Jednou ze základních dovedností pro přežití v přírodě je umět najít vodu a případně ji udělat pitnou. Jestli nejste Krokodýl Dundee, tak by vás měl článek aspoň trochu obohatit.
Jak všichni víte, člověk bez vody vydrží maximálně tři dny. To je sice pěkná představa, ale realita je trochu jiná.
Lhůta tří dnů by platila v případě, že byste seděli na bobku, ve stínu při příjemné teplotě cca 22 stupňů. Nezažil jsem nikdy situaci, kdy jsem byl při sportovní aktivitě celý den úplně bez vody. Pouze jsem měl omezené množství, a to v podobě cca půl litru. Pohyboval jsem se na hřebeni a tam často na vodu nenarazíte, ani když sejdete třeba 500 výškových metrů. Můžu vám říct, že po tom dni a noci jsem byl hodně „vyždímaný“. Může nastat situace, že bojujete o přežití, jste ve stresu, nemáte teplý spacák a mnoho dalších vymožeností. Jak dlouho myslíte, že byste byli schopni fungovat?
Tím jsem vám chtěl naznačit, že po jednom dni bez vody v horkém letním dnu vaše šance na přežití rapidně klesají a než o třech dnech, je lepší mluvit o jednom, maximálně o dvou. Ten třetí už jste jen živá hmota, která dýchá. Jak takové situaci zabránit?
Několik způsobů jak najít vodu
Je jich mnoho, některé vám dají vody hodně, jiné jen pár kapek, které vám však můžou dát více času. A čas znamená v disciplíně přežití procenta navíc.
1) Nejjednodušší způsob je najít nějaký vodní tok (řeka, potok). Ty hledejte spíše v nížinách než na skalnatých hřebenech. Pokud narazíte jen na kameny vysypaná koryta, tak nezoufejte. I to může být úspěch. V korytech řek můžou být místa, kde se voda i po delší době od deště sdružuje. Takže hledejte, hledejte a zase hledejte.
2) Další možností je sledovat okolní flóru. Tam, kde uvidíte rostliny, které mají rády vlhkost (rákos, vysoká tráva), je dobrá šance, že najdete vodu. V těchto místech začněte kopat. Po čase by měla být půda tak vlhká, že se tam vytvoří malá tůňka a po usazení kalu půjde vypít.
3) Každému už někdy promokly boty, když se ráno procházel v trávě (rosa). Tuto zkušenost využijte ve svůj prospěch. Kolem noh si ovažte kus látky nebo cokoli, co je schopno nasát vodu. Choďte v trávě tak dlouho, až bude látka nasáklá a voda z ní půjde vykroutit nebo vysát.
4) Dešťová voda je také dobrý zdroj. Problém je, jak ji bez nějaké nádoby zachytit. Pokud nejste v pralese a nemáte k dispozici listy velké jako ručník (u nás aspoň Lopuch větší), tak je nejjednodušší najít nějaký povrch, který vodu nenasákne nebo jen pomalu (skála, dřevo). Stékající vodu můžete pít. Pokud máte aspoň kus igelitu či tašky, je práce o mnoho snazší.
5)Krajní možností je pít svoji moč či krev zvířat.
Článek jsem psal hlavně pro nalezení vody v evropských podmínkách. Za vaše připomínky a nápady jak vodu v přírodě najít, budu rád já i další čtenáři. V blízké době doplním ještě další způsoby jak najít vodu a hlavně jak ji případně udělat pitnou.
Jen doplním : sledujte pěšinku od zvěře, ta chodí tak pít, takže po nějakém čase určitě najdete.