Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Jak to vypadá, když váš při canyoningu zastihne povodeň? + VIDEO
3. 1. 2014
Redakce
S bleskovými změnami počasí máme zkušenosti určitě každý. Jak to ale vypadá, když vás při canyoningu přepadne průtrž mračen a vy nemáte kam před valící se vodou utéct?
Utažský národní park (ne)překvapil (ne)připravené
Národní park Zion v americkém státu Utah je jedním z oblíbených míst nejen horolezců, ale v poslední dobou také nadšených canyonistů, neboť se jim v tomto regionu jde přátelsky na ruku a budují se zde nové a nové zajištěné „tratě“ pro tento moderní adrenalinový sport. Některé lehké, jiné těžší.
Jeden takový kaňon pro strávení mnoha hodin v terénu a užití si poctivé adrenalinové legrace při co nejmenším riziku (kaňon je totiž osázený slaňovacími řetězy a je jasně vyznačen) – Behunin – je právě i zde v tomto národním parku. Nalezneme zde poctivá slanění na dlouhých lanech (až 50 metrů), prolézání štěrbin a skalních úžin i brodění vodou. Více technických parametrů si lze přečíst například zde. A právě sem v čase volna vyrazila dost svérázná skupina Američanů, kterou nakonec zdaleka vůbec nepřekvapila obtížnost a délka kaňonu, ale prudká změna počasí a doslova potoky vody valící se jejich trasou. A tak za několik minut nezbylo po suché skále a vyschlém korytě ani památky…
Všichni nakonec celou operaci přežili, ačkoli dle záznamu rozhodně nešlo o žádnou legraci. O co více – při bližším pohledu na skupinu jaksi kšiltové čepice vévodí tam, kde by měly být alespoň přilby pro základní ochranu lidského zdraví (pokud jim nekřivdím a nemají věci v batozích, o čemž ale silně pochybuji) – vždyť voda může snadno vzít větev stromu s sebou, o valícím se kamení ani nemluvě! Ano, počasí samozřejmě ovlivnit nelze, ale být připraven na „všechny varianty“ událostí, které na akci můžou nastat, to je přeci základní mantra každého, kdo vyráží do terénu – ať už horolezce, provazochodce či paraglidisty …
A tak nezbývá, než borce příliš nelitovat a místo toho se poučit z videa a vzkázat – pánové, měli jste kliku. Víte, až odkud! Podívejte se na ten „vodní mazec“ sami!