Lanová nosítka se mohou hodit nejen pro transport v horách, ale také pod skalkami, protože i ty mohou být mimo dosah mobilního signálu a k tomu ve špatně přístupném terénu. V situacích, kdy jsou potřeba, může jít často o čas, a proto je znalost jejich sestrojení určitě výhodou.
Možností jejich konstrukce je spousta. Použít můžete expresky, vůdcovské či lodní smyčky, trekové hůlky, lyže, rovné klacky apod. Níže popíšu, podle mě, velmi rychlou a efektivní metodu.
V následujícím případě budete kromě lana potřebovat karimatku, tropiko stanu, oblečení či jinou „podestýlku“, viz video níže, která udělá lanovou konstrukci měkčí a pohodlnější (řezání lan). Nosítka vyztuží také zmíněné trekové či lyžařské hole. S tímto vylepšením se lépe nesou a jsou pohodlnější.
Ke konstrukci budete potřebovat aspoň 20 – 30 metrové lano. Na konci lana vytvořte vůdcovský uzel, najděte si rovný plácek a začněte lano skládat tak, aby vám vzniklo 8 – 10 kliček v závislosti na délce postiženého. Další postup je lépe pochopitelný z názorného předvedení.
Než na nosítka uložíte postiženého, je dobré, aby si je nejdříve vyzkoušela zdravá osoba. Sice to prodlužuje čas, ale každá další manipulace je komplikací nejen pro zachránce, ale také pro postiženého.
Lanová nosítka mohou mít z určitých pohledů také pár záporů. Jejich konstrukce může trvat relativně dlouho a k nesení je potřeba více lidí. Vždy je potřeba zvážit naléhavost situace a další okolnosti.