Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro SvetOutdooru.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o horách, vybavení nebo metodice nebo aktualizovat katalog stovek treků a ferat. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s outdoorovou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce SvetOutdooru.cz
Jak to vypadá, když tradiční (adrenalinové) sporty pojmete trochu jinak?
13. 3. 2015
Redakce
Napadlo vás někdy, že lyžovat se nemusí jenom na sněhu? A že když se chcete projet na kajaku, nemusíte jenom v parném létě? A co teprve, že cyklistika na sněhovém podkladu zaručí nevšední zážitky?
Salt-boarding aneb Pořádně vosolený snowboard
Parta nadšenců dala vale tradičnímu pojetí snowboardingu, kdy je třeba své prkno prohánět po zasněžených svazích hor. Je to sice legrace a pořádná dávka adrenalinu, pokud všechno klape, jak má, a vy se nebojíte pustit to trochu z kopce nebo vyrazit do složitějšího terénu, ale přece jen – to už tu bylo. Co tu mockrát nebylo, je ale tzv. saltboarding, o němž jsme si už kdysi dávno psali s otázkou, zda se z něj stane nový adrenalinový sport? Tak co myslíte? Za solnými pláněmi to máme ale od nás trochu daleko a zasypat jí údolí, abychom se párkrát sklouzli, vyjde poněkud draho. Škoda, vypadá to dobře!
Sandskiing aneb Lyžování na písku
A když už někdo vyměnil snowboard a sníh za snowboard a sůl, redaktorka Hedvábné stezkyVendula Pudelková udělala obdobnou věc se svými lyžemi, které vytáhla na marocký písek, aby zkusila, jak se na něm jezdí. Sama o akci i stylu „pískového lyžování“ prozrazuje: „Když se naskytla šance zalyžovat si na písku, neváhala jsem. Přeci jen k tomu u nás v Česku moc příležitostí nemáme. Bylo to úžasné. Dokonce šly dělat i hezké obloučky. Ke carvingu naše představení mělo sice asi daleko, párkrát se nám podařilo i spadnout, ale i tak to můžu vřele doporučit, ráda si na písku ještě zalyžuju. Bylo třeba si zvyknout na odlišný podklad. V písku se totiž člověk více propadá a zároveň se na něm docela obtížně manipuluje. Samozřejmě to bylo jiné lyžování než na normálním sněhu. Chtělo to jezdit hodně po hraně a být spíše v mírném záklonu s vahou na patkách. Normálně jezdím na tzv. snowbladech, na cca 50 cm dlouhých lyžích, kde se taky musí pracovat s váhou a spíše být, dá se skoro říct, v „záklonu“, takže se mi na písku jezdilo dobře. Jediné, co mi chybělo, byl vlek! Ono vybíhat kopec s lyžáky na nohách, když pod vámi písek neustále ujíždí, je docela „makačka“! Ale rozhodně můžu doporučit. Jezdit v šortkách a tričku, když hezky hřeje sluníčko, má vážně něco do sebe!“
Dobře, měli jsme tu sůl, písek, tak co ještě zajímavého? Ano, sopečný prach a popel taky zlákal některé dobrodruhy, aby si mimo povinné výbavy nutné pro výstup k vrcholu sopky vzali na záda snowboard či lyže pro následný sjezd. Když se nad tím zamyslíme, v Čechách také máme sopky – ale bohužel jsme ve špatné době, poněkud nám zarostly. Tam tedy vulcano-boarding rozhodně nezkoušejte!
Po lajně nad ledovcem
Natáhnout lajnu mezi stromy v městském parku a přejít ji na jeden zátah už dnes není asi pro valnou většinou vyznavačů adrenalinových sportů žádné umění. Česká špička ale vloni dokázala chození po lajně posunout zase o kousek dál, a to přímo nad ledovec! Vyrazili totiž na Island! A jak taková expedice vypadá a jak to probíhá na místě? Přečtěte si o tom v našem rozhovoru, v němž si s námi povídala Anče Kuchařová, Luky Černý a Danny Menšík, borci světového formátu z filmu Fyrst, který uvidíte na letošní Expediční kameře! To je pecka!
Parná letní sezóna zvoucí k splutí řek či jezer, rybníků a nádrží na kajaku není nekonečná a možná byste chtěli přídavek a ne se jenom smutně dívat na vaši výstroj pověšenou doma na zdi, která čeká na další vyplutí. Máte možnost. A jakou? Poradí vám Ondřej Nikl, instruktor kajakingu a provozovatel Seakayak Liberec, o.s., který už deset let jednu „netradiční“ mořskou aktivitu provozuje: „Jezdím na mořském kajaku opravdu rád, je zcela přirozené, že mi to v zimním období chybí. Pádlovat v zimě na moři je prostě skvělé. Zasněžená krajina na březích moře působí velmi, velmi nezvykle a pokud navíc v moři plavou ledy, tak si kromě vizuálních zážitků užívám i trochu adrenalinu. Zimní pádlování mě natolik nadchlo, že ho vyhledávám i v létě, a to například v Grónsku nebo na Aljašce, kde sníh a ledové kry mají celoročně!
Snowbiking aneb Kolem nejen po prašanu
Každý rok jsme mnoha nadšenci přesvědčováni, že užít si pořádnou jízdu na kole nemusí být nutně záležitost „nesněhová“, ale využít můžeme dvoukolového dopravního prostředku i ve sněhu (či na ledu). K vrcholným představením a demonstracím toho, jak vám z přívalu adrenalinu může prasknout srdce, jsou určitě švýcarské závody na kolech po ledovci střemhlav dolů. A pokud vás neláká rychlá jízda na kole, můžete si užít i „zimní vytrvalostní cyklistiku“, například jako účastník jednoho z nejextrémnějších zimních závodů planety – Iditarod na Aljašce. Zprávu o tom, jak náročné i krásné to je, podala naše česká hvězda na závodě Pavel Richtr. Podívejte se sami na jeho film o 1000 mílích Aljaškou na kole! Způsoby zimního pojetí jízdy na kole jsou nespočetné!
Snowzorbing aneb Lidský bowling
Na závěr dnešního přehledu netradičně pojatých „klasických“ (adrenalinových) sportů si ukážeme jeden, který se rozhodně stane hitem mezi všemi lidmi, kteří se nechtějí nudit a chtějí zábavu přímo královskou! Místo „fádního“ zorbingu, kdy se člověk uvězněný v nafouknuté kouli potácí po malém bazénku nebo louce, si zahrejte lidský bowling. Techniku, pravidla ani způsob hry není třeba vysvětlovat – prostě se podívejte, jak se to dělá! Z redakce tleskáme!
A jaký netradičně-tradiční adrealinový kousek jste zvládli vy? Pochlubte se nám, rádi se něco nového dozvíme!