ultralehkých modelů najdeme místo popruhů lanka nebo gumičky. Zajímavým řešením jsou čelovky s magnetem, díky kterému je možností umístění zase o pár víc.
Většina výrobců při délce popruhů myslí i na využití s helmou. Helmy do hor jsou automaticky vybaveny fixačním systémem pro použití s čelovkou. Pokud chcete světlo umístit na cyklistickou helmu (případně řidítka), musíte doufat ve specializované příslušenství nebo zvolit nějaké DIY řešení.
Počítejte s tím, že po nějaké době dojde pružnému pásku dech a je potřeba jej vyměnit. Naštěstí dnes výrobci nabízejí velké množství náhradních dílů, a nemusíte tak koupit přímo ten k čelovce původně dodávaný (jen je třeba si pohlídat šířku popruhu).
TIP: Některé uchycení čelovky umožňuje připevnění i na popruhy batohu a lze tak svítit před sebe bez toho, abyste měli čelovku na hlavě.
Hmotnost a uložení zdroje energie
Ruku v ruce s kvalitním uchycením na hlavě jde i hmotnost samotné čelovky. Pokud byste na hlavě nosili čelovku o váze 400 g celou noc, už to rozhodně poznáte. V zásadě existují dva typy čelovek.
Čelovky se zdrojem energie uloženým vepředu
Zdroj energie je uložen přímo v těle čelovky. Se zvyšující se váhou čelovky je třeba více dotahovat popruh, případně se hodí popruh přes temeno hlavy. Čelovka s váhou kolem 70 g bez horního popruhu má již tendenci sklouzávat do čela např. při běhu. Zástupci této kategorie jsou třeba: Lucifer Z1, Ledlenser MH7, Fenix HM61R Amber, Nitecore HC65.
Výhody a nevýhody kategorie
+ kompaktní velikost
+ nízká hmotnost
– kratší doba svícení
– nelze zahřívat zdroj energie
Čelovky se zdrojem energie uloženým vzadu
Zdroj energie je uložený v samostatném pouzdře naproti tělu čelovky (vzadu na hlavě). Velmi často je toto pouzdro připojeno prodlužovacím kabelem, takže je možné ho uložit např. v bundě, vestě nebo v batohu. Toto se velmi hodí při velmi nízkých teplotách, kdy můžete zdroj energie zahřívat tělesným teplem. Tento typ čelovek je často vybaven i horním popruhem, i když váha samotného těla čelovky je díky absenci baterií nízká. Příklady čelovek s uložením energie na zátylku hlavy: Lucifer X, Ledlenser H19R, Fenix HM65R, Nitecore HA40.
Výhody a nevýhody kategorie
+ velký výkon
+ dlouhá doba svitu
– velikost po složení
– váha
Zdroj energie
Podle zamýšlených aktivit byste měli vybírat i zdroj napájení pro čelovku. I v dnešní době máte možnost využít ověřeného způsobu v podobě jednorázových/nabíjecích baterií nebo můžete zvolit čelovku s integrovanou (často velmi těžko vyměnitelnou) baterií. Pro zjednodušení uvádím dvě základní skupiny.
Běžně dostupné zdroje energie
Do této kategorie jsem zařadil např. mikrotužkové AAA baterie, tužkové AA baterie, knoflíkové baterie. Existují varianty jednorázové a nabíjecí. Jde o snadno sehnatelné baterie, které má v případě potřeby k dispozici i řada domácností. Dostupné jsou i nabíječky určené pro tuto kategorii.
Výhody a nevýhody kategorie
+ dostupnost na trhu
+ nízká cena
+ možnost sdílení baterií
+ možnost použití baterií z čelovky do vyhledávače/navigace a naopak
+ jednoduchá výměna za nové či záložní baterie
– nižší kapacita baterií
Hůře dostupné zdroje energie
Do této kategorie jsem zařadil Li-ion zdroje energie (18650, 21700, 14500, CR123A resp. RCR123A „rechargeable“). Baterie jsou často vybaveny vlastním nabíjecím konektorem (např. micro-USB), díky tomu se nabízí možnost dobíjení např. z powerbanky, solárního panelu, USB zásuvky v autě apod. Pokud byste přesto chtěli koupit nabíječku, prověřte si délku baterie, integrovaná elektronická ochrana totiž baterii mírně prodlužuje (a nemusí se tak vejít do staršího typu nabíječky).
Li-ion akumulátory mohou kopírovat podobu klasických baterií nebo jsou zabudovány přímo do těla svítilny. V tom případě pracují často na Lithium – polymerové bázi, která umožňuje lepší tvarování akumulátoru podle těla svítilny. Nevýhodou je obtížná výměna takto upraveného akumulátoru.
Výhody a nevýhody kategorie
+ vysoká kapacita
+ netrpí paměťovým efektem
+ elektronická ochrana
+ magnetické nabíjení (vyšší míra voděodolnosti)
± vyšší pořizovací cena/nižší provozní náklady
– horší dostupnost na trhu
– nutnost dobíjení
Na trhu jsou i modely, které kombinují několik typů baterií, popř. batterypacků. Podle dostupnosti resp. plánované aktivity pak volíte ty, které jsou zrovna k dispozici. Zde jsou příklady čelovek, které pojmou více typů zdrojů energie: Lucifer L (2článkový batterypack/4článkový batterypack), Ledlenser MH5 (AA/14500), Fenix HL 50 (AA/CR123A), Nitecore UT32 (18650/2xCR123A), Petzl Actic Core (3x AAA/akumulátor).
Jak prodloužit životnost akumulátoru
Ideální skladovací teplota je v rozmezí 0–20 °C, dlouhodobé skladování za vyšších teplot totiž může zkracovat životnost. Při pravidelném používání není problém nabíjet kdykoliv (i po krátkém použití). Jakmile ale akumulátor dlouhodobě nepoužíváte, ideální je ho skladovat nabitý na úroveň 20–80 %.
Ekologická recyklace Li-ion baterií a akumulátorů je v současnosti velmi živé téma. V nejvyšší míře se počítá s využitím této technologie v rámci e-mobility, energetických úložišť a spotřební elektroniky. V tuto chvíli máte možnost odnést vyřazený zdroj energie na „místo zpětného odběru“, o ekologickou recyklaci se postará např. společnost Ecobat.
TIP: Mějte přehled o tom, jaké baterie používá váš parťák. Můžete si je v případě potřeby půjčit.
Režimy svícení
Je jasné, že velkou část kupujících bude v první řadě zajímat, jak moc by měla čelovka svítit, aby „to bylo dost“. Často to svádí k tomu, že se vybírá pouze podle množství lumenů (zkratka lm, jednotka světelného toku). Zúžení problematiky pouze na lumeny by ale nebylo vhodné, i když se lumeny v současnosti často používají pro porovnávání svítidel. V potaz je třeba brát chlazení. Čelovka, která bude mít brutální výkon, ale po minutě svitu se bude vypínat, jelikož nezvládne svit uchladit, je nám k ničemu.
Pro orientační přehled o tom, kolik lumenů se hodí pro konkrétní aktivitu, slouží přehledová tabulka.
V moderních čelovkách se nejčastěji využívá LED diod, ale najdeme i halogenové žárovky.
V případě jednodušších modelů čelovek máte volbu mezi LED diodou uzpůsobenou pro svit do dálky nebo pro svit do blízkého okolí. Některé modely umožňují plynulou regulaci světelného kužele např. pomocí otočného reflektoru (Ledlenser MH7). Pokročilejší modely čelovek mohou být vybaveny několika LED diodami s možností kombinovaného zapínání/vypínání. Podle plánovaného využití čelovky také volte mezi širokým kuželem bez zesíleného středu (dobrá prostorová přehlednost, manipulace v bližším okolí) a kuželem se zesíleným středem (osvícení i vzdálenějších míst, hledání cesty).
VÝHODY A NEVÝHODY LED diod
+ vysoká efektivita
+ nízká spotřeba energie
+ extrémně dlouhá životnost (až 50 000 hodin)
+ odolnost vůči nárazům
– potřeba chlazení
Pro náročné outdoorové aktivity (VHT, horolezectví, skialpy, cyklistika, běh) je vhodné volit čelovku s dosvitem kolem 100 m. Ve větší vzdálenosti je již rozlišovací schopnost v noci značně omezená.
Kontroverzní kapitolou je množství světelných režimů. Někdo si libuje v přepínání a nastavuje si intenzitu často, mně vždy stačily tři režimy (nízká, střední a vysoká intenzita). Určitě doporučuji vyzkoušet, jestli vám jednotlivé kroky vyhovují. Podstatný je nejnižší/nouzový režim, na který by vám čelovka měla vydržet svítit alespoň jednu celou noc. Někteří výrobci umožňují detailní uživatelské nastavení svitu pomocí mobilní aplikace. Jste-li IT hračička, můžete si tak čelovku přizpůsobit před každou akcí.
Pro pohodlný pobyt v nočním prostředí vyžaduji ve své čelovce přítomnost červeného světla. Takové světlo neoslňuje vás ani ostatní, což oceníte (hlavně tedy spolunocležníci) při pobytu v horských chatách a „matratzenlagerech“. Je nenápadné a neodráží se tolik od lesklých a hladkých ploch. Poslouží velmi dobře i při čtení v mapě. K tomuto účelu se dnes dělají i speciální LED diody se čtecím světlem (Nitecore HC65). Rozhodně je dobré, aby čelovka uměla spustit režim červeného/čtecího světla přímo a nikoli proklikáním přes klasické režimy svícení.
TIP Na předem známé vzdálenosti (např. fotbalové hřiště má zhruba 100 m) si vyzkoušejte dosvit čelovky. V noci vám to pomůže s odhadem vzdáleností.
Ovládání
Ovládání naprosté většiny čelovek se stává intuitivní po chvíli používání. Často ani není potřeba číst návod k použití (osobně to ale velmi doporučuji). Preferuji modely, které mají ovládací tlačítko/tlačítka přizpůsobena použití v rukavicích (hrubý povrch, vystouplá, pogumovaná). Před koupí si vyzkoušejte ovládání s čelovkou na hlavě nikoli před sebou v ruce.
TIP: Doporučuji seznámit se základním ovládáním čelovky na začátku výpravy i ostatní účastníky, stejně jako s místem uložení. Ideální je toto místo během výpravy neměnit.
Odolnost vůči vnějším podmínkám
Také v rámci odolnosti čelovek se používá stupeň krytí IP. Jde o IP kód doplněný dvěma číslicemi. První číslice uvádí úroveň ochrany před nebezpečným dotykem a před vniknutím cizích předmětů. Druhá číslice označuje stupeň krytí před vniknutím vody. U čelovek pro náročnější použití doporučuji odolnost alespoň na úrovni IP 67:
úplná prachotěsnost
chráněno proti ponoření do vody (ponoření na 30 minut do hloubky 1 m)
Pro konkrétní (extrémní) podmínky typu speleologie nebo potápění je potřeba vybírat ze specializované nabídky, která je těmto aktivitám uzpůsobena.
K tomu je ideální, aby výrobce garantoval odolnost vůči nárazu alespoň z výšky 1,5 m. Před ostrým použitím čelovky doporučuji v bezpečí domova promyslet možnosti oprav v terénu. Nikdy totiž nevíte, kdy se vám rozpářou švy na hlavovém popruhu nebo vám praskne uchycení čelovky do patice. Některá konstrukční řešení jsou v tomto uživatelsky přívětivá, v jiných případech zvažte, jestli vše spraví duct tape.
TIP: Při výpravě v mrazivých podmínkách uchovávejte v teple i záložní baterie, nejen aktuálně používaný zdroj napájení.
Technologie
Moderní technologie ve velké míře dorazily i do segmentu čelovek. Kromě možnosti uživatelského nastavení, případně ovládání pomocí mobilních aplikací je zajímavou funkcí hlavně ochranná elektronika Li-ion akumulátorů. Výhod najdeme hned několik:
akumulátor je chráněn proti přebití (např. při závadě v nabíječce),
akumulátor je chráněn proti podbití (po dosažení kritické hranice je odpojen),
akumulátor je chráněn proti zkratu (při vyzkratování je odpojen).
Pro moderní čelovky mají výrobci možnost volit mezi dvěma způsoby řízení výkonu.
Režim prodloužení výdrže funguje tak, že elektronika postupně snižuje výkon po malých krocích tak, aby se co nejvíce prodloužila doba svícení. Jelikož se jedná o velmi malé kroky, uživatel je tolik neregistruje a pocit „stmívání“ tak není tolik poznatelný (Fenix HM65R).
Režim konstantní regulace výkonu funguje tak, že elektronika udržuje maximální svit do té doby, dokud to baterie zvládne. Následně dojde k přepnutí do nižšího režimu (Fenix HM61R Amber).
Na trhu můžeme najít i modely, které mají uživatelskou možnost mezi jednotlivými režimy přepínat. Jedním z takových modelů je i Ledlenser MH7.
Zeptali jsme se odborníků: Jaké inovace jsou teď „in“ v segmentu čelovek?
Petr Jan Juračka
hydrobiolog a popularizátor vědy na Karlově Univerzitě, fotograf National Geographic
Moje fungl nová čelovka Ledlenser H19 Signature se připojuje k telefonu přes Bluetooth a taky má dálkové ovládání. Tohle mě ale nechává docela chladným, protože to není funkce, kterou bych využil běžně. Naopak je ale super, že ji během sekundy sundám z popruhu a připnu na držák na kolo, na helmu anebo na stativ. Tohle jsou inovace, které mě naopak enormně baví!
Aleš Zavoral
vytrvalostní sportovec, ultra trail běžec, cyklista a dobrodruh; Fenix
V čelovce Fenix HM65R-T se odráží současné trendy. Zdrojem napájení je Li-ion akumulátor, který poskytuje největší kapacitu při zachování nízké váhy. Díky širokému popruhu s inovativním způsobem nastavení délky pomocí rotačního kolečka (Sport Fit Systém) vám skvěle sedne na hlavě. A aby byla čelovka co nejlehčí a zároveň nejodolnější, je její tělo vyrobeno z lehké magnéziové slitiny.
Jiří Hubička
rekreační sportovec, rybář, outdoorista; MORIS distribution
Trendem moderních čelovek je už zmiňovaná programovatelnost. Díky Smart Light Technology jsou čelovky schopné pomocí jediného ovládacího tlačítka dokonale vyhovět potřebám uživatele. Dále mě osobně u čelovek hodně baví tzv. Optisence Technology, kdy je svítilna pomocí senzoru schopna rozeznat okolní světelné podmínky a jim se přizpůsobit. Takže když koukáte v nočních horách do dálky, rozsvítí se na maximum, abyste viděli protější kopce, ale jakmile skloníte hlavu do mapy, automaticky se sama ztlumí, aby Vás odraz od papíru neoslnil. Oblíbenou novinkou je také propojitelnost čelovky s aplikací v chytrém telefonu přes Bluetooth. Dálkové ovládání na čelovku se na první pohled může zdát jako zbytečnost. Jednak si můžete na dálku třeba rozsvítit stan a lépe se zorientovat v prostoru, druhak můžete pomocí aplikace svítilnu dokonale nastavit: vyčtete přesně kolik kapacity akumulátoru Vám zbývá a můžete pak například nastavit výkon tak, aby vám čelovka vydržela svítit až do cíle cesty. Zajímavých možností ale nabízí aplikace mnohem více.
Petr Dvořák
závodník v přírodních vícebojích a orientačním běhu, zakladatel českých čelovek Lucifer
Poslední dobou se objevuje stále více čelovek fungujících na Li-ion akumulátory, čelovek s reaktivním svícením a USB nabíjením. To jsou tři inovace, které jsou rozhodně „in“. Je tady ale i mnoho inovací, které nejsou tolik in, ale mají smysl. Uvedu například možnost konstantního řízení svitu, kdy intenzita svitu s vybíjením baterie neklesá, nebo větší dostupnost příslušenství, které umožňuje upevnění čelovky na cyklohelmu nebo rám kola. Během posledních let se také postupně zvyšuje maximální světelný výkon použitím lepších LED. Velkou inovací pro cyklisty je také možnost bezdrátového ovládání čelovky externím tlačítkem.
Vít Hruška
nadšený otec, výletník a běžkař amatér; 4camping.cz
Největší progres sleduji ve třech oblastech: napájení, v inteligentních řešení a ve zvyšování výkonu. Osobně honbu za stále vyšším výkonem úplně nepodporuji, i když jí rozumím, protože mít vyšší výkon znamená získat konkurenční výhodu. Stejně tak běžný smrtelník dle mého nevyužije spoustu „chytrých řešení“ jako možnosti nastavení čelovky přes BT a podobně. Co naopak kvituji, je snaha o zvyšování kapacity akumulátorů při zachování nebo dokonce snižování hmotnosti a možnost nahradit akumulátor běžnými bateriemi.