V loňském roce se konal první ročník tohoto extrémního cyklistického závodu, který se jezdí napříč Českem a Slovenskem. Pokud se chcete tohoto klání zúčastnit, je dobré se na něj co nejlépe připravit a právě za tímto účelem vznikl článek, ve kterém vám poradí zakladatel závodu Jan Kopka, jak zvládat cyklistické maratony.
Teď už dejme v článku prostor Janu Kopkovi a jeho užitečným radám, které pramení z bohatých zkušeností s extrémními závody.
Základní principy cyklistického tréninku
Co se týče trénování na 1000 miles, je to poměrně jednoduché. Každý, kdo trochu jezdil na kole a připravoval se na sezónu ví, že v první fázi je potřeba najet větší objem kilometrů klidnějším tempem a ve druhé fázi tréninky zkrátit a zrychlit. Respektive začít se soustředit na intenzitu.
Závod 1000 miles a jeho odlišnost
Tenhle závod je však vysloveně ultravytrvalecký, kdy je potřeba ujet po mnoho dnů co největší vzdálenosti. Sedět na kole až 20 hodin denně, to znamená, že jízda bude v nízké intenzitě, ale je dlouho trvající. Proto je potřeba se soustředit pouze na první fázi, takže najíždět větší objem kilometrů.
Hrubý nástin tréninkových dávek
Z počátku bych zvolil týdně 4-5 dnů tréninkových a 2-3 dny volné. Délky od 50 do 100 km. Ve chvíli, kdy se s tím tělo vyrovná a dávky bude snášet, bych začal prodlužovat 1-2 z týdenních tréninků na 100-150 km a postupně pak stoupl až na 200.
Finální fáze před závodem
Asi měsíc před závodem doporučuji několikrát zkusit trénink kolem deseti a více hodin. Aspoň dvakrát hned po sobe (200-270 km). I když vás budou druhy den bolet nohy, zjistíte, že se snadno rozjedou a pojedou v pohodě.
Kilometry se týkají přípravy na silnici, pokud někdo chce trénovat pouze v terénu, je důležité vzdálenosti přizpůsobit těžším podmínkám.
O regeneraci
Je důležité do noh dostávat najeté kilometry, ale také nechat tělo dostatečně odpočinout a nepřepínat ho. Pokud není dostatečně odpočaté a trénink nevstřebalo, je dobré regeneraci prodloužit. I ve volné dny bych ale doporučil lehce protočit nohy na rotopedu, nebo na kole asi tak hodinu v lehkém tempu i terénu.
Týdenní cykly
Co se týče týdenních cyklů, měly by vždy čtyři týdny tvořit jednu jednotku. Takže začít lehčím týdenním cyklem a každý následující až do třetího by měl být o něco těžší než ten předchozí a čtvrtý by měl být volnější, aby tělo vstřebalo tu zátěž z předchozích týdnů.
První týden další jednotky by měl začít na úrovni 2. týdne té předchozí (jednotky) a zase to stupňovat až ke třetímu.
Takhle je to napsané ideálně, ale je potřeba to přizpůsobit svým potřebám a možnostem. Sám vím, že je to často improvizace vzhledem k nedostatku času, občasně nemoci nebo úrazu či většího vyčerpání apod. Vím ale, že čím více se mi podaří tréninky dodržet, tím více si pak závod užiju.
Co vás možná překvapí
Jak už jsem se výše zmínil, na tenhle závod II. fáze odpadá. Pokud pak skočíte do běžného závodu, budete mít problémy s rychlostí a podstatně vyšší intenzitou. Budete si připadat jako traktor proti Ferrari.
Závod začíná1. července. Informace o registraci do závodu a další zajímavosti se dozvíte na oficiálním webu Craft 1000 miles adventure. Kromě cyklistů je závod určen také pro běžce, chodce, koloběžkáře a všechny, kteří se pohybují vlastní silou. Pokud chcete barvitější představu, tak se podívejte na video, které popisuje průběh prvního ročníku.
Jan Kopka (*1963) je český cyklista, který se specializuje na extrémní závody. V roce 2007 vyhrál Iditarod Trail Invitational. Jedná se o závod napříč Aljaškou (2000 km). Pokud by vás zajímalo více o tomto závodě, pak se podívejte na rozhovor s Janem Kopkou z archívu ČT.